«رئیس‌جمهور صرف‌نظر از برخوردهای مقطعی با خبرنگاران صداوسیما و چانه‌زدن بر سر فرد مصاحبه‌کننده در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم، اگر فکری اساسی در راستای تبیین پیچیدگی‌های اقتصادی برای مردم نکند، وضعیت در سال آخر دوره ریاست‌جمهوری‌اش دشوارتر هم خواهد شد.»
آفتاب‌‌نیوز :
«رادیو پیام در گزارش خبری چهارم بهمن ٩٤ خبری درباره پرداخت طلب سپرده‌گذاران مؤسسه ثامن که طلب آنها زیر ١٠ میلیون تومان است، پخش کرد که بدهی آنها از سوی بانک پارسیان پرداخت خواهد شد. بعد از چند بار ذکر ثامن، مجری در انتهای خبر با پوزش از شنوندگان تأکید کرد که نام کامل مؤسسه «ثامن‌الحجج» است.

به گزارش آفتاب، البته در ماه‌های اخیر گزارش‌های مفصلی از اعتراض مالباختگان «ثامن» و «میزان» و «پدیده» و... در صداوسیما پخش شد و خبرنگاران بسیار جانبدارانه خواستار احقاق حقوق آنها شده‌اند و این جهت‌گیری جدید صداوسیما درست پس از انتخابات ٩٢ اتخاذ و پیگیری شد؛ بدون هیچ اشاره‌ای به این که باعث و بانی ایجاد چنین مؤسسات غیرمجازی چه کسی بوده و از آن مهم‌تر صداوسیما در پدیدارشدن آنها و مشروعیت‌ بخشیدن و جلب مقبولیت برای آنها چه نقشی داشته‌ است؟ حالا که چهره و نام «ب.ز» مشخص شده دیگر اشکال قانونی ندارد که بپرسیم، برنامه مفصل تبلیغی «قشم‌ایر» در سیما چه نقشی در پروبال‌ گرفتن این فرد داشته است؟

در دهه ٧٠ وقتی مؤسسه‌های ربوی با نام مضاربه‌ای‌ها داشت پا می‌گرفت، سیما با چند برنامه افشاگرانه بنیاد آنها را بر باد داد. آن زمان هر نوع تبلیغ در صداوسیما ممنوع بود. بعدها تبلیغ برای این مؤسسه‌ها یکی از منابع اصلی درآمد صداوسیما شد و به برکت آن تعداد کارکنان پنج‌ برابر و بودجه رسمی صداوسیما هزار برابر شد و این‌گونه مؤسسه‌ها که از نام‌های مقدس سوءاستفاده می‌کنند، همچون قارچ در هر کوی و برزن روییدند.

رونق درآمد نفت هم مزید بر علت شد و سازوکاری شکل گرفت که با وجود درآمد ٨٠٠ میلیاردی نفت که بیش از کل درآمد نفتی در کل مدت کشف نفت تا سال ٨٤ بود، سبب رشد اقتصادی منفی شش و تورم حدود ٤٠ درصد بدهی‌ دولت پنج برابر کل سرجمع بدهی دولت تا سال ٨٤ شد. صداوسیما با تغافل از این واقعیت‌ها با عمده‌کردن مسائل جاری، دولت را کاملا در موضع مدافع قرار می‌داد. حالا که درآمدهای نفتی حتی کفاف یارانه را هم نمی‌دهد و واقعا برای تأمین آن عزا می‌گیرد، زیر فشار تبلیغاتی سنگین صداوسیما باید با لبخند، یارانه‌ها را اعلام کند. درست است که مسئولان اقتصادی آمار خشک فوق را جسته‌ و گریخته اعلام می‌کنند اما برای تبیین ساده و عمومی موضوع تلاش مؤثری صورت نگرفته تا رابطه بین بیکاری گسترده و اعتیاد و افزایش مرگ‌ومیر و طلاق و زندانیان با آن آمار برای همه مردم جا بیفتد.

ریاست دستگاه قضا در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند در دستگاه قضا حدود ١٥ میلیون پرونده وجود دارد؛ این یعنی حداقل ٣٠ میلیون ایرانی درگیری قضائی دارند؛ یعنی دعوای همه علیه همه. کدام مرجع دولتی کوشیده است رابطه این آمارها را برای عموم مردم تشریح کند؟ اخیرا مخالفان دولت اعلام کردند نقدینگی در دو سال اخیر ٣٠ درصد رشد کرده که البته آمار هم همین را تأیید می‌کند. طهماسب مظاهری، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی در سخنرانی ٢١ دی‌ ماه ٩٤ در کانون کارشناسان رسمی دادگستری با تشریح اوضاع اقتصادی کنونی کشور اعلام کرد بخش اعظم افزایش نقدینگی ناشی از سود وام‌های دریافت‌شده از بانک‌هاست، نه تزریق نقدینگی جدید. اتفاقا نقد ایشان به سیاست‌های دولت این بود که از ترس تورم، نقدینگی لازم را به اقتصاد تزریق نمی‌کند. ایشان که مدتی رئیس کل بانک مرکزی در دولت نهم بود اظهار کرد، احمدی‌نژاد اصول اولیه اقتصاد، یعنی «محدودیت منابع» را قبول نداشت، برای همین آقای مظاهری درِ وام‌دهی بانک مرکزی را سه‌قفله کرد و ماشین چاپ اسکناس را با تمام راندمان و شبانه‌روز فعال کرد تا بدهی دولت که از زمان قبل از انقلاب تا سال ٨٤ برابر هفت هزار میلیارد تومان بود با پنج‌ برابر افزایش به ٣٥ هزار میلیارد تومان برساند. ایشان با مقایسه اقتصاد ایران و ونزوئلا اعلام کرد در آن کشور که روندهای دولت دهم ادامه یافته، امروز تورم بالای ٢٠٠ درصد و نرخ ارز در بازار آزاد بیش از صد برابر نرخ رسمی است. کدام مسئول دولتی توانسته این واقعیت‌ها را مانند مظاهری تشریح کند؟

از وزرای مستعفی دولت دهم خانم دکتر دستجردی است که شجاعانه درباره تخصیص ارز دارو موضع گرفت و پست یگانه‌اش را به عنوان تنها زن وزیر بعد از انقلاب از دست داد؛ در حالی‌ که برای خانم‌ها عموما دارایی‌های یگانه بسیار اهمیت دارد. پس از آن کسی نگفت اگر این خانم وزیر خلاف گفته و مرتکب جرم مشهود «تشویش اذهان عمومی» شده، مستوجب جزاست.

اگر هم راست گفته است که محرومیت بیماران از داروهای کمیاب قطعا منجر به مرگ عده‌ای شده - که موضع‌گیری جسورانه ایشان را موجب شده است - در این‌ صورت کسی که موجبات مرگ عده‌ای را فراهم آورده، مستوجب جزاست. وزیر محترم بهداشت نه‌ تنها ذکری از این وقایع نکرد، بلکه با تصور نامحدود بودن منابع، علاوه بر انتظارات برآورده‌ نشدنی قبلی، انتظارات انبوه دیگری آفرید که امروز با نارضایتی در کادر پزشکی، انتظارات روزافزون مردم از بخش بهداشت‌ و درمان و برآورده‌ نشدن وعده‌های دولت قبل و دولت روحانی مواجه شده است. صداوسیما با خلق و دامن‌ زدن به انتظارات جدید، پیگیرانه تحقق وعده‌های تحقق‌ناپذیر را در شرایط کنونی قیمت نفت، هر روز و شب تعقیب می‌کند؛ بدون آن که کلامی درباره شرایط قبل و وضعیت درآمدهای نفتی بیان کند. این است که بایستی گفت صرف‌نظر از برخوردهای مقطعی رئیس‌جمهور با خبرنگاران صداوسیما و چانه‌زدن بر سر فرد مصاحبه‌کننده در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم، اگر فکری اساسی در راستای تبیین پیچیدگی‌های اقتصادی برای مردم نکند، وضعیت در سال آخر دوره ریاست‌جمهوری ایشان دشوارتر هم خواهد شد.»

منبع: شرق
کد خبر: ۳۴۶۷۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
شهروند
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
2
38
دم صداوسیماگرم خوب آتیش میاره تومعرکه وبپامیکنه وازآخرهم کاسه کوزهارومیشکنه سردیگران خودش میشه خوب وبقیه بدولی بنظرم پایه خیلی ازمشکلات کشورهمین صداوسیما است
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
1
36
اقای رئیس جمهور که ادم رک و از نظر قانونی نیز مسئول بایستی تذکرات لازم را به صدا و سیما بدهد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
1
22
احسنت به کلام منطقی
عباس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
1
45
صدا و سیما به یک دلیل ساده از ویرانه های احمدی نژادی حرف نمی زند، "
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
1
39
صدا و سیما چرا از تعطیل شدن هزاران کارخانه و ورشکست شدن انان چیزی نمی گوید ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
0
32
خیلی وقت است که رسانه ملی تبدیل به رسانه میلی شده است .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
1
37
متاسفانه ومتاسفانه و..... صدا وسیما بسیار جناحی عمل کرده و
این همه دلسوزی دولت بویژه شخص رییس جمهورمحترم رونمیبینه
البته اصلا نمیخواد ببینه!!!!!
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۰
1
15
صدا وسیما رسانه میلی است ومربوط به یک جناح است نه ملت فهیم ایران
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
0
2
كلاً در صدا و سيما بايد تخته بشه. لطفاً دولت محترم ريالي به صدا و سيما پرداخت نكنه زيرا اين پرداخت ها بيت المال است و همه ملت هم ناراضي از صدا و سيماي ميلي.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
0
2
درود بر دکتر روحانی عزیز . لقمه گنده ای که احمدی نژاد دهان صداو سیما از بیت المال گذاشت ، نظیر نمایشگاه بین المللی ،اون لقمه را روحانی ندارد.باید هم با او سر ناسازگاری داشته باشه!!!!
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
0
3
سلام. کجای کاریدهنوز عده ای به دنبال ایند که احمدی نژادرا بیاورند (چون کسی را ندارند)تا ویرانه های زیادی محقق سازد وهمه جا ی باقیمانده را مخروبه کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x