کد خبر: ۳۷۸۱۳۴
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
آخرین اخبار از حادثه تروریستی در فرودگاه آتاتورک
بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها در حمله مهاجمان انتحاری به فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۱ تن کشته و ۲۳۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :
خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ترکیه گزارش داد، ظاهرا سه مهاجم در این حمله دست داشتند و به گزارش منابع خبری ترکیه انفجارها و تیراندازی در ترمینال ورودی پروازهای بین‌المللی رخ داد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، به گفته وزیر دادگستری ترکیه، یکی از مهاجمان با کلاشنیکف به روی مردم آتش گشود. گزارش شده ماموران امنیتی قصد داشتند با مهاجمان برخورد کنند که آنها بمب‌های همراه خود را منفجر کردند.

برخی منابع محلی ترکیه نیز عنوان کرده‌اند، دو نفر اقدام به پرتاب نارنجک به محوطه فرودگاه کردند. پروازها نیز به مقصد و از مبدا این فرودگاه پس از حمله معلق شد.

فرودگاه آتاتورک همواره یک هدف آسیب پذیر به حساب می‌آمد. هرچند دستگاه‌های اشعه ایکس در ورودی ترمینال وجود دارد اما ایست‌های بازرسی برای اتومبیل‌ها محدود است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، بمب‌گذاری اخیر این کشور به جدایی‌طلبان کرد یا گروه داعش نسبت داده شده است.

شبکه خبری فرانس ۲۴ هم خبر داده است که تعداد مهاجمان در حمله به فرودگاه استانبول هفت تن بوده که از این میان، سه تن از آنها کشته شده‌اند، یک نفر دستگیر شده و پلیس هم اکنون به دنبال دستگیری سه نفر دیگر است. شبکه خبری یورو نیوز نیز از دستگیری چهار تن در همین رابطه خبر داده است.

بر اساس اعلام استاندار استانبول در این حمله ۴۱ تن کشته و ۲۳۹ تن زخمی شدند که ۱۰۹ نفر از آنها بیمارستان را ترک کرده‌اند. در میان کشته‌ها ۱۳ تن خارجی از عربستان (۵ نفر) عراق (۲ نفر) اردن (یک نفر) تونس (یک نفر) اوکراین (یک نفر) ازبکستان (یک نفر) ترکمنستان (یک نفر) و ایران (یک نفر) بودند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه حمله اخیر را محکوم کرد و با انتشار بیانیه‌ای مبارزه بین‌المللی مشترک علیه تروریسم را خواستار شد. اردوغان اعلام کرد: ما این‌گونه حملات را نمی‌بخشیم و بی‌وقفه و تا پایان به نبرد علیه تروریست‌ها ادامه می‌دهیم.

هم‌چنین دولت آنکارا در پی وقوع این رویداد و کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان، یک روز عزای عمومی در ترکیه اعلام کرد.

گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده نگرفته است، اما طبق گزارش یورو نیوز، اردوغان انگشت اتهام را به سوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) نشانه رفته اما نخست وزیر ترکیه داعش را مسئول معرفی کرده است.

در همین حال بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه پس از کنترل نیروهای امنیتی بر اوضاع در فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: ۳۶ تن در حملات تروریستی به فرودگاه آتاتورک کشته شده‌اند و ادله و شواهد موجود نشان از آن دارد که داعش پشت این حمله است.

از میان کشته‌ها تاکنون هویت ۲۷ تن مشخص شده است که یک ایرانی در میان کشته‌ها و پنج تن از شهروندانمان در میان زخمی‌ها هستند.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: سه عامل انتحاری بعد از ورود به فرودگاه ابتدا به سمت مسافران آتش گشودند و سپس خود را در اماکن پرازدحام فرودگاه منفجر کردند که این امر باعث افزایش شمار قربانیان حمله شده است.

ییلدیریم به هویت عاملان انتحاری این حمله هیچ اشاره‌ای نکرد و تنها گفت آن‌ها با یک تاکسی خود را به فرودگاه رساندند.

نخست وزیر ترکیه گفت فعالیت فرودگاه از ساعت ۳ صبح به وقت محلی از سر گرفته شده است و تحقیقات درباره جزئیات کامل حمله که به زودی در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت، ادامه دارد.

هم‌زمان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد این حمله را محکوم کرد. سخنگوی بان کی مون گفت:‌ دبیرکل عمیق‌ترین مراتب همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان و دولت و مردم ترکیه ابراز می کند و آرزوی بهبودی سریع زخمی‌ها را دارد.

بان کی مون بر نیاز به تشدید تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی تأکید کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم این حمله را "اقدامی از سر ناامیدی در مواجهه با یک شکست" نامید. کری گفت: یک سال بیشتر از زمانی که داعش حمله سراسری خود را آغاز کرده می‌گذرد اما ائتلاف ما همچنان سرسختانه در تمامی جبهه‌ها به پیش می‌رود.

وی خطاب به داعش گفت: شما می‌توانید در فرودگاه‌ها بمب بگذارید، می‌توانید خودتان را منفجر کنید، این یک تراژدی است اما این یک اقدام از سر امیدی است چرا که می‌دانید شکست خورده‌اید. از آنجایی که می‌دانید عمرتان به سر آمده سعی دارید تا به دیگران آسیب بزنید. 

مارک تونر، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرد. او ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، گفت:‌ ما با ترکیه، متحدمان در ناتو، برای مبارزه با تروریسم اعلام همبستگی می‌کنیم. این نوع حملات عزم ما را برای همکاری با دولت ترکیه برای مقابله با طاعون تروریسم بیش از پیش جزم می‌کند.

بی.بی.سی گزارش داد، چارلز میشل، نخست‌وزیر بلژیک که پایتخت آن در ماه مارس هدف حمله قرار گرفت، از داخل جلسه سران اتحادیه اروپا در بروکسل در توییتر نوشت:‌ فکرمان پیش قربانیان حملات فرودگاه استانبول است. ما این اعمال بی‌رحمانه خشن را محکوم می‌کنیم.

رییس کمیته بین‌الملل دومای روسیه نیز در پیامی در توییتر با محکوم کردن حمله تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول نوشت: تمام قربانیان عملیات تروریستی در سراسر جهان انسان‌های بیگناه هستند. روسیه مراتب تسلیت خود را در برابر این واقعه ابراز می‌کند. هیچ توجیهی برای عملیات تروریستی قابل پذیرش نیست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز با محکوم کردن این حادثه گفت: می‌خواهم اعلام کنم که با تمام مردم ترکیه در مبارزه با ترور همصدا هستیم و از یکدیگر حمایت می‌کنیم.

نخست وزیران ایتالیا، فرانسه و وزیر خارجه انگلیس نیز در پیام‌هایی این واقعه را تسلیت گفتند.

کیتی پیری، گزارش‌گر امور ترکیه در پارلمان اروپا نیز در پیامی نوشت: از حادثه وحشتناک استانبول در شوک به سر می‌بریم. هیچ سخنی برای التیام این گونه حوادث ظالمانه وجود ندارد. تنها اعلام می‌کنیم در کنار مردم ترکیه هستیم.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو این حملات را به عنوان حملاتی وحشتناک محکوم کرده و در بیانیه‌ای گفت: ما با خانواده‌های قربانیان، زخمی‌ها و مردم ترکیه همدرد هستیم. هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد و کشورهای هم پیمان در ناتو با ترکیه همبستگی داشته و در عزم خود برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال آن متحد هستند.

وزارت خارجه اسرائیل نیز که اخیرا روابط دیپلماتیک با ترکیه را از سر گرفته در پیامی این حمله را محکوم کرده است.

به گزارش ایسنا، فرودگاه آتاتورک سال قبل با پیشی گرفتن از فرودگاه فرانکفورت پس از هیترو لندن و شارل دوگل پاریس پرترددترین فرودگاه اروپا شناخته شد. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۱ میلیون مسافر از این فرودگاه گذر کردند.


نخست وزیر ترکیه شمار کشته های فرودگاه استانبول را 36 نفر اعلام کرد

بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه شمار کشته های حملات انتحاری سه شنبه شب فرودگاه بین المللی آتاترک استانبول را 36 نفر اعلام کرد و گفت: حال شماری از زخمی ها نیز وخیم است.

به گزارش ایرنا، یلدریم بعداز شرکت در نشست عالی امنیتی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، بامداد امروز چهارشنبه به فرودگاه استانبول آمد و ضمن دیدار با مقامات محلی ، از آخرین وضعیت این فرودگاه بزرگ و مهم ترکیه باخبر شد.

او با اعلام اینکه فرودگاه استانبول از ساعت 2.30 بامداد به وقت محلی ( چهار بامداد به وقت تهران) به روی پروازهای بین المللی باز شده است، گفت: تدابیر امنیتی لازم اتخاذ شده و مشکلی در پروازهای بین المللی به این فرودگاه نیست.

یلدریم گفت مهاجمان سه نفر بودند که با یک تاکسی به فرودگاه آمده و بعداز تیراندازی به اطراف خود دست به انتحار می زنند که این موجب افزایش تلفات شده است. 

او شمار کشته ها را 36 نفر اعلام کرد و گفت: احتمالا برخی از کشته ها اتباع خارجی هستند. 

نخست وزیر ترکیه این حمله را بسیار ناجوانمردانه و علیه انسانهای بیگناه دانست و گفت: این حمله در شرایطی که ترکیه در حال بهبود روابط با همسایگان است و در داخل نیز به موفقیت های بزرگی در مبارزه با تروریسم دست یافته است، قابل تامل می باشد. 

بینالی یلدریم با اشاره به سازش ترکیه با رژیم صهیونیستی در خصوص عادی سازی روابط دیپلماتیک بعداز یک دوره شش ساله و اقدام ترکیه در دلجویی از روسیه به خاطر سرنگون کردن جنگنده روسی در مرز سوریه افزود: هدف تروریست ها هر چه باشد و به هر راهی دست بزنند، ترکیه با عزم راسخ به مبارزه خود با تروریسم ادامه خواهد داد.

نخست وزیر ترکیه در پاسخ به اینکه کدام گروه مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و یا نظر دولت چیست گفت: ارزیابی های نیروهای امنیتی به داعش اشاره دارد ولی بررسی ها ادامه دارد. 

او زمان وقوع انفجار را ساعت 21.22 دقیقه سه شنبه شب اعلام کرد.

یلدریم گفت: تمامی مصدومین به بیمارستانها منتقل شده و تحت درمان هستند ولی حال شمار کمی از آنها وخیم است. 

یلدریم به شمار دقیق زخمی ها اشاره نکرد ولی گفت: به ملت ترکیه و خانواده های کشته شدگان تسلیت می گوید و برای مصدومین آرزوی سلامتی دارد.

گزارشهای قبلی از مسوولان ترکیه حاکی از مجروح شدن 147 نفر دراین حادثه تروریستی می باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۲
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
0
31
جدا از دلایل و علل وقوع این حادثه و آتش بازی سران ترکیه در منطقه، باید توجه داشت دور از مردانگی و شرف یک مبارز با هر مرامی است که به سوی مردم عادی آتش بگشایید و زن و کود و پیر را به خون بکشاند برای این جوابی وجود ندارد حتی اگر مورد هدف خانواده دشمن خونین یا قاتلین ات باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
15
4
بنظر توطئه ترکیه و اسرائیل پس از توافق اخیر جهت جلب نظر امریکا و سایرقدرتهادرالحاق به حمله مشترک تارسیدن به اهداف خود می باشند
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
8
30
اتفاق ناراحت کننده ای هست...
ولی
جناب اردوغان
مکر کردی، و مکرت بلای جان ملتت شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ
یاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
11
22
چیزی که عوض داره گله نداره. خود دولت ترکیه که به داعش کمک میکنه مسئول این جنایت هاست
پاسخ ها
یاشار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
اهداف حملات داعش: بلژیک، فرانسه، آمریکا، ترکیه. دوست عزیز کمی هم فکر کن . آنچه را می شنوی بدون فکر قبول نکن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
6
18
خودشان هم میدانند که بمب گذاری کار داعش نیست چون این گروه همدست دولت ترکیه هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
معلومه اخبار20:30 خوب شستشوی مغزی دادت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
0
26
مردم هیچ گناهی ندارند. خدا باعث و بانی آن را لعنت کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
4
9
ترکیه مار تو استینت پرورش دادی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
0
13
اون کودک و اون زن و اون مردان بی گناه .... به کدامین گناه ....
خواستن برن سفر اما سفرشون با سفر ابدی همراه بود...
خدایا خودت عدالت را اجرا کن ... کشت و کشتار تا کی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
2
8
اين بي رحمي ها و بيشرمي ها و خشونت طلبي ها براي كسب قدرت، فقط از خدانشناسان و كمونيستها و بي دينها سر مي زند كه هدف وسيله را برايشان توجيه مي كند. خداوند رحمان و رحيم نيامرزد و نبخشد بي دينها و كمونيستها و حاميان كثيف آنها را.
پاسخ ها
یاشار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
داعش دست پرورده بوده و هدف اصلی آن نا امن کردن اروپا و آمریکا می باشد. اهداف حملات گذشته هم همین را نشان می دهد.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
3
2
خود پلیس ترکیه با اونا همدست بود...
چرا؟؟؟؟؟

چون اجازه ی ورود کلاشینکف و بمب و نارنجک و ... به درون فرودگاه دادن... یعنی بازرسی کردن چیزی ندیدن...؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
بازرسی قبل ازگیت نداریم استاد
erteash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
1
5
مردم ترکیه چوب ندنم کاری مسئولینشون رو میخورن
دردود بر ایران ، جزیره ارامش
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
1
2
از کجا فهمیدی کمونیست بودن ؟
تو روباید بذارن مسیول گزینش ادارات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
1
1
خيلي ... كه فكر مي كني خود تركيه باعث اين جنايات است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
0
0
حتما باز تیترمیزنین: پشت پرده حمله به فرودگاه آتاترک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
0
1
بر اساس کدام سند میگید ترکیه از داعش حمایت می کنه ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵
0
0
باهر دست بدی باهمان دست میگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۶
0
0
وقتی به این فکر می کنم نزدیک بود یکی از همین انفجارها در ایران اتفاق بیفته ولی جلوشو گرفتن خدارو شکر میکنم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x