باید تلاش کنیم دولتی کارآمدتر داشته باشیم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری در سال نو، ضمن تاکید بر اینکه باید سال ۹۲ را به سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی تبدیل کنیم، گفت: اگر همه دست به دست هم بدهیم با برنامه صحیح و تلاش می توانیم هم به حماسه اقتصادی و هم به حماسه سیاسی برسیم.
آفتاب‌‌نیوز :
 آفتاب- سرویس سیاسی: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری، ضمن تاکید بر اینکه باید سال ۹۲ را به سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی تبدیل کنیم، گفت: اگر همه دست به دست هم بدهیم با برنامه صحیح و تلاش می‌توانیم هم به حماسه اقتصادی و هم به حماسه سیاسی برسیم.  
 
به گزارش آفتاب، دکتر حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در نماز جمعه شهرستان هویزه با اشاره به منابع عظیم و گوناگون استان خوزستان و با طرح این پرسش که نفت برای کشور نعمت است یا نقمت؟، نفت را نعمت بزرگی دانست که دشمنان ایران در طول تاریخ با چشم طمع به آن نگاه کرده‌اند.  
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی با بیان اینکه تلاش بسیاری شده است تا نفت ملی شود، تشریح کرد: اگر به درستی از نفت استفاده نشود و برای بهره‌برداری از آن برنامه‌ریزی نکنیم این نعمت تبدیل به نقمت می‌شود. اگر نفت را استخراج و تبدیل به انواع فرآورده کنیم و بفروشیم ارزش آن چند برابر خواهد بود اما اگر به صورت خام صادر شود حتی گاهی یک دهم قیمت آن نیز در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.  
 
وی ضمن اشتباه دانستن نوع نگاهی که پول حاصل از فروش نفت را درآمدی برای خرج کشور می‌داند به گرانی‌های سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: این گرانی‌ها ده‌ها عامل دارد که یکی از عواملش نحوه استفاده از نفت است. نفت را می‌فروشیم و دلار حاصل از آن را به بانک مرکزی می‌دهیم و بانک نیز اسکناس چاپ می‌کند و در اختیار مردم قرار می‌دهد. این همان مساله‌ای است که در اصطلاح اقتصادی به آن بیماری هلندی می‌گویند؛ یعنی نفت در اقتصاد کشور ما عمل نمی‌کند بلکه نفت از کشور خارج شده و در اقتصاد کشور دیگر عمل می‌کند.  
 
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود گفت که نفت می تواند عامل ارزانی هم باشد و در خصوص چگونگی آن نیز توضیح داد: اگر نفت را صادر کنیم و درآمد آن را به سرمایه‌گذاری‌های مولدی از جمله؛ توسعه کشاورزی و منابع آب و همچنین اصلاح خاک تبدیل و صنایع مادر و غیرمادر ایجاد کنیم، تولید بالا می‌رود و در کنار آن اشتغال نیز درست می‌شود. پس نفتی که استخراج می‌کنیم تنها برای نسل ما نیست بلکه برای نسل آینده هم هست و نه تنها درآمد نیست بلکه ثروت ملی‌ایست که باید به سرمایه تبدیل بشود.  
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اینکه از نفت به عنوان ثروت ملی استفاده بشود به مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه اشاره کرد و افزود: مجمع تصویب کرده که به تدریح اتکاء به نفت برای هزینه های جاری باید حذف شود که متاسفانه به خوبی به این مصوبه عمل نشده است.  
 
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود به نسل جوان تحصیل‌کرده کشور و معضل بیکاری اشاره کرد و با طرح سوالی مبنی بر اینکه اگر درست برای نسل جوان برنامه‌ریزی نشود چه اتفاقی در جامعه می‌افتد؟، پاسخ داد: بیکاری تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه باعث مشکلات روانی و فساد اخلاقی نیز می‌شود.  
 
وی با بیان اینکه ۵ میلیون تحصیل‌کرده دانشگاهی در کشور وجود دارد، به آمار بیکاری کشور اشاره کرد و با استناد به آمار کلان کشور در این خصوص، افزود: در سال‌های اخیر وضعیت اشتغال کشور تغییر مثبتی ایجاد نشده است. تعدادی شاغل و تعداد بیشتری بیکار شدند. در حالی که اشتغال به همان نسبتی که نیروی کار وارد بازار می شود باید برای آنها شغل ایجاد کنیم.  
 
دکتر حسن روحانی در ادامه داد با اشاره به این نکته که اگر از نفت به عنوان سرمایه ملی درست استفاده کنیم مسئله اشتغال را هم می‌توانیم حل کنیم و نیروی جوان نیز جذب بازار کارمی شود، اقتصاد چین و برنامه های مسؤولان این کشور را مثال زد و عنوان کرد: برای جذب سرمایه خارجی با مشکل مواجه هستیم و سرمایه خودمان نیز از کشور خارج می‌شود که فرار سرمایه یک معضل است. بنابراین باید علاوه بر امنیت سرمایه داخلی بتوانیم سرمایه خارجی را نیز جذب کنیم زیرا سرمایه یکی از عوامل اصلی تولید است.  
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری در سال نو، تاکید  کرد که امسال را باید به سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی تبدیل کنیم. وی افزود: اگر همه دست به دست هم بدهیم با یک برنامه صحیح هم به حماسه اقتصادی و هم به حماسه سیاسی خواهیم رسید.  
 
دکتر حسن روحانی همچنین به انتخابات آتی ریاست جمهوری و شوراها اشاره کرد و افزود: همه باید با تحقیق و مصلحت‌سنجی به فرد اصلح رای دهند اما از آن مهمتر رفتن پای صندوق رای است. رهبری همواره بر اینکه حضور مردم در انتخابات باید شکوهمند و حداکثری باشد تاکید دارد. ما نیز در برابر همه مشکلاتی که داریم اگر پای صندوق آراء حاضر شویم به دنیا نشان خواهیم داد که در کنار نظام هستیم و اگر هم مشکل و گله‌ای داریم از نظام و انقلاب نیست بلکه از برخی مسولین است.  
 
رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانیباء (ص) دوران دفاع مقدس با اشاره به ایثار و فداکاری و جهاد مردم در دوران جنگ تحمیلی، ضرورت دست یافتن به اهداف انقلاب را استمرار این جهاد و فداکاری دانست و با اشاره به نقاط ضعف و قوت دولت، گفت: تلاش براین است که در دولت بعد نقاط ضعف به نقاط قوت تبدیل شود. وی اضافه کرد که حضور یک پیام دارد و انتخاب شایسته پیام دیگری است. ان شاالله که هر دو پیام را به بهترین وجهه انجام دهیم تا بتوانیم شاهد پیشرفت بیشتر ایران اسلامی باشیم.  
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در بخش دیگری از سخنان خود به قانون هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و تصریح نمود: در کنار هدفمندی یارانه می‌بایست بیشتر به مساله اشتغال و گرانی و کاهش ارزش پول ملی توجه می‌شد.  
 
وی خاطرنشان کرد: در کنار یارانه و کمک به مردم باید ارزش پول ملی را حفط کنیم تا یارانه بتواند اثرگذار باشد. باید جلوی تورم را بگیرم و مساله اشتغال و گرانی را حل کنیم. اگر مساله ارزش پول ملی، مبارزه با گرانی و مساله اشتغال در کنار یارانه جمع شود آن وقت یارانه می‌تواند اثرگذار باشد. بنابراین همه باید تلاش کنیم دولتی کارآمدتر برای حل معضلات کشور داشته باشیم.  
 
دکتر حسن روحانی همچنین با استناد به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور آینده باید از عقل جمعی استفاده کند و اهل تدبیر باشد، اظهار داشت: در کشور ده‌ها هزار کارشناس زبده و صاحب نظر داریم که باید در برنامه‌ریزی و مدیریت کشور از آنها استفاده شود.  
 
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دولت آینده باید دولت امید باشد بر استفاده از همه نیروهای خوب و صاحب‌نظر در اداره امور کشور تاکید کرد و گفت: اگر از مشورت مردم و کارشناسان به خوبی استفاده و بهره‌برداری کنیم ان‌شاالله در دولت آینده همه شاهد پیشرفت کشور خواهیم بود و معضلات گرانی و بیکاری را شاهد نباشیم.  

دکتر حسن روحانی در پایان ابراز امیدواری کرد که خلق حماسه سیاسی در ۲۴ خردادماه به خلق حماسی اقتصادی منجر شود.
کد خبر: ۱۸۹۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
33
18
مردي از جنس هاشمي بزرگ
وعده ام با تو در خردادماه
و چقدر من را به ياد سالهاي 76-77 مي اندازي...
مردي شبيه به خاتمي
بهمين خاطر دوستت دارم دكتر.
پاسخ ها
محمدمهدی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
زمین تا آسمون........................
امیر
|
FRANCE
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۵
29
22
من موافق آقای روحانی ام ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۵
4
16
سلام :
امید باید با برنامه ریزی های خیلی دقیق و اتحاد و همدلی و همزبانی کلیه تشکل های سیاسی و با وجود شوراها و مشورت ها ، همراه باشد .
غلامی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
0
14
برای من مهم اینست که بچه هایم را که با خون جگر بزرگ کرده به دانشگاه فرستاده . از هر مفسرهای دور شان کردهام شغل مناسب با قابلیت ها وتوانایی هایشات بدست اورند ومن هروز صبح با چهره درهم وبلا تکلیف انها مواجه نشوم واینه دقمرگمن ومادرشان نشوند این توقع زیادی نیست نه باغ بالا میخواهم نه ÷ایین . نه مسافرت خارجی . نه اتومبیل خوب نه خانه دویس متری که بخدا همه انها حقم است من از ان عرب بیکاره تحصیل نکرده غیر مفید برای جامعه که غرق در نعمت و اسایش است چه کم دارم ؟ اما من انتا را هم نمی خواهم برای بچه های شایسته وقابل و مودب شغلی می خواهم که انها هم زندگی کنند تشکیل خانواده بدهند واز اینکه من باعث بدنی امدنشان شده ام سرزنشم نکنند حرف من را ÷دران ومادرانی که چند جوان تحصیلکرده بیکار در خانه دارند می فهمند وبس . هر کس می تواند قدمش روی چشم ومن طرفدارش خواهم شد .
عارف
|
UNITED STATES
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
2
8
سلام،من هم موافق آقای روحانی هستم اما ایشون بیاد به این سوال ساده پاسخ بده که:آیا در صورت رییس جمهور شدن قانون اجرای یارانه ها را ادامه میدن یا کاملا حذفش می کنن؟متشکرم
mahdi
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
9
6
دکتر روحانی؟!
باور کنید دکتر بودن افتخار نمیاره
مجید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
8
12
تنها راه نجات کشور روحانی است .ملت ایران کاملا متوجه این موضوع بوده وهستند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۳۰
2
1
حتماًشماهم عامل ايجادآن هستيد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x