کد خبر: ۳۸۱۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
گزارش کامل از حوادث ترکیه
در ترکیه کودتا شده است. ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده است. گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما با گذشت ساعاتی کودتا ناکام ماند.
آفتاب‌‌نیوز :
گروهی از نیروهای ارتش در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از کودتای‌ناکام در ترکیه/۹۰‌کشته، ۱۱۵۴‌زخمی و ۱۵۶۳‌بازداشتی/عامل کودتا کیست؟+تصاویرجمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

به گزارش آفتاب‌نیوز، در پی این رویدادها بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شدند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داد تا به پادگان‌هایشان باز گردند.

در آنکارا و استانبول صدای تیراندازی‌های پیاپی شنیده شد. منابع خبری در حالی از ورود تانک‌ به خیابان‌های آنکارا خبر دادند که گروهی از مردم این شهر در مسیر حرکت تانک‌ها دراز کشیدند و مخالفت خود را با این اقدام ارتش ابراز کردند. هزاران تن از مردم در مخالفت با این اقدام ارتش به خیابان‌ها آمدند و با شعار، حمایت خود را از دولت اعلام کردند.

در آغازین دقایق کودتا فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمد و تمام پروازها متوقف شد. حریت گزارش داد که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شدند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شد.

تصاویری نیز از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شد. تلویزیون دولتی که در آن موقع به تصرف نیروهای ارتش در آمده بود اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که در ساعات اول کودتا از سوی ارتش ترکیه منتشر شد، آمده بود که ارتش "برای دموکراسی و حقوق بشر" اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده بود که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده بود که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش "خلوصی آکار" رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفتند اما صبح امروز وی آزاد شد و بر اساس آنچه مخابره شده به سر کارش بازگشته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه هم‌چنین به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد هلیکوپترهای نظامی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری تیراندازی کردند.

با گذشت ساعاتی از وقوع کودتا، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح به نقل از وزیر دادگستری‌ ترکیه اعلام کرد: اینها از گروه فتح‌الله گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

در همین حال گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها صف بستند.

اردوغان خطاب به مردم: در مقابل کودتا از دولت مشروع حمایت کنید

با گذشت ساعتی از وقوع کودتا رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از مردم کشورش خواست در مقابل کودتایی که به راه افتاده، از دولت مشروع آنکارا حمایت کنند.

رجب طیب اردوغان که در تعطیلات بود در مصاحبه تصویری با موبایل به سی‌ان‌ان ترک گفت که ترکیه بر مشکلی که پیش آمده چیره خواهد شد. او از مردم ترکیه خواست به خیابان بیایند تا با "شورش" مقابله کنند.

در همین حال درحالی که برخی منابع از خروج اردوغان از ترکیه و سفر وی با استفاده از هواپیمای شخصی به یک کشور همسایه خبر می‌دادند، منابع دیگری اعلام کردند که رئیس جمهوری ترکیه در حال حرکت به سمت استانبول است.

اردوغان از مردم کشورش خواست در اعتراض به کودتا به خیابان‌ها بروند. اردوغان در پیامی که از طریق اسکایپ منتشر کرد، خواستار آن شد که مردم علیه کودتاچیان در میادین اصلی تجمع کنند.

وی با تأکید بر این که ترکیه بر این کودتا پیروز خواهد شد، تصریح کرد، کودتای نظامی بعد از مدت زمانی کوتاه برچیده خواهد شد.

اردوغان گفت، از مردم می‌خواهد با حضور در خیابان‌ها از دولت مشروع این کشور در مقابل کودتا حمایت کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه وی همچنان فرمانده کل قوا در کشور است، اظهار کرد که کودتاچیان بهای سنگینی را بابت اقدامی که انجام داده‌اند، خواهند پرداخت.

اردوغان اظهار کرد: کاملاً مشخص است که اقدام روی‌ داده یک کودتاست و من منتظر این هستم که همه‌ی مردم ما به میادین و خیابان‌ها بیایند. ما در کنار یکدیگر می‌توانیم پاسخ لازم و کافی را بدهیم. مشخص است که این کودتا در یک ساختار موازی (جنبش گولن) مدیریت و رهبری شده است.

هم‌زمان در حالی که گروهی از نظامیان در ترکیه اقدام به کودتا در این کشور کردند، شبکه‌های اجتماعی پس از وقوع ناآرامی‌ها قطع شدند. شبکه‌های اجتماعی توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک در این کشور قطع شدند.

سخنان اردوغان پس از ورود به استانبول

با گذشت نزدیک به پنج ساعت از اعلام کودتا، رئیس جمهور ترکیه پس از فرود در فرودگاه آتاتورک استانبول، با حضور در جمع مردم، کودتای این کشور را شکست‌خورده خواند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع مردم استانبول با تاکید بر شکست کودتا گفت: دست در دست ملت ترک به جنایتکاران درس عبرت خواهیم داد.

اردوغان گفت: کودتاگران با هر گرایش و وابستگی با پاسخ مناسب روبه رو خواهند شد. وی افزود کودتاگران وحدت کشور را هدف قرار دادند.

وی در این کنفرانس خبری گفت: برخی در ارتش ترکیه از پنسیلوانیا یعنی محل سکونت فتح‌الله گولن دستور گرفته‌اند. این کودتا نشان داد که سازمان گولن تروریستی است. گروهی کوچک از نظامیان مردم را هدف قرار دادند و نیروهای مسلح ترکیه با کمک نیروهای پلیس توانستند بر آن‌ها مسلط شوند و این کسانی که این اقدام خائنانه را انجام دادند بهای کار خود را خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: دولت ترکیه هوشیارانه با پشتیبانی مردم به کار خودش ادامه می‌دهد و ما بار دیگر با دولت قانونی و شرعی خود به کار خود ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: این یک مسئله‌ای بود که باعث شد نیروهای مسلح ترکیه دست به دست هم دهند و کنترل را در دست بگیرند. این اقدام پیش از نشست نظامی کشور انجام شد و این سوال را ایجاد کرد که چرا اکنون این مسئله باید رخ دهد اما گویا عاملان نمی‌دانستند که ترکیه، ترکیه قدیم نیست و آن‌ها هر کاری انجام دهند نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

اردوغان با تأکید بر حضور خود در فرودگاه آتاتورک ادامه داد: ما اکنون در فرودگاه آتاتورک هستیم و تنها در مدت کوتاهی این اتفاقات رخ داد. ما تنها مدت کوتاهی شاهد حملات این گروه و کنترل آن‌ها بر فرودگاه بودیم. اکنون با وجود اینکه زمانی از حملات داعش نمی‌گذرد شاهد قدرت موازی هستیم که با اقدامات نظامی تلاش می‌کند به اهداف خود برسد. اما ما این اجازه را نخواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه درباره اقدامات فعلی ارتش کشور گفت: جنگنده‌های ترکیه اکنون به مأموریت خود ادامه می‌دهند و از ملت ترکیه دفاع می‌کنند. من در جای دیگری بودم و از آن‌جا اوضاع را رصد می‌کردم. شورشیان تلاش کردند تا به مقر ریاست جمهوری و سازمان اطلاعات حمله کنند که ناکام ماندند.

اردوغان خطاب به ارتش و رؤسای سه‌گانه قوای نظامی گفت: من به شما اعتماد دارم. شما از جان مردم دفاع می‌کنید. برخی از نظامیانی که این کار را انجام داده‌اند خائنند. این افسران دون‌پایه در ارتش ترکیه جایی ندارند. ارتش ترکیه از ملت ترکیه دفاع می‌کند و شما در کنار ملت هستید و از مردم حمایت می‌کنید و ملت ترکیه به شما افتخار می‌کند.

وی ادامه داد: ارتش ترکیه، ارتشی پاک و شفاف است. به شما می‌گویم که ما به شما افتخار می‌کنیم و نیروهای مسلح کار خود را مثل گذشته انجام خواهد داد. همانطور که ترکیه را از سازمان‌های تروریستی پاک سازی کرده‌اند. شما مورد حمایت ملت ترکیه هستید و پیروز خواهید شد.

اردوغان گفت: برخی نمی‌خواهند ترکیه متحد باشد. اما به اهداف خود نمی‌رسند و این گروه کوچک با ملت ترکیه می‌جنگند و ما با قدرت به کار خود ادامه می‌دهیم و وزرای دولت، در کابینه حاضر خواهند شد و این‌گونه نیست که شورشیان می‌خواهند. ما در اینجا حضور داریم و مردم در حمایت از دولت حاضر شده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: مقامات ترک از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور در بین مردم حاضر خواهند شد و قدردان شما مردم ترکیه خواهند بود. ملت ترکیه، ملت هوشیار و متحدی است و هرگز از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

وی در حالی که نشست خبری خود را نیمه‌تمام گذاشت در آخرین اظهارات خود عنوان کرد: مردم ترکیه به حضور هوشیارانه خود در خیابان‌ها ادامه خواهند داد و تا زمانی که سربازان به پادگان‌ها بازگردند آن‌ها از خیابان‌ها خارج نخواهند شد. همه‌چیز آشکار خواهد شد که چه کسانی در این شورش دست داشتند.

ترکیه امروز

ساختمان پارلمان در آنکارا که از بامداد محل درگیری و انفجار بود برای مدتی در اختیار کودتاچیان قرار گرفت اما در نهایت با کشته شدن ۱۶ سرباز از کنترل عوامل کودتا در آمد.

تنگه بسفر در استانبول هم که برای مدتی بسته شده بود مجددا بازگشایی شد.

خبرگزاری دی اچ ای اعلام کرد: آکین اوزتورک، فرمانده سابق نیروی هوایی رهبر اصلی کودتای ترکیه بوده است. هم‌چنین اعلام شد یکی از طراحان اصلی کودتا مشاور حقوقی رییس ستاد ارتش، سرهنگ "محرم کوسه" بوده که طی ساعات گذشته از پستش برکنار شده است.

اوزتورک از سال 2013 تا 2015 فرماندهی نیروی هوایی ترکیه را عهده‌دار بوده است. وی از سال 2015 از اعضای شورای عالی نظامی ترکیه است.
 
شبکه سی‌ان‌ان ترک اعلام کرد تلاش کودتا را دادستان نظامی کل با حمایت ۴۶ افسر عالیرتبه ترکیه بر عهده داشتند.

اکرم چاغلار، مقام سوم ارتش ترکیه هم در شهر ارزینجان دستگیر شد. تاکنون ۳۴ تن از مقامات ارتش از جمله ۵ ژنرال و ۲۹ سرهنگ عزل شده‌اند.

هم‌چنین دادستانی ترکیه دستور بازداشت تعدادی از اعضای شورای عالی قضات را صادر کرده است.

هم‌زمان ده‌ها سرباز شرکت کننده در کودتا سلاح خود را در استانبول تحویل دادند.

نخست‌وزیر ترکیه هم با شکست خورده خواندن کودتای این کشور اعلام کرد، در پی وقایع نیمه شب گذشته ده‌ها تن از سربازانی که در کودتا دست داشته‌اند، بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از تداوم درگیری‌های پراکنده در بخش‌هایی از آنکارا و استانبول است رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که تاکنون دستکم  ۱۹۴تن کشته و  ۲۸۳۹ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که نخست‌وزیر ترکیه تعداد کشته‌ها را ۱۶۱ تن اعلام کرده است.

هم‌چنین اعلام شد بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه "امیت دوندار" فرمانده اول ارتش ترکیه را به طور موقت جانشین "خلوصی آکار" رییس ستاد مشترک ارتش کرد که وضعیتش نامشخص بود اما وی سرانجام از دست کودتاچیان آزاد شد و ظاهرا به سر کارش بازگشته است.

هم زمان دوندار گفت: بسیاری از نظامیان کشور به نقاط غیر معمول برده شدند. کسانی که به دولت و ملت ترکیه خیانت کرده‌اند به هیچ وجه در نیروهای مسلح ترکیه باقی نخواهند ماند و کودتا به طور کامل شکست خورده است. وی تاکید کرد: نیروهای مسلح ترکیه مصمم به نابودی ساختار موازی هستند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد،‌ یک گروه ضد دولتی ترکیه موسوم به "جنبش صلح در داخل" کنترل یک ناوچه را به دست گرفته و از مردم  خواسته تا همچنان در خانه‌هایشان بمانند. براساس این گزارش، گروه مذکور همچنین رئیس ناوگان ترکیه‌ای را در پایگاه دریایی گولجوک به گروگان گرفته‌اند.

پارلمان ترکیه نیز یک جلسه فوق‌العاده برگزار کرده است.

هم‌زمان اعلام شد تمام مرزهای ترکیه بسته می‌شود تا از خروج و فرار احتمالی کودتاچیان جلوگیری شود.

محمد موذن اوغلو، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه نیز از بررسی احیای مجازات اعدام خبر داد.

وی گفت: احتمالا مجازات اعدام علیه عاملان کودتا اجرا شود.

بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه در سخنانی در کاخ ریاست‌جمهوری چانکایا در آنکارا  کودتا را لکه ننگی بر دموکراسی ترکیه دانست.

وی تاکید کرد: ملت ترکیه هرگز امتیاز دهی نمی‌کند. ترکیه بهترین جواب را به تروریست‌ها داد.  از پیشانی مردمی که با پرچم‌های ترکیه به میدان آمدند و در برابر کودتای تروریستی افراد وابسته به ساختار موازی استوار ایستادند بوسه می‌زنم.

وی در ادامه با نیروهای پلیس کشته شده در درگیری‌های مرتبط با کودتا ابراز همدردی کرد.

در همین حال شبکه خبری اسکای نیوز از  فرار ۸ تن از کودتاچیان ترکیه به یونان و درخواست آنها برای پناهندگی به این کشور خبر داد. گفته می شود این افراد دستگیر شده‌اند.

پیام اردوغان خطاب به مردم: برای دموکراسی قیام کنید

رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (شنبه) همچنین با ارسال پیام کوتاهی برای تلفن‌های شهروندان ترکیه‌ای از مردم خواست تا برای برقراری دموکراسی و صلح قیام کنند.

شورشیان  با خروج از آکادمی پلیس استانبول، این آکادمی را به نیروهای دولتی تحویل دادند.

همچنین 5 عضو ارشد دادگاه عالی و 2754 قاضی دادگاه ترکیه نیز برکنار شدند.

در همین حال "گلنور آیبت" رئیس دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه باغچه‌شهیر استانبول در مورد شکست کودتا این دلایل را در مصاحبه با بی‌بی‌سی مطرح کرده است:

تعداد کمی از سربازان در این عملیات شرکت داشتند
فرماندهان ارتش به صراحت از آن انتقاد کردند
مردم برای مخالفت با آن به خیابان‌ها ریختند

واکنش‌ها

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی در خصوص تحولات اخیر ترکیه خواستار برقراری آرامش و ثبات در این کشور شد.

دونالد تاسک، رییس شورای اروپا گفته است راه حل تنش‌های ترکیه، اسلحه نیست. تاسک اضافه کرده است اتحادیه اروپا به طور کامل از دولت ترکیه، که به شیوه‌ای دموکراتیک انتخاب شده، حمایت می‌کند.

دبیرکل ناتو هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار آرامش و خویشتن‌داری در ترکیه شده است. ینس استولتنبرگ اعلام کرد: خواهان احترام کامل به نهادهای دموکراتیک و قانون اساسی ترکیه هستیم. ترکیه یک هم‌پیمان ارزشمند برای ناتو است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هم از تحولات ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش خواهان خویشتنداری و احترام به نهادهای دموکراتیک شده است.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که با نمایندگان این اتحادیه در آنکارا در تماس است.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به طور مداوم با نمایندگان خود در آنکارا و بروکسل در تماس هستیم.

موگرینی همچنین خواستار خویشتنداری از سوی جناح‌های مختلف در ترکیه شد.

روسیه نیز از تحولات ترکیه به شدت ابراز نگرانی کرده است.وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که به همکاری سازنده با رهبری مشروع دولت ترکیه ادامه خواهد داد.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: وخیم شدن اوضاع سیاسی در ترکیه با توجه به تهدیدهای تروریستی در این کشور و درگیری های مسلحانه در منطقه ثبات منطقه و جامعه جهانی را به خطر می‌اندازد. 

تمامی احزاب سیاسی عمده ترکیه نیز تحولات اخیر این کشور را محکوم کرده‌اند.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور نسبت به وضعیت ترکیه در پی وقوع کودتا در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش  شبکه خبری ان‌.بی‌.سی، شورای امنیت ملی آمریکا در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت پیش آمده، تحولات این کشور را به دقت رصد می‌کند.

یک مقام نظامی آمریکا نیز گفت که کودتایی که اخیراً در ترکیه اتفاق افتاده، بسیار سازمان‌دهی شده بوده و انجام آن محدود به چند افسر نظامی نمی‌شود.

این در حالی است که پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

در همین حال وزارت امور خارجه‌ی کانادا نیز نسبت به کودتای نظامی در ترکیه ابراز نگرانی کرد و خواستار برقراری امنیت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که همتای آمریکایی و رؤسای دستگاه دیپلماسی کشورهای اروپایی از دولت آنکارا در مقابل کودتای نظامی این کشور اعلام حمایت کرده‌اند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه اظهار کرد: من تماس‌هایی از جان کری، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا داشته‌ام و وی با دولت منتخب ترکیه اعلام حمایت و همبستگی کرده است.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه در ادامه خاطرنشان کرد: من همچنین تماس‌هایی از نخست‌وزیر انگلیس و همتایان خود از کشورهای مختلف داشته‌ام که آن‌ها نیز با دولت آنکارا اعلام همبستگی کرده‌اند.

پیش از این وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

صدر اعظم آلمان نیز خواستار احترام به نظام دموکراتیک شد.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز قاطعانه کودتای نظامی در ترکیه را محکوم کرده و از همه طرفها خواست به نظم دموکراتیک احترام بگذارند.

اشتاینمایر اظهار کرد: ما شدید نسبت به تحولات اخیر در ترکیه نگران هستیم. من به شدیدترین وجه هر گونه تلاش برای تغییر نظم دموکراتیک در ترکیه با توسل به زور را محکوم می کنم.

دولت عربستان نیز  از بازگشت اوضاع سیاسی ترکیه به شرایط عادی استقبال کرد.

امیر کویت نیز در پیامی برای اردوغان شکست کودتا در این کشور را تبریک گفت و پیروزی قانونمداری را مورد تقدیر قرار داد.

هیلاری کلینتون، نامزد احتمالی حزب دموکرات آمریکا نیز گفته است که رویدادهای ترکیه را با نگرانی دنبال می‌کند.

دونالد ترامپ نیز بعد از کودتا گفت: به نظر می‌رسد کودتایی در حال انجام است و آنها کشورشان را بازپس می‌گیرند. اگر من هم رییس جمهور شوم، در آمریکا به زودی همین اتفاق خواهد افتاد.

 قطر هم که روابط نزدیکی با ترکیه دارد تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده است.

هم‌چنین کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه، دولت باغچلی، رهبر جنبش ملی‌گرا و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق که رهبران احزاب اپوزیسیون ترکیه محسوب می‌شوند نیز کودتا را محکوم کرده‌اند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه جدید انگلیس نیز در توییتر ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وقایع ترکیه گفت که سفارت انگلیس اوضاع ترکیه را از نزدیک دنبال می‌کند و انگلیسی‌ها برای هرگونه رفت و آمد خود باید با سفارت در تماس باشند.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نیز صبح امروز در بیانیه‌ای خواهان کنار گذاشتن خشونت در ترکیه و احتراه به نظام دموکراسی در این کشور شد.

وزیرخارجه جمهوری آذربایجان نیز گفت: در کنار مردم دوست و برادر خود و دولت ترکیه ایستاده‌ایم.

در همین حال مقامات جنبش فلسطینی حماس نیز به رجب طیب اردوغان در هم شکستن کودتا را تبریک گفته و آن چه را که "توطئه شریرانه" برای سرنگونی اردوغان خواندند محکوم کردند.

چین نیز خواستار حفظ ثبات در ترکیه شد.

در همین حال دولت منطقه‌ای کردستان عراق نیز از بقای نظام مشروع در ترکیه استقبال کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۶
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
30
20
انشاالله ترکیه ادب شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
به نظر میاد تلاش
منطقه ایی علیه مقاومت شروع شده ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
23
22
بالاخره آتيشي كه خودشون دست و پا كرده بودن دامن خودشون رو هم گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
15
36
خام نباشید این دقیقا سناریوی اردوغان بود برای اینکه اعتبار از دست رفته اش را پیدا کند اگر نه چطور ممکن بود که یک عده با لباس خواب و عرقچین تانک های ارتش را فتح کنند؟ و اگر هم واقعا کودتا بود وقتی هواپیمای بلند می شد تا برای نیمساعت ایشان را در آنتالیا مستقر کند و در حالی که فرودگاه ها در دست ارتش بود هواپیما را می زدند تا فرار نکند
سناریوی خیلی بچه گانه ای بود که ترتیب داد چون مدتی بود که دنبال بهانه می گشت تا عده ای را در ارتش و از احزاب مخالف در مجلس تصفیه کند و این همان بهانه بود که خودش برای خودش ساخت
احتمالا هم به زودی تغییرات قانون اساسی مورد نظرش را از جمله تفویض کلیه اختیارات به رییس جمهور را به رای عمومی می گذارد و با این نمایش رای هم می آورد
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
دقیقا . اردوغان ادم باهوشی حالا میبینید این بشر چه دیکتاتوری پیاده کنه
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
0
چیزی شبیه به سناریوی کشتی نجات ترکیه که برای کمک به غزه توسط رژیم اشغالگر قدس منهدم شدم در جریان هست که در ظاهر به ضرر ترکیه بود و در باطن حاوی نفعهایی بود . اتفاقاتی که در این دو روز در ترکیه رخ داد بیشتر شبیه سناریوی ساختگیست تا واقعی (البته این استنباط شخصی است)
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
8
26
چیزی شبیه به سناریوی کشتی نجات ترکیه که برای کمک به غزه توسط رژیم اشغالگر قدس منهدم شدم در جریان هست که در ظاهر به ضرر ترکیه بود و در باطن حاوی نفعهایی بود . اتفاقاتی که در این دو روز در ترکیه رخ داد بیشتر شبیه سناریوی ساختگیست تا واقعی (البته این استنباط شخصی است) بعد از استعفای نخست وزیر و عزم اردوغان برای افزایش اختیارات ، توسل بر اسرائیل برای بازیابی اعتبار بیشتر در منطقه و وجود مخالفان در کشور ، وجود تشکل های سازمان یافته غیر دولتی مثل گولن که در ترکیه که بسیار صاحب نفوذ است مانعی برای دولت اردوغان به حساب می آید که در خبرها با اینکه گولن نقش خود در کودتا را انکار کرد و حتی آن را محکوم نمود باز هم از طرف حزب حاکم بعنوان عامل کودتا معرفی شد . البته وجود چنین سناریویی برای به خیابان ریختن مردم و به نمایش گذاشتن حمایت مردم از دولت و شخص اردوغان خالی از لطف نیست . برای زدودن نقش ترکیه در حمایت از داعش توسل به راهکارهای اینچنینی دور از ذهن نیست
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
6
21
چیزی شبیه به سناریوی کشتی نجات ترکیه که برای کمک به غزه توسط رژیم اشغالگر قدس منهدم شدم در جریان هست که در ظاهر به ضرر ترکیه بود و در باطن حاوی نفعهایی بود . اتفاقاتی که در این دو روز در ترکیه رخ داد بیشتر شبیه سناریوی ساختگیست تا واقعی (البته این استنباط شخصی است) بعد از استعفای نخست وزیر و عزم اردوغان برای افزایش اختیارات ، توسل بر اسرائیل برای بازیابی اعتبار بیشتر در منطقه و وجود مخالفان در کشور ، وجود تشکل های سازمان یافته غیر دولتی مثل گولن که در ترکیه که بسیار صاحب نفوذ است مانعی برای دولت اردوغان به حساب می آید که در خبرها با اینکه گولن نقش خود در کودتا را انکار کرد و حتی آن را محکوم نمود باز هم از طرف حزب حاکم بعنوان عامل کودتا معرفی شد . البته وجود چنین سناریویی برای به خیابان ریختن مردم و به نمایش گذاشتن حمایت مردم از دولت و شخص اردوغان خالی از لطف نیست . برای زدودن نقش ترکیه در حمایت از داعش توسل به راهکارهای اینچنینی دور از ذهن نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
توهم توطئه هم حدی داره
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
توهم توطئه در چه مورد ؟... اینکه برای مشروعیت خودش دست به سناریوی ساختگی کرده توهمه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
20
همه چی به نفع اردوغان خواهد شد . نقطه عطف تاریخ ترکیه تا ایراد همیشگی غلبه ارتش بر سیاست بر همیشه از خاطره ها محو شود و نظام ریاستی مد نظر اردوغان تامین گردد و ارتش زیر نظر نهاد ریاست جمهوری در آید . با اردوغانی قوی تر از قبل روبرو خواهیم شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
1
19
وقتی این همه نظرهای بی مورد واز روی کینه میخوانم تعصب مذهبی حماقت سیاسی چه فجایع زیادی دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
5
12
حالا همه سياستمدار شده اند و نظر مي دهند ولي نظر ها آبكي است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
نظرهامتعصبانه و در ضدیت با اردوغان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
7
14
این کودتا چه پیروز شود و چه شکست بخورد ، برای سالها اعتبار بین المللی ترکیه را خدشه دار خواهد کرد و بعید است که نقشه اردوغان باشد !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
15
2
تورانتالیا استانبول بدروم کوش اداسی و . . . خلاص دیریم دیریم راه ... و . . . فعلا وتااطلاع ثانوی بسته شد قابل توجه خوشگذرونها و. . .
پاسخ ها
lمانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
تور آنتالیا نباشه تایلند و ارمنستان و گرجستان و برزیل هست خودتو با اینها خوش نکن برو کار کن فکرتو بکار بنداز و شما هم از نعمات دنیا بهره مند شو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
10
4
خدا لعنت كند آنهايي را كه با سوءاستفاده از قدرتشان مي خواهند به زور خودشان را مردمشان تحميل كنند. ارتش تركيه مگر غير از خويشان همان ملت و مردمشان هستند؟؟؟ چرا بايد عليه خواسته و راي قانوني و شرعي اكثريت مردمشان كودتا كنند؟؟؟!!!! در حاليكه وظيفه ديني و انساني شان حكم مي كند كه با تمام نيرو و توان، حافظ منافع ملت و مردم و مملكتشان باشند تا خداي بزرگ هم از آنها راضي گردد.
دموكراسي و انتخابات صحيح كه نبايد فقط لق لقه زبان باشد، راي اكثريت جامعه به نفع هر گروه و دسته و حزبي بود، وظيفه ديني و شرعي است كه از آن حمايت شود(غير از بي ديني و نامسلماني).
ان شاءالله خداوند متعال همه را به راه راست و صراط مستقيم الهي هدايت و رهنمون فرمايد. الهي آمين
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
1
11
سلام

اردوغان با این اتفاق بدون نگرانی به دنبال افزایش قدرت بدون مخالفت به دنبال تغییر قانون اساسی وافزایش اختیارات رئیس جمهوری پیش خواهد رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
4
7
ايا كشته شدن صدها مرد و زن و كودك باعث ادب شدن تركيه شده است؟ متاسفم براي شما ها كه از داعش بدتريد و با اينگونه نظرات در اين جنايت شريك هستيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
4
2
در طول چند دهه گذشته زمان رياست جمهور دميرل - اربكان و خانم تانسو چيلر ارتش در مقابل تحقير خود عكس العمل نشان داده است.
آقاي اردوغان با عذرخواهي نا بهنگام از پوتين در قبل سرنگوني جنگنده روسي حساسيت نظاميان را تحريك كرد كه منجر به جنين عكس العملي شد و اين تهديد تمام شده تلقي نمي گردد و تا حذف اردوغان از صحنه سياسي ادامه خواهد داشت حتي اگر اين حذف از جانب غير نظاميان (سياسيون) صورت گيرد. شكست كودتا و بازگشت به قدرت اردوغان با چهره اي مغموم و نگران آينده توام بود. و حتي ممكن است ايلديريم نخست وزير تازه به قدرت رسيده نيز قرباني زودرس اين تغيير تحولات گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
4
3
درود بر مردم تركيه كه از كودتا حمايت نكردند
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
3
0
من فکر نمی کنم ساختگی باشه
ارتش خواستار جدایی دین از سیاست است .....
این همه آدم ساختگی نمیاد تو خیابون سناریو تشکیل بده .
اردوغان هم آدم رادیکالیه که خیلی به فکر کشورش نیست و فقط دنبال قدرته .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
3
دروغ بزرگی که به خورد مردم ترکیه دادند " کودتا" ! چرا دروغ ؟
1- ترکیه 81 استان دارد که فقط این مضحکه و خیمه شب بازی در دو استان استانبول و آنکارا صورت پذیرفت .

2- پس از ساعتی از این سیرک بازی اردوغان با مصاحبه شروع به خط و نشان کشیدن نمود .

3- هر مکان حیاتی که اشغال می شد پس از اندک زمانی پس داده می شد آنهم نه با درگیری بلکه با حضور تعدادی از طرفداران اردوغان .

4- در اولین ساعات نمایشنامه هلی کوپتر ها و هواپیما ها به بند بازی خود به اوج نرسیدند که ، وزیر دادگستری از محاکمه فردا خبر می داد.

5- آرایش و گسترش نظامیان حکایت از پلاستیکی بودن کودتا حکایت داشت .

6- اردوغان سریع خود را به فرودگاه استانبول رساند ( که از نظامیان تخلیه شده بود ) و با آرامش به سخنرانی پرداخت .

7- جنگنده ها در آسمان آنکارا در پرواز بودند و اردوغان به صورت زنده در حال سخنرانی در فرودگاه آتا ترک بود .

8- حول حولکی واحد هایی از نظامیان سلاح های خود را بر زمین ریختند و رفتند .

9- چند تا پلیس واحد هایی از نظامیان را دستگیر و دستگیر شدگان ژست و حس شرمندگی گرفته بودند .

10- سپیده نزده بود پایان کودتای پلاستیکی اعلام شد .

11-شبکه های رسانه ای قطع شده بود ، در صورتی که عوامل یک کودتای واقعی سعی می کنند حضور گسترده و کامل خود را به نمایش بگذارند .

12- این سناریو ها بار ها و بارها در طول دوران تاریخ بشریت توسط حکومت های ضعیف برای به دست گرفتن اقتدار و فرار از ضعف به عنوان نسخه ای خطرناک پیچیده شده است .

13- صبح از نخست وزیر سوال شد که آیا ژنرالی در بین کودتا چیان بوده ؟ پاسخ داد چه فرقی می کند ژنرال باشد یا سرهنگ یا ستوان مهم بصیرت مردم است و فورا به مصاحبه پایان داد و رفت .

14 - حضور مردم درصحنه را باید تحلیل کرد ، عده ای واقعا باور کرده بودند و تحت عملیات روانی دارو دسته اردوغان قرار داشتند به قول خودمان جو گیر شده بودند .

15- در مصر مردم با آن سرسختی نتوانستند در مقابل نظامیان تاب بیاورند و سرکوب شدند ، حالا در ترکیه برخی با لباس شورتک و زیر پیراهن رکابی و دمپایی رو در روی تانک ایستاندند و دو سه ساعته کار را تمام کردند .

زمان همه چیز را روشن می کند بدبخت آ« انسان ها و شهروندانی که در این سناریو جان باختند .

16 -
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
1
فتوشاپ است همه اردوغان روباهه
مجید
|
United States
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
0
به هر حال به خیر گذشت منطقه توانایی هرج و مرج بیشتر را ندارد
سیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
3
این کودتا نبود این یک خودنمایی از طرف خود اردوغان بود بخاطری که محبوبیت خودش را در جامعه افزایش بده اومده خودش رفته تعطیلات تابستان به اون افراد خاص گفته پشت سرمن این کار را بکنید این دیگه تا یه چند سالی تو دست و رو زبان اردوغان و طرفداراش میچرخه هر کاری بخواد بکنه کسی مخالفت بکنه بگه اینا همون کودتا چیا هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
0
0
سیب زمینی .. الو و شلیل به قیمت عمده
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
0
به نظر میرسه به این راحتی ها کودتاچیان کوتاه نیان .
چندین ساله ترکیه درگیره
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
0
اردوغان منافق چه الان بماند چه برود قاتل ملت عراق وسوریه است وقطا به دار مجازات الهی اویخته خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
2
شک نکنید صددرصد کار خود اردوغانه برای اینکه بتونه با اختیارات بیشتری مخالفای خودش رو سرکوب کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
1
اردوغان با سو استفاده از این قضیه تمام مخالفان محکوم میکند مثل
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
1
به نظر ميرسدميرسد آقاي اردوغان ازيك سباسي برخوردارنيست يكروز با اسرائيل يكروز باروسيه يكروز با عربستان وداعش يكروز اعلام جنك باسوريه يكروز حمله بهعراق واشغال سرزمين عراقيها يكروز باآمريكا آقاي اردوغان يازنكي زنك يارومي روم
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
0
1
ارغان که باید بازیگر میشدی ......
همه رو فیلم کرد .
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
1
0
نه بابا ساختگی نیستش
ترک ها کلن یک وقت هایی میزنه به کلشون
غیرتی میشن.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
0
0
این کودتا بود یانبود ، یک پیش لرزه مصنوعی یا طبیعی است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x