کد خبر: ۳۷۷۲۷۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
بزرگترین افزایش یک روزه قیمت طلا از زمان بحران مالی ۲۰۰۸
بازار طلا و سکه ایران به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا واکنش نشان داد. در حالی دیروز قیمت طلا در بازار جهانی به دنبال شوک خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ۵۵ دلار افزایش یافت که این موضوع بازار داخلی ایران را نیز تحت‌تاثیر قرار داد؛ تا جایی که قیمت سکه ۳۱ هزار تومان افزایش پیدا کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس اقتصادی- نتایج همه‌پرسی روز پنج‌شنبه انگلیس نشان داد مردم این کشور به خروج از عضویت اتحادیه اروپا رای داده‌اند. همزمان با اعلام نتایج همه واکنش بازارطلا به خروج انگلیس از اتحادیه‌اروپا/سکه گران شد/پیش‌بینی کارشناسانپرسی، بلافاصله دیروز قیمت اونس طلا در بازار جهانی ۵۵ دلار افزایش پیدا کرد؛ اگرچه امروز با افت ۱٫۹ دلاری مواجه شده است. اما با این وجود، در حال حاضر اونس طلا در رقم ۱۳۱۶ تومان قرار دارد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، این افزایش قیمت اونس باعث شد که امروز در بازار تهران قیمت طلا و سکه بالا رود؛ به طوری که قیمت سکه تمام بهار آزادی ۳۱ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۱ هزار تومان، ربع سکه ۶ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

در حال حاضر هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران یک میلیون و ۵۶ هزار و ۴۰۰ تومان، نیم‌سکه ۵۲۷ هزار تومان، ربع سکه ۲۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه یک‌گرمی ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گزارش خبرآنلاین، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸عیار با افزایش قیمت ۲ هزار و ۸۱۴ تومان روبه رو شد. بر این اساس، هم‌اکنون هر گرم طلای ۱۸عیار ۱۰۷ هزار و ۳۳۷ تومان و هر مثقال طلا ۴۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان است.

قیمت ارز
   
در بازار ارز نیز، دلار با 10 تومان کاهش 3459 تومان، یورو با 54 تومان افت قیمت 3898 تومان و درهم با یک تومان کاهش 945 تومان معامله می‌شود. 
 
قیمت پوند در حال حاضر در بازار تهران در سطح 4940 تومان به فروش می‌رسد که نسبت به روز پنج شنبه 203 تومان کاهش داشته است. 
 
با توجه به رای موافق مردم انگلستان به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ارزش پوند در برابر دلار و سایر ارزها افت قابل توجهی داشته و پیش‌بینی‌ها حکایت از افزایش تقویت نرخ دلار دارد. 
 
در همین راستا، بانک مرکزی امروز نرخ رسمی پوند را بیش از 333 تومان کاهش داد که در طول چند سال گذشته ‌بی‌سابقه بوده است.

طلای جهانی این هفته گران‌تر می‌شود

کارشناسان بازار و سرمایه گذاران خرد هم در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز همچنان نسبت به افزایش قیمت این فلز ارزشمند در هفته جاری خوش بین ماندند و انتظار دارند طلا به رشد چشمگیری که روز جمعه بدنبال ریسک گریزی سرمایه گذاران و معامله گران در واکنش به تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا پیدا کرد، ادامه دهد.

در نظرسنجی هفته جاری از کارشناسان بازار، ۲۲ تحلیلگر و معامله گر شرکت کردند که ۱۶ نفر یا ۷۳ درصد آنها نسبت به افزایش قیمت طلا ابراز خوش بینی کردند در حالیکه سه نفر یا ۱۴ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و به همین تعداد هم نظری نداشتند.

در این بین در نظرسنجی آنلاین کیتکو برای هفته جاری ۴۷۰ نفر رای دادند که از میان آنها ۲۹۰ نفر یا ۶۲ درصد افزایش و ۱۲۶ نفر یا ۲۷ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۵۴ نفر یا ۱۱ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته قبل ۶۵ درصد از کارشناسان بازار و ۸۰ درصد از سرمایه گذاران خرد به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. به این ترتیب برای سومین هفته متوالی هر دو گروه صعود طلا به قیمت بالاتر را پیش بینی کردند و برای سومین هفته متوالی پیش بینی درستی داشتند.

طلا روز جمعه پس از اعلام نتایج همه پرسی روز پنج شنبه انگلیس که حمایت مردم این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) را نشان داد، شاهد بزرگترین افزایش یک روزه از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ بود.

این تصمیم شوکه کننده در سطح جهانی انعکاس یافت و سرمایه گذاران را که از پیامدهای مالی و اقتصادی این رویداد به وحشت افتاده بودند متقاضی دارایی‌های امن از جمله طلا کرد. شاخص دلار آمریکا در این روز در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالاترین سطح در شش سال گذشته صعود کرد اما حتی افزایش ارزش دلار که معمولا جهت حرکت معکوس با طلا دارد مانع افزایش قیمت این فلز ارزشمند نشد.

هر اونس طلا برای تحویل در اوت در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۵۹.۳۰ دلار یا ۴.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۳۲۲.۴۰ دلار بسته شد که از نظر درصدی، بزرگترین افزایش یک روزه از سپتامبر سال ۲۰۱۳ بود. طلا پیش از برگزاری این همه پرسی تحت تاثیر نظرسنجی‌هایی که احتمال ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را نشان داده بود از ابتدای هفته تا روز پنج شنبه روند نزولی پیدا کرده بود و در ۱۲۶۳.۱۰ دلار ایستاده بود.

اما روز جمعه پس از اعلام نتیجه همه پرسی که حمایت ۵۲ درصد از شهروندان انگلیسی برای جدایی از اتحادیه اروپا را نشان داد طلا حدود ۱۰۰ دلار نسبت به قیمت نهایی روز پنج شنبه افزایش یافت و تا رکورد ۱۳۶۲.۶۰ دلار صعود کرد. این فلز ارزشمند برای کل هفته ۲.۱ درصد افزایش ثبت کرد که چهارمین افزایش هفتگی متوالی بود.

قیمت هر اونس طلا به پوند روز جمعه برای نخستین بار در سه سال گذشته به بالای ۱۰۰۰ پوند صعود کرد و قیمت این فلز به یورو ۱۳ درصد افزایش داشت.

انگلیس نخستین کشوری است که اتحادیه اروپا را ترک می‌کند که بزرگترین ضربه بر این بلوک از زمان شکل گیری آن است. بعضی از تحلیلگران می گویند این اقدام اروپا را به رکود بازخواهد گرداند و فشار بیشتری بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند اما در عوض تقاضا برای طلا را تقویت کرده و از قیمت این فلز پشتیبانی می کند.

اگرچه در حال حاضر موضوع برکسیت بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده است اما فارغ از نتیجه این همه پرسی، انتظار می‌رود نگرانیهای عمده اقتصادی و نرخهای بهره پایین یا منفی که بانکهای مرکزی بزرگ جهان برای حمایت از اقتصادهای شکننده خود معرفی کرده اند، همچنان از قیمتهای طلا حمایت کند.

این فلز ارزشمند از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون تحت تاثیر نگرانیها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای به تاخیر انداختن روند عادی سازی نرخهای بهره کوتاه مدت، بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.

به گزارش ایسنا، طبق آمار بلومبرگ، ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس که تحت پشتیبانی طلا قرار دارند در آستانه همه پرسی انگلیس حتی با وجود کاهش قیمت طلا در چهار روز اول هفته به روند صعودی ادامه داد با اینهمه روز پنج شنبه چندان تغییری نداشت و به ۱۹۰۴.۶ تن رسید. میزان ذخایر این صندوقها پس از کاهش در سه سال گذشته، امسال ۴۴۳ تن افزایش داشته که منعکس کننده خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به این فلز زرد است.

محمد کشتی آرای هم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موضوع همه‌پرسی برگزار شده در انگلیس که منجر به خروج این کشور از اتحادیه اروپا شد، در رابطه با تاثیرات این اتفاق بر بازار جهانی طلا اظهار کرد: بسیاری از بازارها بلافاصله دچار نوسان شدند و در ابتدای کار شرایط هیجانی داشته‌اند، اما به مرور به ثبات نسبی رسیدند. 

رییس اتحادیه طلا وجواهر با اشاره به قیمت سکه در بازار ایران گفت: قیمت سکه نسبت به اواسط هفته گذشته ۳۰ هزار تومان افزایش یافت و در ابتدای امروز به یک میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه در حال حاضر ۵۲۸ هزار تومان و قیمت ربع سکه ۲۷۵ هزار تومان است.   نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۳۰۰۰ تومانی، به رقم ۱۰۷ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

به گفته وی، قیمت فعلی سکه بالاترین نرخ در دو سال اخیر است و طلای ۱۸ عیار نیز برای اولین بار در سال جاری به بیش از ۱۰۷ هزار تومان رسیده است.  

کشتی آرای در مورد پیش‌بینی‌ها از بازار طلا و سکه در هفته جاری عنوان کرد: هنوز اثرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر بازار طلا مشخص نیست و علاوه بر این، هنوز تحلیل‌های این اتفاق روی بورس و شاخص‌های اقتصادی مشخص نشده است.در حال حاضر تمامی دادوستدها با احتیاط انجام می‌شود و تمامی معامله‌گران کار خود را با احتیاط پیش می‌برند، چرا که تا روز دوشنبه تبعات این اتفاق مشخص نیست و از روز سه‌شنبه می‌توان پیش‌بینی‌های لازم را در خصوص بازارهای جهانی طلا و مسیر حرکت آن اعلام کرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
روی
|
United States
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
0
0
ما را مسخره کردید. ارز را روی ۳۵۰۰تومان نکه داشتند و هی ارز دولتی راهر روز بالا می برند تا برسد ۳۵۰۰ تومان و بکویند دست بازار است نه ما.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x