گزارش لحظه‌ای از آواربرداری "پلاسکو" در روز چهارم...
آواربرداری از حادثه پلاسکو در حالی وارد چهارمین روز خود شد که همچنان وضعیت زیر آوارماندگان نامشخص است./ اخذ نمونه DNA از خانواده‌ مفقودیهای پلاسکو
آفتاب‌‌نیوز :
عملیات آتش‌نشانان و دستگاه‌های امدادی در محل حادثه وارد چهارمین روز خود شد. این عملیات همچنان ادامه دارد و آن طور که مسئولان مربوطه گفتند احتمالا تا روزهای پایانی هفته همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ با گذشت بیش از ۶۴ ساعت از وقوع حادثه در ساختمان پلاسکو، تا کنون تنها منابع رسمی از خروج پیکر دو تن از شهدای آتش‌نشان از زیر آوار حکایت دارند و پیکر ۱۳  تن همچنان خارج نشده است. البته علاوه بر آن ۱۵ آتش‌نشانی که به تایید سخنگوی آتش‌نشانی زیر آوار محبوس مانده‌اند، حدود ۱۰ تن دیگراز شهروندان نیز در زیر آوار پلاسکو محبوس شده‌اند که عملیات برای یافتن آنان همچنان ادامه دارد.

تونل‌هایی با استفاده از ساختمان‌های مجاور پلاسکو برای دسترسی به زیرزمین این ساختمان حفر شده اما تا کنون خبر امیدوار کننده‌ای از آن منتشر نشده است. با این وجود عملیات هنوز در این تونل‌ها ادامه دارد. در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از آوار ساختمان پلاسکو برداشته شده و عملیات با سرعت بیشتری نسبت به روز نخست پیش می رود.

محدودیت‌های ترافیکی در چهارمین روز از حادثه همچنان در معابر اطراف ساختمان پلاسکو ادامه خواهد داشت، اما اجازه تردد به عابران پیاده داده شده است.

دستگاه‌های بیل مکانیکی بر روی آوار به جا مانده از ساختمان پلاسکو همچنان در حال آواربرداری هستند.

خبر جدیدی از مفقودین‌پلاسکو نیست/هیئت‌های عزاداری به محل حادثه نروند

در گزارش زیر، آخرین خبرهای روز چهارم حادثه به روز می‌شود:

21:56/ دستورات روحانی درباره حادثه پلاسکو

رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت ، با تشکر از همه عواملی که در امدادرسانی حادثه ساختمان پلاسکو تلاش کردند، ‏اظهارداشت: آنچه به لحاظ عاطفی این موضوع را سنگین تر می‌کند، جان باختن آتش‌نشان‌های قهرمانی است که با بذل جان خود برای ‏دفاع از جان و مال مردم فداکاری کردند.‏

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسه که عصر یکشنبه برگزار شد، تسریع در اتمام مراحل آواربرداری، ‏خارج کردن اجساد و تجلیل شایسته از آن عزیزان و خانواده آنان را اولویت اول برشمرد و با توجه به مرکزیت تجاری این ‏منطقه، بر آماده کردن محیط جهت شروع هر چه سریعتر کسب و کار تأکید کرد.‏

رییس‌جمهوری گروهی از وزرا و مسئولان را مأمور کرد تا از فردا تصمیمات لازم را جهت بازسازی فرصت شغلی برای اصناف و ‏کارگران شاغل در این ساختمان؛ از قبیل پوشش بیمه‌ای، تأمین سرمایه در گردش، بخشودگی مالیاتی و تأمین فضای مناسب جهت ‏از سرگیری فعالیت‌های کسب و کار اتخاذ و اعلام نمایند و مواردی که نیاز به تصویب هیات وزیران دارد، به جلسه روز ‏چهارشنبه دولت ارایه کنند.‏

رییس‌جمهور، به وزیر کشور ماموریت داد که ضمن  شناسائی ساختمان‌های آسیب‌پذیر در تهران نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای ‏ایمن‌سازی اقدام کند و همچنین اظهار داشت که بزودی کارگروهی تخصصی را برای تدوین گزارش ملی از دلایل و عوامل بروز ‏حادثه مأمور خواهند کرد.‏


**22:12: عملیات آواربرداری در میان دود و غبار در چند نقطه مختلف پلاسکو ادامه دارد و سرعت بیشتری به خود گرفته است.

**22:11: مهلت سه ماهه کارفرمایان پلاسکو برای پرداخت حق بیمه

 محمد حسن زدا، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی از برقراری بیمه بیکاری 260 کارگر پلاسکو تا ساعت 19 امشب خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را می کنیم تا کارگران ساختمان پلاسکو به جای دریافت مقرری بیمه بیکاری بتوانند شغل پیدا کنند به همین خاطر تسهیلاتی را برای آن دسته از کارفرمایان در بازار کار که بتوانند کارگران پلاسکو را در کارگاه های خود به کار بگیرند لحاظ شده به طوری که تسهیلات 30 تا 36 میلیون تومانی از سوی بانک رفاه با اقساط 36 ماهه و کارمزد 6 درصد برای این کارفرمایان در نظر گرفته‌ایم.

**20:45: صف‌ کامیون‌ در اطراف ساختمان پلاسکو برای عملیات خاکبرداری

**20:44: تعداد مصدومان و فوتی‌های حادثه ساختمان پلاسکو به 187 نفر رسید

 از این تعداد 143 نفر به صورت درمان در محل توسط تکنسین‌های اورژانس درمان شده‌اند و تعداد مصدومان بستری به 44 نفر رسیده است.

در حال حاضر 3 مصدوم به نام‌های "فخرالدین گودرزی" در بیمارستان پارس، "محمدفاتحی" در بیمارستان بانک ملی و "سامان سرخوری" در بیمارستان بهارلو بستری هستند. خوشبختانه تاکنون  40 نفر درمان و از مراکز درمانی ترخیص شدند.

**20:09: تهدیدی متوجه پاساژ کویتی‌ها نیست/ آواربرداری به صورت تخصصی جلو می رود

مازیارحسینی، فرمانده عملیات آوار برداری پلاسکو، به انتقادات شبکه‌های مجازی مبنی بر آواربرداری غیر اصولی پاسخ داد و در مورد نگرانی کسبه پاساژ کویتی ها گفت: اکیپ نقشه برداری در محل مستقر است و مدام به قرائت سنجی تارگت ها مشغولند و در حال تهدیدی متوجه پاساژ کویتی‌ها نیست. البته ساختمان بلندمرتبه کنار کویتی‌ها (پلاسکو) تخریب شده ولی در عین حال پاساژ کویتی ها باید توسط کارشناسان نظام مهندسی مورد بازبینی قرار گیرد تا با مرمت، فعالیت تجاری ادامه یابد.

**20:08: جانمایی چند مکان برای فروش بهاره کسبه پلاسکو/درخواست برای حضور مالک در صحن شورا

اقبال شاکری، عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری چندمحل برای فعالیت کسبه پلاسکو در نظر گرفته تا زمان نوروز و خریدهای سال نو بازارشان رونق بگیرد. همچنین فروش ویژه بهاره کسبه پلاسکو در شهرآفتاب در آستانه نوروز برگزار می‌شود. اقبال شاکری افزود: در جلسه امروز شورای شهر، اعضاء از هیات رییسه خواستند تا از مالک دعوت شود تا در صحن شورا حضور یابد و در مورد چرایی عدم توجه به تذکرات ایمنی و آینده این زمین توضیحاتی ارائه دهد.

**19:20: تلاشهای شبانه برای آواربرداری

**19:11: سازمان آتش نشانی تهران طی اطلاعیه‌ای از هموطنان و آتش‌نشانان سایر شهرها درخواست کرد: نظر به ازدحام جمعیت در محل حادثه ساختمان پلاسکو که باعث کند شدن امر امدادرسانی می گردد، خواهشمند است از حرکت به سمت تهران جهت همکاری امر مذکور خودداری کنید.

**19:10: پیش بینی 3 تا چهار روزه برای اتمام عملیات آواربرداری پلاسکو

ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکوبا بیان اینکه عملیات آواربرداری بدون کوچکترین تعلل ادامه دارد گفت: نمی‌توان زمان دقیقی برای پایان عملیات مشخص کرد اما تصور می‌کنم در نهایت یک فرصت سه تا چهار روزه برای اتمام عملیات نیاز است.

**19:05: درحال حاضر، ضلع شرقی پلاسکو به صورت کامل باز شده و شش بیل مکانیکی به بالای آوارها رفته و مشغول خاک برداری هستند. سرعت کار بالاست و ستون‌های سنگین پس از برش از محوطه خارج شده‌اند. گفته می‌شود هر یک تا دو دقیقه یک کامیون از محدوده خارج می‌شود. در حال حاضر از خیابان جمهوری تا لاله زار کامیون‌ها پشت هم چیده شده‌اند تا بتوانند آوارها را خارج کنند.

همچنین گفته می‌شود که بیش از 50 درصد نخاله‌های ساختمان پلاسکو از محل خارج و به بیرون منتقل شده‌اند. همچنین گاوصندوق هایی کشف می شوند که توسط نماینده دادستان و پلیس سریعاً صورت جلسه شده و به نقطه امنی منتقل می شوند. سرعت کار بالا رفته و مسئولان پیش بینی کرده‌اند طی دو تا سه روز آینده عملیات پایان یابد.

*18:16: احتمال کاهش محدودیت‌های ترافیکی پلاسکو از عصر فردا

ساجدی‌نیا، رئیس پلیس پایتخت از ادامه اجرای محدودیت‌های ترافیکی فعلی تا عصر فردا خبر داد و گفت که احتمال دارد این محدودیت‌ها از فردا عصر کاهش یابد.

**18:04: اعلام آمادگی سپاه تهران برای اسکان موقت کسبه پلاسکو

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالعلی گواهی مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران، گفت: سپاه تهران جهت اسکان موقت کسبه ساختمان تجاری فروریخته پلاسکو در«دهکده مقاومت» اعلام آمادگی کرد. بر اساس اعلام سپاه تهران موضوع اسکان موقت کسبه ساختمان تجاری پلاسکو در حال پیگیری و اتاق اصناف مسئول رسیدگی به این موضوع است. دهکده مقاومت در حوالی اتوبان شهید دوران واقع شده است.

**17:41: ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو به ایسنا خبر داد: صندوق پنج تنی از زیر آوار خارج و به مالک تحویل داده شد.

**17:25: آخرین وضعیت آواربرداری 

سید جلال ملکی اظهار کرد: در حال حاضر عملیات آواربرداری و جستجو در محل ساختمان پلاسکو ادامه دارد و البته سرعت این عملیات افزایش یافته است به طوریکه در ضلع جنوب شرقی و شمال شرقی ساختمان حجم زیادی از آوار برداشت شده و اما در بخش غربی همچنان بخش‌هایی در حال آوار برداری است. تا به حال تنها پیکر همان دو آتش نشان از زیر آوار خارج شده و مورد دیگری کشف نشده است.

**17:22:  تاکید مسجدجامعی بر انتخاب یک آتش نشان به عنوان رئیس سازمان آتش نشانی

مسجد جامعی بر لزوم انتخاب روسای سازمان آتش نشانی بر اساس سلسله مراتب مدیریتی تاکید کرد و گفت: آتش نشانی یک کار تخصصی به مانند پزشکی است و با جان و سلامت مردم سر و کار دارد، بر همین اساس باید سلسله مراتب انتخاب مدیرعامل آتش نشانی مورد توجه قرار گیرد.

**17:02: ماسک‌های پارچه‌ای آتش نشانان برای امدادرسانی در پلاسکو، هیچ تاثیری ندارد

تندگویان، سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران از نامه گلایه‌آمیز اعضای شورا به رییس صداوسیما خبر داد و گفت: روز گذشته نیز اعلام کردیم که از لحاظ ایمنی وضعیت برای برخی از آتش‌نشانان مناسب نیست و این ماسک‌های پارچه‌ای که در حادثه پلاسکو استفاده می‌شود، هیچ تاثیری ندارد و همانگونه که عمده آتش‌نشانان حادثه 11 سپتامبر دچار سرطان شدند، در صورت عدم موارد ایمنی نیز ممکن است این آتش‌نشانان در معرض سرطان باشند.

**16:40: ایستگاه‌های قهرمانان پلاسکو

بعد از گذشت چهار روز از حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو و ادامه عملیات آوار برداری هنوز اطلاعات کاملی از مفقودین و محبوسین این حادثه از طرف نهاد های رسمی و مسئول ارائه نشده است. اما آخرین لیستی که از آتش نشانان مفقود و جانباخته از طرف سازمان آتش نشانی اعلام شده، در مجموع پیکر شهدای آتش‌نشان و کسانی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه و اعلام مفقودی کرده‌اند، ۲۵ نفر است. اما عدد ۱۶ شهید برای آتش‌نشانی قطعی و باقی جزو مفقودین هستند. این گزارش تصویری حاوی تصاویر ایستگاه‌های مفقودین و جانباختگان آتش نشان می‌باشد که بنا بر آخرین لیست ارائه شده گردآوری شده است.

**14:56: جمهوری که جزو شلوغ‌ترین خیابان‌ها به ویژه در محدوده ساختمان پلاسکو بود، این روزها این خیابان و کوچه‌های منتهی به آن جزو خلوت‌ترین‌ها هستند.

**14:26:محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد/ جای نگرانی برای اموال مردم نیست  

سردار اسکندر مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: در حال حاضر آواربرداری به نقطه‌ای رسیده است که گاو صندوق‌ها، اموال و اسناد پیدا شده و به پلیس آگاهی مرکز واقع در خیابان وحدت منتقل شده است. همچنین محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد ولی در اولین فرصت که شرایط بهبود یابد، از این محدودیت‌ها کاسته خواهد شد.

**14:20: آخرین آمار مصدومان ساختمان پلاسکو

بر اساس این گزارش تا این ساعت، آخرین آمار مصدومان ١٧٠نفر است. ٤٢ نفر از این تعداد، به بیمارستان اعزام و 128نفر به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

**14:09: مراجعه 310 کارگر پلاسکو به منظور برقراری بیمه بیکاری تاکنون

تا ظهر امروز،  ۳۱۰ نفر از کارگران ساختمان پلاسکو برای پیگیری روند برقراری بیمه بیکاری خود مراجعه کرده‌اند.

**14:05: بازدید جانشین فرمانده ناجا از محل حادثه پلاسکو

سردار اسکندر مومنی دقایقی پیش با حضور در محل حادثه پلاسکو از این محل بازدید کرد.

**13:55: روابط عمومی اورژانس کشور اعلام کرد: افزایش دود ناشی از آتش سوزی در ساختمان پلاسکو باعث شده اکثر مصدومان نشانه‌هایی از گازگرفتگی داشته باشند لذا  وسیله‌ای که به سرعت میزان مونوکسید کربن و مت هموگلوبین را در خون سنجیده و مسمومیت‌های تنفسی را مشخص می‌کند، به تعداد لازم در اتوبوس آمبولانس‌های مستقر در محل پلاسکو تعبیه شده تا در صورت گاز گرفتگی، آتش نشانان و امدادگران بتوانند سریع آن را استفاده کنند.

**13:15: آواربرداری با سرعت و دقت بیشتری در حال پیگیری است 

ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو اعلام کرد گفت: بر روی ضلع غربی نیروهای ما به دلیل پیدا کردن تجهیزاتی مانند دستگاه تنفسی، کلاه و ماسک مشغول جست‌وجو شدند ولی تا بدین لحظه در آن بخش پیکری پیدا نشده است، ولی ممکن است در ادامه با پیگیری آواربرداری پیکر شهدا مشاهده شود.

**13:05: رسیدگی به مشکلات کسبه پلاسکو با ایجاد دفاتر در نزدیکی پلاسکو

**12:50: کشف دو کپسول‌گاز پیک‌نیکی از زیر آوار

کشف یک کلاه و کپسول اکسیژن از زیرآوار/ورود سگ‌های تجسس به پلاسکو+فیلم و تصاویر

**12:13: گزارش‌ها از کشف یک کلاه ایمنی در همان محلی که ساعتی پیش کپسول اکسیژن پیدا شده بود حکایت دارد. با یافتن کلاه، عملیات دوباره تشدید شد/کشف یک کپسول اکسیژن دیگر.

**12:08: ورود سگ‌های تجسس پلیس به محل پلاسکو

**12:04: کسی در موتورخانه پلاسکو نبود

ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌ نشانی افزود: شب گذشته همکاران من به موتورخانه ساختمان پلاسکو رسیده و وارد آنجا شدند؛ اما پس از ورود آنها و حتی علی رغم استفاده از سگ‌های زنده یاب برای ما محرز شد که کسی در موتورخانه حضور ندارد، با توجه به اینکه پیش از این گفته شده بود که از موتورخانه صداهایی به گوش می‌رسد ما با استفاده از سگ‌ها و دستگاه های زنده یاب وارد محل شدیم اما کسی داخل موتورخانه حضور نداشت.

**12:03: تلاش برای یافتن رد قهرمانان/جست‌وجوی دستی در بین تل آوار

**11:59: اطلاعیه وزارت رفاه برای دریافت بیمه بیکاری کارگران ساختمان پلاسکو

در این اطلاعیه آمده است: «بیمه شدگان می‌توانند از امروز ( یکشنبه 3 بهمن) با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جنوب غرب واقع در خیابان سی تیر، نبش خیابان سرهنگ سخایی مراجعه و نسبت به ارایه درخواست بیمه بیکاری و تشکیل پرونده اقدام کنند». جزییات این اطلاعیه با کلیک بروی تیتر آن قابل مشاهده است.

**:11:47: با پیدا شدن دو کپسول در شمال پلاسکو، قالیباف به محل حادثه رفت.

**11:47: آزمایش DNA خانواده‌های شهدا و جانباختگان پلاسکو رایگان است

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه اجساد حادثه پلاسکو از طریق انجام آزمایش DNA شناسایی خواهند شد، گفت: پیکر برخی از شهدای آتش‌نشانان و مفقودشدگان توسط نزدیکشان مورد شناسایی قرار می‌گیرد اما در هر صورت آزمایش DNA را از این افراد اخذ خواهیم کرد.

**11:45: کسبه بازار کویتی‌ها با نصب بنری اعلام کردند: «کسبه بازار کویتی‌ها با کمال افتخار پذیرای کسبه آسیب‌دیده ساختمان پلاسکو هستند و اعلام می‌دارند عزیزانی که در این فاجعه دچار زیان غیرقابل تصوری شده‌اند می‌توانند در کنار ما و در محل کسب ما نسبت به انجام فعالیتهای صنفی خود اقدام کنند».

**11:37: بخشش بدهی مالیاتی کسبه پلاسکو در صورت موافقت هیات دولت

تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد: در صورت موافقت هیأت دولت در جلسه امروز بدهی مالیاتی کسبه ساختمان پلاسکو تهران بخشیده می‌شود.

**11:29: اخذ نمونه DNA از 13 تن از خانواده مفقودیها در پلاسکو

مسعود قادی پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران، از مراجعه 13 تن از خانواده‌های مفقودشدگان حادثه پلاسکو برای اخذ نمونه DNA به مراکز پزشکی قانونی خبر داد و گفت: خانواده‌های آتش‌نشانان مفقود شده در زیر آوار می‌توانند با مراجعه به معاونت نیروی انسانی شهرداری و هماهنگی با آنها به مرکز آتش‌نشانی در تقاطع خیابان آزادی و میمنت رفته و کارشناسان ما با حضور در این مرکز اقدام به اخذ نمونه DNA از آنان خواهند کرد.

**11:34: دانش‌آموزان شین‌آبادی برای ابراز همدردی در محل حادثه پلاسکو حاضر شدند. این دانش‌آموزان چند سال پیش در یک حادثه آتش سوزی در مدرسه‌شان دچار سوختگی شدند.

**11:19: دیوار ضلع غربی پلاسکو جدا شد

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو گفت: دیوار ضلع غربی که بین پاساژ کویتی‌ها و پلاسکو بود، طی عملیات موفقیت‌آمیزی تخریب شد.


**11:13: شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی در محل حادثه پلاسکو

**11:05: تعدادی از دانش‌آموزان برای آتش‌نشانان حادثه پلاسکو گل آوردند

دفن آتش‌نشانان در کنار شهدای منا/کشف یک کپسول اکسیژن از زیر آوار/ خروج آوار بخش شمالی ساختمان پلاسکواز محل+تصاویر


دفن آتش‌نشانان در کنار شهدای منا/کشف یک کپسول اکسیژن از زیر آوار/ خروج آوار بخش شمالی ساختمان پلاسکواز محل+تصاویر

دفن آتش‌نشانان در کنار شهدای منا/کشف یک کپسول اکسیژن از زیر آوار/ خروج آوار بخش شمالی ساختمان پلاسکواز محل+تصاویر
**11:05: رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد: ارائه تسهیلات ویژه برای آتش‌نشانان شهید پلاسکو/ شهدای پلاسکو در کنار شهدای منا دفن می شوند

**10:20: شهدای آتش نشان در قطعه 50 بهشت زهرا (س) دفن می‌شوند

این خبر را مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) اعلام کرد.

**10:18: اعزام تیم تخصصی شرکت حفاری برای مشارکت در آواربرداری ساختمان پلاسکو

مسعود حقیقی، معاون مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات تخصصی از اعزام تیمی از متخصصان این شرکت برای مشارکت در عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو تهران خبر داد. وی افزود: متخصصان کنترل فوران و بحران این شرکت در پی تماس مسئولان ستاد بحران وزارت کشور با مدیرعامل ملی حفاری عازم تهران شدند.

**10:20: مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) گفت: شهدای آتش نشان در قطعه 50 بهشت زهرا (س) دفن می‌شوند.

**10:18: اعزام تیم تخصصی شرکت حفاری برای مشارکت در آواربرداری ساختمان پلاسکو

مسعود حقیقی، معاون مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات تخصصی از اعزام تیمی از متخصصان این شرکت برای مشارکت در عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو تهران خبر داد. وی افزود: متخصصان کنترل فوران و بحران این شرکت در پی تماس مسئولان ستاد بحران وزارت کشور با مدیرعامل ملی حفاری عازم تهران شدند.

**10:14: همزمان در ضلع شرقی پلاسکو هم عملیات به شکل دستی ادامه دارد.

**10:12: نگاه‌های خیره به محلی که احتمال می‌رود پیکر سومین آتش‌نشان از زیر آوار کشف شود.

هیئت‌های عزاداری به محل حادثه نروند/کشف یک کپسول اکسیژن از زیر آوار/ خروج آوار بخش شمالی ساختمان پلاسکواز محل+تصاویر
دفن آتش‌نشانان در کنار شهدای منا/کشف یک کپسول اکسیژن از زیر آوار/ خروج آوار بخش شمالی ساختمان پلاسکواز محل+تصاویر

**9:57: یک کپسول اکسیژن و به همراه ماسک در ضلع جنوب غربی پلاسکو پیدا شد/ عملیات به صورت دستی و با احتیاط توسط آتش‌نشانان در حال انجام است.

**9:26: آوار بخش شمالی و شمال شرقی پلاسکو از کارگاه شمال شرقی خارج شده است/بخش‌هایی از قسمت افقی پاساژ پلاسکو دیده می‌شود.

**9:39: بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور در این محل گفت: باید از مرحله توصیه عبور و با الزام ساختمان‌ها و مالکان از بروز حوادث جلوگیری کنیم. اگر در قانون مشکلی است که آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور نیست باید در اولین جلسه مجلس در قالب دو فوریت موضوع را حل کنیم.

**9:21: ایمن‌سازی «پلاسکو» بر عهده مالک بوده است/مستاجران پلاسکو قادر به احقاق حق هستند

بهمن کشاورز،رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، در گفت‌وگویی با ایسنا،با بیان اینکه مستاجرین حاضر در ساختمان پلاسکو تا جایی که من می‌دانم صاحب حق کسب، پیشه و تجارت (همان حقی که در زبان مردم به آن سرقفلی گفته می‌شود) بوده‌اند و هستند، اظهار کرد: عین ملک یعنی زمین آن و ساختمان متعلق به مالک بوده است که اینک معلوم شده که بنیاد مستضعفان است. این مالک با آن مستاجرین رابطه استیجاری داشته و قطعا از آنها اجاره دریافت می‌کرده و یا مستاجرین مدیون اجاره بها هستند. در هر حال تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی ملک بر عهده مالک و موجر است، مستاجران نه می‌توانستند و نه حق داشتند اقدامات کلی و اساسی در این خصوص انجام دهند، بنابراین مسئولیت خرابی‌ها آن هم به این شکل با مالک است که به موقع درصدد رفع خطر و محکم‌سازی بنا برنیامده است. اگر گفته شود ساختمان اصولا قابل ترمیم نبوده است خواهیم گفت در این حالت مالک حق کسب، پیشه و تجارت مستاجران را طبق نظر کارشناس و زیر نظر دادگاه پرداخت و ملک را تخلیه می‌کرد.

**9:26: آوار بخش شمالی و شمال شرقی پلاسکو از کارگاه شمال شرقی خارج شده است/بخش‌هایی از قسمت افقی پاساژ پلاسکو دیده می‌شود

**9:21: خبر جدیدی از مفقودین پلاسکو نداریم/هیئت‌های عزاداری سمت منطقه نروند

شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه خبر جدیدی از شهدای آتش‌نشان و مفقودین حادثه ریزش ساختمان پلاسکو نداریم، گفت: در اطراف محل حادثه هیئت‌های عزاداری  و تشکل‌ها به برپایی ایستگاه‌های صلواتی اقدام کرده و همدلی خود را به نمایش گذاشته‌اند، اما از شهروندان تقاضا داریم از تجمع‌های بی‌مورد خودداری کرده و شرایط را برای فعالیت خودروهای حمل نخاله فراهم کنند.

** 08:26: درخواست چندباره ستاد مدیریت بحران پلاسکو از مردم

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با بیان اینکه عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد، گفت: امیدواریم در ساعات آینده یا حداقل تا پایان امروز به پیکر شهدا دست یابیم.

سیدجلال ملکی اظهار داشت: کماکان عملیات آواربرداری از دو جبهه جنوبی و شرقی پلاسکو ادامه دارد و تا حد زیادی رو به اتمام است. از ساعت‌های میانی بامداد به سمت جبهه غربی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آواربرداری با سرعت در حال پیشرفت است، گفت: با حضور دو دستگاه بولدوزر غول‌پیکر و سایر تجهیزات همچون کامیون و بیل مکانیکی توانستیم ستون‌هایی که مانع ادامه عملیات بودند، از سر راه برداریم.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با اشاره به کمپین مردمی "من آتش‌نشانم" گفت: ساعت 3:30 بامداد عده‌ای از مردم با فریاد یا حسین و یا ابوالفضل و همراه داشتن پرچم‌های مشکی وارد محوطه شدند که جو تاثربرانگیزی را ایجاد کردند.

ملکی افزود: این افراد از اعضای یکی از هیات‌های منطقه پیروزی بودند و به دلیل وقوع این حادثه فاجعه‌بار برای همدردی با آتش‌نشانان به محل آمده بودند.

وی با بیان اینکه مراجعات این‌چنینی مردمی توصیه نمی‌شود، گفت: از مردم خواهش می‌کنیم از حضور در منطقه حادثه خودداری کنند.

**08:13:فرمانده کی سوت پایان را می‌زند؟

آخرین ماموریت‌شان 72 ساعت طول کشیده و هنوز برای 13 نفرشان اتمام نخورده است؛ میلیون‌ها نفر منتظرند تا فرمانده پایان عملیات 13 فرشته نجات را اعلام کند. عقربه‌های ساعت درست در جایی که یک دقیقه مانده به 8 صبح، شروع عملیات 200 آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را نشان می‌دهد، حادثه‌ای که صبح روز پنجشنبه رخ داد و ستاد فرماندهی زنگ آغاز عملیات اطفای حریق برای بیش از 200 آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را به صدا در آورد؛ اما عملیات پلاسکو برای 13 آتش‌نشان همچنان ادامه دارد و هنوز از آخرین عملیاتی که به آن اعزام شدند، بازنگشته‌اند.

خبر جدیدی از مفقودین‌پلاسکو نیست/هیئت‌های عزاداری به محل حادثه نروند

**08:06:فعالیت شبانه‌روزی امدادگران و نجاتگران هلال احمر در حادثه پلاسکو

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر در خصوص انتقادات مطرح شده به نحوه اطلاع رسانی در حادثه پلاسکو، گفت: آقای ملکی به عنوان فردی که متخصص حوزه آتش‌نشانی و اطفای حریق بود، به عنوان سخنگوی ستاد مدیریت بحران آتش سوزی پلاسکو انتخاب شد. آنچه در مورد ایشان مهم است این است که تزریق روحیه امید به مردم از دقایق اولیه توسط ایشان صورت گرفت، حتی بعد از پیدا شدن پیکر دو تن از آتش‌نشانان از زیر آوار این روحیه توسط ایشان حفظ شد.

**07:57:سیگنال‌هایی که دستگاه‌های زنده‌یاب ثبت کردند،کاذب بود

مسوول عملیات هلال‌احمر در سانحه پلاسکو،درخصوص برخی اظهارات مبنی بر دریافت سیگنال توسط دستگاه‌های زنده‌یاب از زیر آوار ساختمان پلاسکو گفت: سیگنال‌های گرفته شده کاذب بود و از افراد زنده در زیر آوار نیست. یکی از مشکلات ما در محل حادثه این است که برای دریافت سیگنال باید سکوت کامل برقرار باشد.

** 07:12: آوار بتون و میلگرد در پلاسکو

در چهارمین روز وقوع حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، با توجه به امدادرسانی‌هایی که در سه روز گذشته صورت گرفته، از میزان آهن‌آلات سنگین تا حد چشم‌گیری کاسته شده است. در حال حاضر نسبت به روزهای گذشته از آهن‌آلات قطور در پلاسکو خبری نیست و بیشتر شاهد آوار بتون و میلگرد هستیم.

در بخش جنوبی پلاسکو با کمک دو بیل مکانیکی و لودرها، آوارها منتقل شده و توسط کامیون‌ها از منطقه خارج می‌شود. هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه یکبار، کامیون‌های ۲۰ یا ۳۰ تنی برای حمل نخاله‌ها از منطقه خارج می‌شوند.

دود ناشی از آتش نهفته در زیر پلاسکو همچنان ادامه دارد، اما نسبت به روزهای گذشته از میزان آن تا حد چشم‌گیری کاسته شده است.

** 06:16: دود برخاسته از پلاسکو همچنان نفس‌گیر است

از ساعت ۴ بامداد تلاش کارشناسان عملیات پلاسکو بر این بود که از طریق لیزر برخی سازه‌های آهنی را برش زنند. در حال حاضر سازه‌های آهنی سنگین بیشترین مشکل را برای آتش‌نشانان و امدادگران جهت دستیابی به محبوسین پلاسکو ایجاد کرده و کار را سخت و دشوار کرده‌ است.

تلاش امدادگران بر این است که سازه‌های آهنی را به هر شکلی که شده برش ‌داده، کوچک کرده و بیرون کشند و این کار توسط قیچی‌های غول‌پیکر صورت می‌گیرد. هم‌زمان با این کار، در ضلع‌های مختلف پلاسکو، آواربرداری توسط گروه‌های آتش‌نشان در حال انجام است.

 در این میان آن‌چه کار آتش‌نشانان را با سختی روبرو می‌کند، دود ناشی از آتش نهفته زیر پلاسکو است که بسیار نفس‌گیر شده و گروه‌های امدادی را با مشکل مواجه کرده است. آتش‌نشانان سعی دارند با آب‌پاشی، ضمن کاهش حرارت آتش‌نهفته و کاهش دود، وسعت دیدی برای ادامه فعالیت ایجاد کنند.

** 04:15: افزایش سرعت آواربرداری "پلاسکو"/احتمال ادامه عملیات تا روزهای آتی

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت آواربرداری اظهار کرد: عملیات آواربرداری با سرعت بیشتری در حال انجام است و پس از آن که سازه فلزی از روی آوار برداشته شد، این سرعت افزایش یافت.

ملکی با بیان اینکه در حال حاضر هم‌زمان چندین دستگاه بیل مکانیکی، چنگک، قیچی مکانیکی و بولدوزر در حال انجام عملیات در محل هستند، گفت: حدود ۵۰ درصد آوار برداشته شده و عملیات جست‌وجو برای خارج کردن پیکر شهدای آتش‌نشان همچنان ادامه دارد.

ملکی با بیان اینکه آخرین‌ آمارها تا کنون همان خروج پیکر دو آتش‌نشان از زیر آوار است، گفت: به نظر می رسد که عملیات طی روزهای آتی‌ نیز ادامه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عملیات آوار برداری در بخش شرقی و جنوبی ساختمان پلاسکو با سرعت بیشتری در حال انجام است، گفت: در ضلع غربی نیز به دلیل سقوط نمای ساختمان بر روی آوار، ‌عملیات کمی کند پیش می‌رود و امدادگران در حال برش اسکلت فلزی و انجام آواربرداری هستند که بخشی از اسکلت فلزی نیز بریده شده است.

** 03:20: با حادثه رخ داده برای آتش‌نشانان، امروز در بسیاری از ماشین‌های آتش‌نشانی پارچه سیاه و گلایل‌های سفید نصب شده و این ماشین‌ها در ایستگاه‌ها و همچنین محل حادثه مستقر شدند و به این ترتیب با جانباختگان این حادثه و خانواده‌هایشان  همدردی شد.

** 01:49: در ضلع جنوبی ساختمان پلاسکو و در خیابان جمهوری، قیچی‌های مکانیکی قطعات فلزی آوار را به کامیون‌ها می‌ریزند و ده‌ها کامیون از محل خارج شده است.

** 01:20: هنوز پیکر جدیدی از محبوس‌شدگان پیدا نشده/ادامه عملیات آواربرداری

سیدجلال ملکی در خصوص آخرین وضعیت آواربرداری در محل حادثه پلاسکو گفت: این عملیات کماکان و بدون درنگ پیگیری می‌شود. بعد از  موردی که ظهر روز گذشته پیدا شد، تا این لحظه پیکر جدیدی از محبوس‌شدگان پیدا نکرده‌ایم.

ملکی در ادامه تصریح کرد: در چند روز گذشته با اعتماد به گفته برخی افراد که ادعا می‌کردند منطقه را می‌شناسد، کانال‌هایی حفاری شد اما در آن نقاط به نتیجه نرسیدیم. ولی ظهر روز گذشته آتش‌نشانان متوجه مسیرهایی شدند و در نتیجه کانال‌هایی حفر کردند و به نتایجی رسیدند. در مراحل بعدی کار نتیجه این حفاری‌ها اعلام می‌شود.

** 01:00: روایت یک آتش‌نشان از 3 روز سخت کاری برای رسیدن به قهرمانان پلاسکو + فیلم

آتش‌نشانی که از ابتدای عملیات امدادرسانی به حادثه پلاسکو، در محل مستقر است، از تلاش‌های سه روز گذشته‌ خود و همکارانش برای باز شدن راه و رسیدن به محبوس‌شدگان در زیر آوار گفت.

خبر جدیدی از مفقودین‌پلاسکو نیست/هیئت‌های عزاداری به محل حادثه نروند

** 00:49:پیام تلگرامی تندگویان به لاریجانی درباره تصمیم بنیاد شهید

نایب رئیس کمیسیون معماری شورای شهر تهران در پیامی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، از تصمیم بنیاد شهید مبنی بر «شهید خدمت شمردن شهدای آتش‌نشانی و بویژه شهدای پلاسکو» انتقاد کرد و خواستار تغییر قانون مربوطه شد.

** 00:00: پیشنهادات "طلایی" برای دوران پساپلاسکو

نایب رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد تشکیل کارگروهی از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس برای بررسی ابعاد پلاسکو و پساپلاسکو را مطرح کرد. بر همین اساس باید با همکاری مجلس و شورای شهر تهران، بیمه اجباری و الزامی ساختمان‌های عمومی و بلند مرتبه در دستور کار قرار گیرد. همچنین قوانین شهری که متعلق به ۵۰ سال قبل است نیز اصلاح شود.

این خبر تکمیل می‌شود...

منبع: ایسنا
کد خبر: ۴۲۱۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
1
26
بشینیدسرجاتون بذارید کارشون رو بکنن.حالا وقت رفتن هیئت عزاداریه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
دسته عزاداری ؟!!! حماقت انتها نداره که ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
1
16
بالاخره در ظرف چند روز آینده ، مابقی آوارهای این فاجعه نیز برداشته خواهد شد و سرنوشت مفقودین بویژه جان فشانان آتش نشان نیز مشخص میگردد اما دو نکته مبهم همچنان باقی است :
۱. نقش شهرداری تهران و مالک پلاسکو در بروز این فاجعه .
۲. چرائی عدم تجهیز آتش نشانی به امکانات کافی توسط شهرداری تهران .
اگر در زمان خود ولی با قاطعیت به دو این دو ابهام نپردازیم ، قطعا در اتفاقات بعدی ، نتایج بسیار ناگوار تری حاصل خواهد شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
0
4
بالاخره در ظرف چند روز آینده ، مابقی آوارهای این فاجعه نیز برداشته خواهد شد و سرنوشت مفقودین بویژه جان فشانان آتش نشان نیز مشخص میگردد اما دو نکته مبهم همچنان باقی است :
۱. نقش شهرداری تهران و مالک پلاسکو در بروز این فاجعه .
۲. چرائی عدم تجهیز آتش نشانی به امکانات کافی توسط شهرداری تهران .
اگر در زمان خود ولی با قاطعیت به رفع دو این دو ابهام نپردازیم ، قطعا در اتفاقات بعدی ، نتایج بسیار ناگوار تری حاصل خواهد شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
5
2
یک کلمه هم از مادر عروس پساپلاسکو!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
1
9
این روزها حرف و حدیث های زیادی بر سر علت ریخت و پاش های شهرداری در سمینارها و همایش ها و پرداختن به امور سیاسی و جناحی و عدم انجام هزینه های لازم برای تجهیز اتش نشانی ، بر سر زبان هاست .
اینکه از شهردار و شورای شهر خواسته شود که عوارض وصولی از مردم را برای مردم هزینه کنند ونه برای اهداف سیاسی و جناحی خود ، حرف کاملا درستی است اما بافت فعلی شهرداری و شورای شهر تهران آنقدر سیاسی است که نمیتوان انتظار کار تخصصی از آن داشت .
پیشنهاد میکنم سازمان اتش نشانی را از شهرداری جدا کنند و زیر مجموعه هلال احمر یا نهاد مرتبط دیگری قرار دهند تا با بودجه ای مشخص و قابل کنترل ، تجهیز و اداره گردد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
0
2
ناشناس جون شرکتهای پتروشیمی ما تجهیزات درستی ندارن برای اطفاحریق که هرلحظه احتمال خطردارن باماهیت کارشون .حالاشماگیردادی به نبودامکانات.تموم امکانات رو متمرکزکردن توتهران همه کوچ کردن اونجامعلومه که مشکلات گریبانگیرمیشه.برای هرکاری اول بایدزیرساخت فراهم بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x