کد خبر: ۳۶۹۷۷۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
مقام صنعت نفت اعلام کرد:
مقام شرکت ملی نفتکش به بازگشت نفتکش های ایرانی به اروپا در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: کشتی ها و نفتکش هایی که به علت تحریم در پنج سال گذشته از حضور در ایران خودداری کرده بودند، اینک با رفع تحریم ها به بنادر و پایانه های ایران بازگشته اند.
آفتاب‌‌نیوز : «رامین رجایی» رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران در حاشیه بازدید خبرنگاران از ناوگان نفتکش ایران در بندرعباس، به تاثیر رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: پس از رفع تحریم‎ها نفتکش‎های ایرانی به مقاصد جدید تردد کردند به گونه‎ای که نخستین محموله نفتی توسط نفتکش‎های ایرانی در پساتحریم به قاره آفریقا صادر شد.
رجایی ادامه داد: انتظار داریم در آینده نزدیک نیز نخستین کشتی نفتکش ایران پس از رفع تحریم ها عازم بنادر اروپا شود.

رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران همچنین به مشارکت با اروپایی برای تامین برخی تجهیزات ناوگان نفتکش اشاره کرد وگفت: تاکنون با شرکت‎ها و موسسه های معتبر خارجی برای رده‎بندی و کلاس کشتی ها، انتقال تکنولوژی و همچنین تجهیزات، مذاکراتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه ایران با داشتن ناوگانی با ظرفیتی بیش از 15 میلیون تن، مالک بزرگترین ناوگان نفتکش دنیاست، گفت: وجود ناوگان بزرگ نفتکش‌های ایرانی سبب شد که در دوران تحریم، کشورمان قدرت مانور داشته و در مقابل تحریم‎ها مقاومت کند و از شدت تحریم‎ها علیه صنعت نفت ایران کاسته شود.

رجایی در بخش دیگری از سخنان خود به تامین خوراک مورد نیاز پالایشگاه بندرعباس از پایانه نفتی خارگ اشاره کرد و گفت: نفتکش‎های ایرانی به طور مرتب نفت خام مورد نیاز پالایشگاه بندرعباس را از پایانه خارگ بارگیری و در بندرعباس، تخلیه می‎کنند.

رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران با بیان اینکه منطقه عملیاتی بندرعباس، مسئولیت فعالیت ناوگان شرکت ملی نفتکش در جزایر استان هرمزگان، جزیره لارک، تنگه هرمز و بخشی از استان سیستان و بلوچستان را عهده دار است، افزود: میزان تردد ماهانه کشتی‎های شرکت ملی نفتکش در این منطقه بطور متوسط ٣٥ فروند در ماه است.
رجایی با بیان اینکه عمق (آبخور) اسکله های بندرعباس 13.5 متر است، اضافه کرد: نفتکشهای غول پیکر (VLCC ) امکان ورود به بنادر این منطقه را ندارند و در نتیجه از نفتکش‎های افرامکس با آبخور متناسب با این بنادر، استفاده می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون سه فروند کشتی نفتکش در اجاره پالایشگاه بندرعباس قرار دارد که نفت خام مورد نیاز را به عنوان خوراک این پالایشگاه از پایانه خارگ دریافت می‎کند و همچنین فراورده‎های تولیدی مانند گازوئیل و نفت کوره از اسکله های بندر شهید رجایی صادر می شود.
رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران، درباره حملات دزدان دریایی نیز گفت: تاکنون هیچ یک از نفتکش های ایران، گرفتار دزدان دریایی نشده است.
وی افزود: البته در دوسال گذشته و با اجرای تمهیدات بین المللی و داخلی، از حجم حملات دزدان دریایی کاسته شده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به رفع کامل تحریم بیمه ای نفتکش های ایران و آزاد شدن تردد آنها به همه بنادر جهان، شرکت های بین المللی از همکاری با ایران استقبال کرده اند.
شرکت های بین المللی بیمه ای در دوران تحریم از بیمه نفتکش های ایرانی خودداری می‎کردند و در نتیجه این نفتکش ها قادر به تردد در همه بنادر جهان نبودند.
با توجه به ریسک بالای حمل محموله های نفتی، بنادر بسیاری از کشورها به شرطی اجازه تردد به نفتکش ها را می دهند که تحت پوشش بیمه های معتبر بین المللی قرار داشته باشند، بر این اساس به دلیل تحت پوشش قرار نگرفتن بیمه های بین المللی، حضور نفتکش های ایرانی در بسیاری از بنادر جهان از جمله اروپا با مانع مواجه شده بود.

با اجرایی شدن برجام در دی ماه پارسال، تحریم‎های صنعت نفت و نفتکش ایران رفع شد، اما مذاکره با شرکت های بین المللی بیمه ای برای از سرگیری پوشش بیمه ای برای ایران، روندی زمانبر بود که پس از مذاکرات طولانی حاصل شد.
پیش از این، علی اکبر صفایی در گفت وگو ایرنا درباره رفع تحریم های بیمه ای نفتکش های ایرانی، گفته بود: با توجه به حل و فصل قطعی مشکل بیمه ای، نفتکش های ایرانی تحت پوشش بیمه های بین المللی قرار گرفته و می توانند در همه بنادر پهلوگیری کنند.
وی اضافه کرده بود: بر این اساس، دیگر برای نفتکش هایی که مالکیت ایرانی دارند و نیز نفتکش هایی که وارد بنادر ایران می شوند، هیچ مشکل بیمه ای وجود نخواهد داشت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x