گزارش لحظه به لحظه از ششمین روز حادثه پلاسکو...
حادثه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان نوستالژیک پلاسکو، وارد ششمین روز خود شد. روز پنجم این حادثه، در حالی به پایان رسید که نجات‌گران در لحظات بامدادی‌اش پیکر چهار شهروند محبوس را یافتند. مسئولان اجرایی نیز با برگزاری یک نشست خبری، به تمام شایعات پیرامون پلاسکو پاسخ دادند.
آفتاب‌‌نیوز :
هنوز ساعتی از برگزاری نشست خبری نگذشته بود که بار دیگر خبرنگاران، به بیرون از محدوده کارگاهی هدایت شدند و از آن‌ها خواسته شد که محدوده را ترک کنند. آمارهای اورژانس تهران نیز عدد 202 مصدوم را نشان می‌دادند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در گزارش زیر، آخرین خبرهای روز ششم حادثه به‌روز می‌شود:

**19:40  بلندشدن دود سیاه

با ادامه آواربرداری گاهی دود سیاه از میان آوار و شعله‌های آتش بلند می‌شود.  علیرغم برودت هوا ، آتش دل آوارها هنوز جان دارد و گداخته است  با این وجود از تلاش نیروهای امدادی ذره ای کم نشده است.

** 19:30 خروج 2500 تن آهن‌آلات از پلاسکو

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بکارگیری 200 کامیون برای انتقال آوار حادثه ساختمان پلاسکو تأکید کرد: تاکنون 2500 تن آهن‌آلات از محل ساختمان پلاسکو انتقال داده شده است.

جعفری گفت: بیش از 11 هزار تن آوار از محل حادثه ساختمان پلاسکو انتقال داده شده که از این رقم 2500 تن آهن‌آلات بوده است.

** 18:10  باز هم دود سفید

کار آواربرداری از لایه‌های زیرین همچنان باعث شعله ور شدن بخش‌هایی از آن می‌شود. همچنین به خاطر دود غلیظ عملیات کمی متوقف شد تا بیل‌های مکانیکی با آب پاشی روی آنها خنک شوند. با توجه به وجود مواد سوختنی در میان آوار همچنان آواربرداری با شعله ور شدن آتش همراه است که در روند عملیات تاثیر می‌گذارد.

جمعی از شهروندان امروز هم همانند روزهای گذشته با حضور در معابراطراف منطقه حادثه، برای موفقیت و سلامتی آتش‌نشانان دعا و قرآن می‌خواندند.

**14:55: اعلام مفقودی ازسوی 8 خانواده

سردار کریمی، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: تاکنون هشت خانواده کسبه پلاسکو اعلام مفقودی کرده‌اند. وی ضمن بیان اینکه مشخصات پیکر همه اجساد به غیر از یک نفر شناسایی شده است ادامه داد: تاکنون ٧٥ گاوصندوق از پلاسکو کشف شده است که 5 گاوصندوق تحویل صاحبانشان شد.

**14:51: دقایقی پیش یکی دیگر از وسایل انفرادی آتش‌نشانان از زیرآوار کشف شد.

**14:50: گیل آبادی، مدیر روابط عمومی شهرداری تهران گفت: یک هزار سرویس کامیون نخاله‌های پلاسکو را تاکنون جابجا کرده‌اند. وی با بیان اینکه دمای آتش دیشب ٥٤٠ درجه بود افزود: سعی می‌شود با دقت و سرعت هرچه سریعتر جستجوی جانباختگان انجام شود.

**14:45: مجتبی عبدالهی، رییس ستاد مراسم تشییع پیکر شهدای پلاسکو ضمن تشکر از مقام معظم رهبری به دلیل شهید فی سبیل الله نامیدن آتش نشانان، از برگزاری مراسم تشییع در روز پنجشنبه خبر داد و گفت: ١٦نفر از آتش نشانان به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. وی افزود: با بررسی دقیق مشخص شد که ١٥نفر از آتش نشانان در آوار پلاسکو و یک‌نفر نیز در بیمارستان شهید شد. به گفته وی، تا روز پنجشنبه تلاش می‌کنیم پیکر مابقی را پیدا کنیم اما شرایط به گونه‌ای است که حتی آهن آلات ذوب شده‌اند. وی ادامه داد: مراسم تشییع پنجشنبه صبح از مقابل دانشگاه تهران در ساعت ٨:٣٠ آغاز می‌شود. عبدالهی افزود: اتوبوس و مترو در مسیرهای تشییع جانباختگان رایگان است.

**14:40 : بعد از گذشت شش روز از عملیات آواربرداری پلاسکو، عملیات به مرحله حساسی رسیده است. کار آواربرداری در حال حاضر در ضلع غربی جایی که احتمال می‌دهند پیکرها در آنجا پیدا شود در حال انجام است. همچنین تا این لحظه 75 درصد آوار برداشته شده و 900 کامیون حدود 12000 تن نخاله را خارج کرده‌اند، این در حالیست که گرمای زیاد در عمق خاک نیز می‌تواند هر چیزی را بسوزاند.

**14:37: برقراری بیمه بیکاری برای 400 کارگر پلاسکو تا کنون

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران از برقراری بیمه بیکاری 400 نفر از کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی در پلاسکو تا ساعت 13 امروز خبر داد و گفت: بیش از 1000 نفر به اداره کل کار جنوب غرب مراجعه کرده‌اند که یا کارگر آنجا نبودند، یا تحت پوشش تامین اجتماعی نبودند و یا بیمه خویش فرما داشتند در حالی که لیست این کارگران را در اختیار داریم و تعداد آنها حدود 750 نفر بوده است.

**14:27: یکی از آتش نشانان در ادامه روند جستجو و عملیات آواربرداری پلاسکو صدمه دید

**14:26: پیکر جدیدی از زیر آوار پلاسکو یافت نشده است

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو ضمن تاکید بر پیدا نشدن پیکر جدیدی از زیر آوار پلاسکو تاکید کرد: به محلی رسیده بودیم که تعدادی از تجهیزات انفرادی مانند دستگاه‌های تنفسی و لوازم اطفای آتش وجود داشت، احساس کردیم که شاید بتوانیم تعدادی از پیکرها را پیدا کنیم اما هر چه جستجو کردیم پیکر جدیدی پیدا نکردیم.

**13:56: بیرون کشیدن کلاه یکی از آتشنشانان از زیر آوار پلاسکو
 
**13:46: ادعای وجود تانکر گازوئیل در طبقه دهم صحت ندارد

دوستی عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه هر گونه مطلبی درباره اینکه تانگر گازوئیل در طبقه دهم این ساختمان منفجر شده، شدیدا اشتباه است و من آن را تکذیب می‌کنم ادامه داد: طبق آمار اعلام شده از سازمان آتش نشانی، 16 آتش نشان در حادثه پلاسکو درگذشته‌اند ولی آمار درستی از افراد غیرآتش‌نشانی که هنگام فرو ریختن در ساختمان حضور داشته‌اند در دست نداریم.

**13:46: پیشنهاد مسجدجامعی برای تشکیل «کمیته حقیقت یاب» پلاسکو

مسجدجامعی با بیان اینکه پیشنهاد داده‌ام کمیته حقیقت یاب برای بررسی ابعاد مختلف حادثه پلاسکو تشکیل شود گفت: باید به جای بیان حرف‌های احساسی، به بررسی تقصیر و قصورها بپردازیم.همیشه بعد از بروز حادثه موجی از احساسات ایجاد می‌شود اما پس از مدتی فروکش می‌کند لذا باید با بررسی ناکارآمدی‌ها از تکرار آن جلوگیری کنیم.

**13:30: حضور همسر یکی از آتش نشانان مدفون شده زیر آوار در محل حادثه

**13:16:پیشرفت 70درصدی عملیات آواربرداری در پلاسکو/ادامه عملیات جستجو

ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو در مورد وضعیت کنونی آواربرداری پلاسکو اظهار کرد: بخش زیادی از مسیر شرق و جنوب پلاسکو طی عملیات جست‌وجو باز شده و عملیات در این بخش به اتمام رسیده است. در همین بخش بود که تعدادی از پیکرهای هموطنان و شهدای آتش‌نشان را پیدا کردیم.به گفته وی، آواربرداری همچنان برای پیدا کردن شهدای آتش‌نشان و هموطنان مفقود شده در ضلع غربی ادامه دارد. وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 11 هزار تن از ضایعات و نخاله آهن شکسته، سیمان و بتن از منطقه خارج شده است ادامه داد: ده‌ها کامیون به منظور حمل و انتقال نخاله‌ها در نوبت هستند. تاکنون 70 درصد آواربرداری انجام شده اما نیروهای امدادرسانی و آتش‌نشان‌ها مشغول فعالیت هستند تا بتوانند افراد مفقود شده و آتش‌نشانان را پیدا کنند.

**13:15: روایتگران بیدار پلاسکو

**12:32:آخرین گفت‌وگوی یکی از قهرمانان آتش‌نشان با همسرش/ممکن است دیگر مرا نبینی

شهید حسین حسین‌زاده یکی از شهدای آتش نشان ساختمان پلاسکو است که روز حادثه در ساختمان پلاسکو بوده و پیکر او هنوز پیدا نشده است.

**12:23: فضای اطلاع‌رسانی در حادثه پلاسکو باید شفاف‌تر باشد

مهدی شیخ، عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ستاد بحران خواست تدبیری کند که شایعه در جامعه طرح نشود؛ فضای انعکاس خبر را محدود کرد. این محدودیت به خوبی مدیریت نشد، شاید اگر این محدودیت مدیریت می‌شد جواب می‌داد، شاید هم جواب نمی‌داد و شاید اصلا محدود کردن در عصر و دوره ما جوابگو نیست. وی در رابطه با تکذیب اخبار اعلام شده هم گفت: متاسفانه این اتفاق افتاده و حتی اعلام شده که صداوسیما کانال رسمی اطلاع‌رسانی است، بعد صداوسیما چیزی می‌گوید و مثلا رئیس آتش‌نشانی آن را تکذیب می‌کند، چنین اتفاقاتی اصلا خوشایند نیست و به جز این‌که فضای ذهنیت‌آوری را برای مردم ایجاد کند نتیجه دیگری ندارد.

**12:23: وانت آتش‌نشانی در حال خروج کپسول‌های گاز از محل حادثه

**12:07: درخواست 20 هزار فرزند شهید برای شهدای آتش‌نشان

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران از راه‌اندازی پایگاهی برای جمع‌آوری امضاء از فرزندان شهید سراسر کشور جهت "شهید ایثارگر" محسوب شدن شهدای آتش‌نشان خبر داد.

**12:06: فعالیت پاساژها و مراکز تجاری در فاصله صدمتری محل آواربرداری پلاسکو

**11:58: مجتبی شاکری: هنوز شهرداری از ارائه نسخه اکسل بودجه به شورای شهر خودداری می‌کند

شاکری، رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات رحمت الله حافظی که به محاکمه مردمی مسببان حادثه پلاسکو در مراسم تشییع پیکر شهدای آتش نشان اشاره کرده بود، در تذکر پیش از دستور شورا گفت: از آنجا که این اظهارات در صحن شورای شهر مطرح شده، اگر به جوسازی سیاسی در مراسم روز پنجشنبه و حرمت شکنی احتمالی منجر شود، به نوعی شورای شهر نیز مقصر است لذا موضع شورای شهر همان موضع رهبری است. وی با تاکید بر اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای آتش نشان نباید به فضای فریاد "مرگ بر فلان" یا "درود بر فلان" تبدیل شود، تصریح کرد: جای معرفی و محاکمه مقصران، این مراسم نیست.

**11:49: در سال 82، مالک پلاسکو درخواست نوسازی کرده بود/ آتش نشانی مشکل نیرو و تجهیزات ندارد

ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه در تیرماه سال 1382 معاون املاک بنیاد مستضعفان در نامه‌ای به شهرداری منطقه درخواست نوسازی ساختمان پلاسکو را ارسال کرده بود، گفت: پس بی‌تردید مالک این ساختمان نسبت مشکلات ایمنی مطلع بوده است.


**11:41:پاساژهای اسکان کسبه پلاسکو تغییر کرد/ اعلام ۳ پاساژ جدید

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: برای اسکان کسبه آسیب‌دیده ساختمان پلاسکو با هماهنگی‌های صورت گرفته از طریق اتحادیه‌های صنفی فعال در این ساختمان، بنیاد مستضعفان و اتاق اصناف مقرر شد تا سه نقطه از فروشگاه قدس در میدان خراسان، مولوی و خیابان ولیعصر روبه‌روی خیابان زرتشت برای اسکان آسیب‌دیدگان ساختمان پلاسکو در نظر گرفته شود که دیگر مراحل آماده‌سازی واحدهای مزبور برعهده بنیاد مستضعفان است. به گفته وی، بخشودگی مالیاتی، بیمه، تسهیلات بانکی با بهره ۱۰ درصدی و بازپرداخت پنج ساله و غیره از جمله مصوبات و تصمیماتی بود که برای حمایت از کسبه آسیب‌دیده ساختمان پلاسکو در نظر گرفتیم همچنین به کلیه کارگران مشغول به کار در این ساختمان که بیمه نبوده‌اند چهار ماه حقوق و مزایا تعلق می‌گیرد.

**11:36: مخزن گازوئیل ادعا شده در طبقات بالای پلاسکو صحت ندارد

احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مخزن گازوئیل ادعا شده در طبقات بالا به هیچ وجه صحت ندارد و منبع آب آتش نشانی و منبع آب شرب در بام ساختمان وجود داشته است.داخل راهروها و راه پله‌ها نیز به هیچ وجه انبار کالا نبوده است. همچنین از مردم برای شرکت در مراسم آتش نشان‌ها دعوت و تشکر می‌شود.

**11:31: حضور خانواده آتش‌نشان «حسین حسین‌زاده» در محل آواربرداری

**11:09: روایت یک آتش‌نشان از روز واقعه پلاسکو / هنوز فریاد همکارانم در گوشم است

یکی از آتش‌نشانان روز وقوع حادثه پلاسکو گفت: فریاد همکارانم تا آخرین لحظه فرو ریختن ساختمان در گوشم است؛ در برخی از طبقه‌های بالایی جلوی پنجره‌ها فنس کشیده شده بود و آتش‌نشانان قادر به خروج از پنجره‌ها نشدند.هنگامی که دود سفید رویت شد، مردم به طرف پاساژ ‌دویدند و حتی برخی از همکارانم مجبور به برخورد با مردم شدند. گویا تعدادی از آنان به داخل ساختمان بازگشته بودند. متاسفانه دلخراش‌ترین صحنه‌ها در طبقه‌های ۱۱، ۱۲ و ۱۳ رخ داد؛ چرا که در این طبقات صاحبان برخی از مغازه‌ها، پنجره‌ها را با فنس پوشانده بودند و همکارانم در این طبقه‌ها گیر افتاده بودند.یکی از همکارانم تلاش کرد با پتک، فنس را بشکافد اما نتوانست موفق شود. قرار شد تجهیزات برش برای ما بیاورند تا بتوانیم آتش‌نشانان گرفتار شده در ساختمان را نجات دهیم ولی کار از کار گذشت.یکی دیگر از همکارانم می‌گفت ساختمان در حال تخریب است، آب ریختن را قطع کن. من همین کار را انجام دادم اما از سمت دیگر یکی از همکارانم فریاد زد «من دارم می‌سوزم» بنابراین دوباره آب پاشیدن را آغاز کردم. ناگهان ساختمان از بالا شروع به تخریب شدن کرد و فرو ریخت.

**11:09: نماد یادبود آتش‌نشان‌های قهرمان در تهران نصب می‌شود

سیدمجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هنوز مکان قطعی جانمایی نماد یادبود آتش‌نشانان مشخص نشده، اما امکان دارد این یادبود در نزدیکی ساختمان پلاسکو نصب شود.

**11:05: آتش نشانان با بستن نوار مشکی بر بازوی خود با خانواده‌های داغدار حادثه پلاسکو همدردی کردند

**11:00: انتشار نخستین تصاویر از بخش افقی و پاساژ پشتی پلاسکو که حکایت از عدم تخریب این ساختمان و سالم بودن آن دارد.

**10:55: جدیدی: آرتیست‌های سینمایی هم درباره مسائل شهری عرض اندام می‌کنند

عباس جدیدی با اشاره به اینکه حتی آرتیست‌های سینمایی هم درباره مسائل شهری عرض اندام می‌کنند، اظهار کرد: این افراد بدون حتی یک سناریو نمی‌توانند شاخ بز را جدا کنند.

**10:35:شهرداری اخطاریه‌های ایمنی را باید به بنیاد مستضعفان می فرستاد نه مستاجران پلاسکو

سرخو، رییس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران خواستار استعفای قالیباف در پی حادثه پلاسکو شد.

**10:34:پیشنهاد "دبیر" برای انقلاب در آتش‌نشانی

دبیر،‌ رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پیشنهادی در راستای انقلاب در خرید تجهیزات آتش‌نشانی مطرح کرد.

**10:22:درخواست حافظی از قوه قضاییه

حافظی، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از قوه قضاییه خواست مسببان حادثه پلاسکو را به دور از محافظه‌کاری سیاسی محاکمه کند.

**10:02: ابراز همدردی سفیر فلسطین با حضور در محل حادثه پلاسکو و گفت‌وگو با ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو**9:56: گرامیداشت یاد قهرمانان پلاسکو/ درخواست حافظی برای انتشار فایل صوتی جلسه شنبه

جلسه علنی شورای امروز تحت تاثیر  حادثه پلاسکو بود به نحوی که برخی از اعضای شورا از همان ابتدا قصد صحبت و تذکر درباره این حادثه را داشتند که چمران رییس شورا اجازه بیان تذکر نداد و این مساله موجب نارضایتی اعضاء شد. رحمت‌الله حافظی در واکنش به این اقدام چمران، در اعتراض گفت:‌ ٢٠-٣٠ نفر در پلاسکو مردن مردم باید بدانند. فایل صوتی جلسه شنبه در پارکینگ پروانه منتشر شود.**9:55: اعضای شورای شهر تهران یاد شهدای آتش‌نشان را گرامی‌ داشتند

نمایندگان مردم تهران در شورای شهر، یاد شهدای پلاسکو را گرامی‌ داشتند.

**9:42: بررسی زوایای پنهانی حادثه پلاسکو در جلسه هیات امنا با اعضای شورای

محمدمهدی تندگویان،سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران  در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هیات مدیره ادعا کرده که در ساختمان پلاسکو حتی یک کارگاه تولیدی نبوده و همه واحدها فروشگاه بوده است، گفت: همچنین هیات امنا مذکور که 25 ماه است در پلاسکو فعال هستند، اعلام کردند که به هیچ وجه کارگر شب‌خواب نداشته و تنها یک سرایدار و دو نظافت‌چی در آنجا مستقر بودند. همچنین هیچ منبع گازوئیلی در طبقات نبوده و گازوئیل فقط در موتورخانه و زیرزمین بوده است، و هنوز موجود است. این افراد مدعی شدند که فقط در برخی از مغازه‌ها کپسول گاز و پیک‌نیک برای پخت و پز موجود بوده است. وی با بیان اینکه این هیات مدیره در عرض 25 ماه گذشته فقط یک تذکر کتبی از آتش‌نشانی دریافت کرده‌اند گفت: در عرض 6 ماه گذشته سازمان آتش‌نشانی تنها تذکری که به هیات مدیره پلاسکو داده است، نبود راه‌پله فرار بوده و نه بیشتر که این مساله جای تامل دارد.


**09:35 خروج 11 هزار تن نخاله / کشف تعدادی از تجهیزات انفرادی آتش‌نشانان از میان آوارها

ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از خروج بیش از 11 هزار تن از آوار ساختمان پلاسکو از محل حادثه خبر داد و در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت جست‌وجو و آواربردار در محل ساختمان پلاسکو، گفت: شب گذشته تا صبح امروز همچنان عملیات آواربرداری در محل حادثه ادامه داشته و آنطور که معاونت خدمات شهری شهرداری تهران اعلام کرده است، تاکنون نزدیک به 70 درصد از آوار ساختمان پلاسکو برداشت شده و بیش از 11 هزار تن از آوار و نخاله‌های ساختمانی از محل خارج شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین از کشف تعدادی از لوازم و تجهیزات فردی آتش‌نشانان از محل حادثه خبر داد و گفت: در میان جست‌وجوها تعدادی از لوازم فردی آتش‌نشانان همچون کپسول اکسیژن و نظایر آن کشف شد که به همین دلیل عملیات کمی کند شده تا جست‌وجو توسط نیروی انسانی به شکل کامل انجام شود که البته موردی از کشف جسد نداشتیم.

**09:15: عملیات آواربرداری در پلاسکو در حالی ادامه دارد که با برداشتن آوارهای سنگین مثل آهن آلات و سازه‌های سنگین بتنی، روند عملیات جستجو  ادامه دارد.

تاکنون حدود 200 کامیون آوار از منطقه خارج شده است.

**08:30از شب گذشته (دوشنبه) تاکنون عملیات جستجو با قوت ادامه داشته است و جز در مقاطعی چند ‌دقیقه‌ای که عملیات جستجو متوقف شده بود، آواربرداری با قوت در این محل ادامه‌ دارد و گفته می‌شود که اگر مراحل برداشت آوار با همین منوال ادامه‌ پیدا کند آواربرداری پلاسکو تا پایان این هفته‌ به اتمام می‌رسد.

شب گذشته برغم تلاش امدادگران پیکر جدیدی از جان‌باختگان پیدا نشد و همچنان خانواده‌های جانباختگان در انتظار به سر می‌برند.

در کنار امدادگران و آتش نشانان که عملیات آواربرداری را بی وقفه ادامه می‌دهند ماموران پلیس نیز حضور چشمگیری در محل داشته و علاوه بر این که حراست از اموال مکشوفه همانند گاو صندوق‌ها و ... را بر عهده دارند نظم محدوده را نیز تامین کرده‌اند و از افراد متفرقه می‌خواهند که محل را ترک کنند.

**08:13 استقرار ۱۰ تیم سلامت روان در پلاسکو برای مدیریت استرس و کاهش آلام آتش‌نشانان

معاون مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات تیم سلامت روان در حادثه پلاسکو را تشریح کر د و گفت: روز شنبه تعداد این تیم‌ها با حضور ۲۰ کارشناس سلامت روان در قالب ۱۰ تیم دو نفره افزایش یافت. همچنین بیمارستان روزبه برای ارائه خدمات تخصصی تر روانپزشکی در اماده باش کامل است. در این راستا آماده سازی و آموزش اولیه در خصوص موارد مرتبط با این حادثه صورت گرفته است.

علی اسدی در این خصوص اظهار کرد: ۱۰ تیم سلامت روان با هماهنگی وزارت بهداشت و همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران برای مدیریت استرس و کاهش آلام ماموران آتش نشانی، اورژانس و کسبه ساختمان پلاسکو و خانواده های مفقودان این حادثه در محدوده این منطقه مستقر شده اند. تیم‌های مدیریت استرس با همکاری استادان روانشناسی و روانپزشکی از جمله دکتر یاسمی، مشاور سابق سازمان بهداشت جهانی از روز پنجشنبه کار خود را برای کاهش و مدیریت استرس حادثه ساختمان پلاسکو شروع کردند. روز پنجشنبه و جمعه  نیز شش  تیم فعال بودند.

**07:15 مسجد هدایت که نامش با آیت‌الله طالقانی گره خورده، این روزها تنها محل استراحت و گرم شدن امدادگران و نیروهای انتظامی است.

**05:49 عملیات آواربرداری زیر برف در حالی ادامه دارد که تعدادی اززآتش‌نشانان شیفت استراحت منزل خود را به چند دقیقه خواب در محل حادثه تبدیل کرده‌اند.

**04:14 بارش باران در تهران آغاز شد تا پلاسکو را روسفید کند.

**02:15 با وجود تلاش امدادگران و تیم‌های جستجو، هنوز تاکنون پیکر جدیدی از جان باختگان در این محل کشف نشده و آخرین آمار همان شش نفری که از سوی سخنگوی آتش نشانی اعلام شد

** 00:42  عملیات مردان خستگی‌ناپذیر همچنان ادامه دارد

عدد ساعاتی که پلاسکو به صدر اخبار آمده، از ۱۱۰ عبور کرده و همچنان عملیات آواربرداری و جست‌وجو در محل ادامه دارد.

از ساعت ۷:۵۹ صبح روز پنج‌شبنه(سی‌ام دی) که وقوع حادثه حریق در ساختمان پلاسکو به آتش‌نشانی اطلاع داده شد تا به این لحظه، بیش از ۱۱۴ ساعت گذشته است و عملیات امدادگران در حالی وارد ششمین روز خود شده است که آواربرداری صورت گرفته و عملیات جست‌وجو همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر قریب به ۶۰ درصد از آوار ساختمان پلاسکو برداشته و به وسیله صدها کامیون از محل حادثه خارج شده است.

هنگام آواربرداری نیز جست‌وجو انجام می‌شود اما پس از انتقال آوارها به محلی در محدوده هرندی و شوش، بار دیگر این آوار مورد بررسی قرار گرفته و با حضور پلیس به خوبی از آن‌ها مراقبت می‌شود تا شاید اموال گران‌بهای کسبه در میان‌شان باشد.

در ساعت اولیه بامداد دیروز(دوشنبه) که پیکر چهارتن از جانباختگان کشف شد، مورد جدیدی از کشف جسد گزارش نشده اما عصر دوشنبه یک آتش‌نشان در حین عملیات دچار مصدومیت شد که عوامل اورژانس امدادرسانی به وی را آغاز کردند.

ده‌ها دستگاه سنگین همچون بیل مکانیکی، قیچی مکانیکی، بولدوزر و ... در محل حادثه استقرار یافته‌اند و عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد تا پایان هفته این عملیات به طور کامل انجام شود.

محدوده ممنوعیت‌های ترافیکی نیز گرچه کاهش یافته، اما هم‌چنان ادامه دارد و علاوه بر اینکه تردد خودروها در خیابان جمهوری اسلامی حدفاصل خیابان فردوسی تا خیابان سعدی، ممنوع است. با سنگین شدن بار ترافیک ممکن است پلیس محدودیت‌های ترافیکی دیگری را در معابر اطراف اعمال کند.

با گذشت شش روز از وقوع حادثه، کمک‌های مردمی همچنان به محل کارگاه آواربرداری در پلاسکو سرازیر می‌شود و در دیگر نقاط کشور نیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی میزبان شهروندانی است که با آوردن گل و حتی نقاشی، یاد آتش‌نشانان شهید در حادثه پلاسکو را گرامی می‌دارند.

** 00:07  اکیپ تعمیر ماشین آلات سنگین شهرداری تهران از روز نخست در محل حاضر است تا اگر دستگاه‌های آواربرداری دچار مشکل شدند، در کوتاهترین زمان برطرف کند.

ادامه دارد...
منبع: ایسنا
کد خبر: ۴۲۲۲۵۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۸
تعداد نظرات: ۳۲ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۲
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
3
32
ساختمان پلاسکو پس از انقلاب جزو اموال و دارایی‌های بنیاد مستضعفان شد. ... بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک و متصرف ساختمان، در اقداماتی خلاف قانونِ ، اقدام به تغییر کاربری طبقات ۱۵، ۱۶، ۱۷ این برج نمود. این طبقات در زمان قبل از انقلاب شامل رستوران و سالنهای تفریحی بود که بعدها تیغه‌کشی و به انبار تبدیل و اجاره داده شد. لازم به ذکر است تبدیل سازه طبقات آخر برج به انبار، آن‌هم انبار لباس، منسوجات و پوشاک علاوه بر ایجاد اضافه بار بر روی سازه، احتمال بروز حریق را قوت می‌بخشید که این عامل، خود یکی از عوامل مؤثر در ریزش پلاسکو بوده و حریق در هنگام سرایت به طبقات فوقانی، از کنترل خارج شد. کل تأسیسات این ساختمان با سوخت گازوییل به تامین‌ گرمای خود می‌پرداخته که در نتیجه همواره بالغ بر ۱۵۰ هزار لیتر گازوییل در زیر زمین برج دپو بوده است. اکنون پس از آواربرداری، شاهد آن هستیم که به‌محض رسیدن اکسیژن به مخروبه در اثر دمای بالای‌ موجود، مجدداً آوار شعله‌ور می‌شود و البته قرابت لباسها و پوشاک در کنار گازوییل، باعث عدم‌ موفقیت در خاموش کردن آتش در ۲۴ ساعت نخست این حادثه شد. قطع بودن سیستم آب‌رسانی و شیرهای آتش‌نشانی موجود در خیابان جمهوری باعث تعلل قابل ملاحظه‌ای در عملیات اطفا گردید. به‌دلیل قطعی این شیرها بود که سازمان آتش‌نشانی به ناچار اقدام به اعزام تانکر به محل عملیات کرد! پس از عدم رفع کمبود آب، در نهایت از شهرداری کمک گرفته شد تا تانکرهای آبیاری به محل اعزام شوند که در عکس‌های حادثه نیز مشخص است. دپوی نیروهای ذخیره آتش نشان در طبقه همکف و اول، عامل دیگری در بالا رفتن آمار قربانیان آتش‌ نشان است. عامل بعدی مسدود بودن پنجره‌ها به‌دلیل نصب کولرها در نما بود تا باعث شود ارتباط حادثه دیدگان با پنجره‌های ساختمان محدود شده و همچنین ورود آتش نشانان از طریق پنجره‌ها نیز دشوار شود. احتمال برق گرفتگی نیز مزید بر علت‌ بوده است.

با توجه به‌ جمیع موارد فوق و علل دیگری که ناگفته مانده، نهایتاً آتش سوزیی که می‌توانست به‌راحتی مهار شود، تبدیل به فاجعه‌ای‌ عظیم شد و تعدادی هموطنان در اثر اهمال و غفلت قربانی گردیدند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
۱۵۰ هزار لیتر گازوییل در زیر زمین برج دپو بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
44
سهل انگاری و بی تدبیری شهردار و شورای شهر تهران ، اظهر من الشمس است . پشت اینها به کجا گرم است که استعفاء نمیدهند ؟ صبر و تحمل مردم هم حدی دارد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
شيريني گرفتن با طعم جان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
4
40
مردم از سیاسی کاری شهردار تهران خسته شدند . چقدر دروغ ؟ چقدر آدرس غلط ؟ همه دنیا میدانند که شهرداری تهران در فاجعه پلاسکو کوتاهی کرده و مقصر است الا خودش که همه را مقصر میداند جز خودش . آقای شهردار ، مردم می فهمند . مردم خوب می فهمند . اگر شما و حرفهای بی سر و ته شما را تحمل میکنند بخاطر آن است که به شما مهلت میدهند برای استعفاء .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
حتما زير ميز خبري ست
قیطران از روستای حی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
34
درود بر اتش نشانان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
درووووووووووووووووووووود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
30
آقای چمران ، آقای قالیباف ، از مردم تهران حیا کنید . از خانواده مظلوم و صبور شهرداری و اتش نشانی حیا کنید .
چشمانتان را باز کنید ، خشم و نفرت مردم از عملکرد خودتان را ببینید .
یک بار هم شده در طول عمرتان ، مرد باشید و بپذیرید که مسئول و مقصر هستید . تا دیر نشده از مردم عذرخواهی کنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
بعد از اين هم وضعيت همينه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
تا کی چرا سکوت کردید آقای چمران و آقای قالیباف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
31
....نشیده بودیم قبل از خارج کردن شهدای احتمالی آتش نشانی از زیر آوارهای پلاسکو ، زمان تشییع جنازه ها را اعلام کنند !! واقعا جالب است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
افرين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
3
14
اینم لابد چون در پسابرجام بوده از تبعات برجامه و الا امور شهری که به شهرداری ربطی ندارد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
11
شهردار که هیچ کاری واسه پایتخت نکرد ای کاش با استعفا مرهمی بر درد پایتخت میذاشت................
مجید
|
-
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
6
درود خدا بر شهیدان آتش نشان و هموطنان عزیزی که شهید شدن در این حادثه روحشان شاد یادشان گرامی
پایگاه مقاومت بسیج مطهری شاهین شهر
ناشناس
|
-
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
10
نه عذرخواهی...نه استعفاء هیچ کدام نمیتواند جبران این فاجعه باشد.واقعا چه باید گفت به مسولینی که فکر میکنند اعلام اینکه ساختمان ناامن است کافی است....مسولینی که اولین وآخرین تفکرشان این است که مقصر نباشند

کاش ب.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
11
درود بر شهدای آتش نشان که با دست خالی به استقبال خاموش کردن آتش های پلاسکو رفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
1
0
زوایای پنهان پلاسکو هیچ ربطی به زوایای پنهان شورای شهر ی ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
2
14
شاخ بز برای عباس جدیدی باشه.هنرمندها نیازی ندارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
1
بسم الله الرحمن الرحیم

درود بروان پاک آن شهیدی که قبل از شهادتش بفکر اموال بیت المال هست وحتی راضی نیست کم ارزش ترین ابزارش ازبین رود و ذلت خدای سبحان وعظیم بر کسانی که به بیت المال این مملکت رحم نکردند وفردای قیامت بایستی نزد پیامیر اکرم (ص) وشهدا سرافکنده باشند.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
1
آقای جدیدی میخواستی طرف را بی عرضه خطاب کنی
باید میگفتی طرف دوتا پای مرغ را نمیتونه ببنده .....
تا بحال شاخ بز را نشنیدیم بودیم شاید از کشفیات ایشان میباشد...
داود
|
Canada
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
3
با درود وبا عرض تسیلت به بازماندگان شهدا ساختمان پلاسکو
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
5
بنیاد باید محاکمه شود....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
7
این قضیه هم بعد از مدتی ! به فراموشی سپرده خواهد شد و هیچ اقدامی برای امنیت مردم صورت نخواهد گرفت جز کنگره و سمینار گذاشتن انهم برای پیدا کردن یک منبع مالی یرای دزدی غیر مستقیم از بیت المال.
ابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
2
چرا ا؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
0
2
اقداماتی خلاف قانونِ ، اقدام به تغییر کاربری طبقات ۱۵، ۱۶، ۱۷ این برج نمود. این طبقات در زمان قبل از انقلاب شامل رستوران و سالنهای تفریحی بود که بعدها تیغه‌کشی و به انبار تبدیل و اجاره داده شد. لازم به ذکر است تبدیل سازه طبقات آخر برج به انبار، آن‌هم انبار لباس، منسوجات و پوشاک علاوه بر ایجاد اضافه بار بر روی سازه، احتمال بروز حریق را قوت می‌بخشید
نمیدانم
|
-
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
1
در این زمانه اگر کسی بخواهد به دلایل قانونی جایی را تعطیل یا ببندد مگر می شود ؟
اگر در کشور بر اساس قانون امور انجام شود چنین اتفاقاتی تکرار نخواهد شد
نمیدانم
|
-
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
1
در این زمانه اگر کسی بخواهد به دلایل قانونی جایی را تعطیل یا ببندد مگر می شود ؟
اگر در کشور بر اساس قانون امور انجام شود چنین اتفاقاتی تکرار نخواهد شد
نمیدانم
|
-
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
1
1
در این زمانه اگر کسی بخواهد به دلایل قانونی جایی را تعطیل یا ببندد مگر می شود ؟
اگر در کشور بر اساس قانون امور انجام شود چنین اتفاقاتی تکرار نخواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
بله میشود.شهرداری ساختمان فردوسی را بست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
1
3
قالی باف و چمران میراث خوا رباید استعفاء و از مردم معذرت خواهی کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x