گزارش لحظه به لحظه از هفتمین روز حادثه پلاسکو...
با توجه به درجه حرارت بسیار بالای زیر آوار تعداد روزهای عملیاتی آتش‌نشانان در ساختمان پلاسکو به عدد هفت رسید اما عملیات جست‌وجو و آواربرداری همچنان ادامه دارد.
آفتاب‌‌نیوز :
بامداد ششمین روز از عملیات دستگاه‌های امدادی در پلاسکو با بارش باران و برف آغاز شد و عملیات آواربرداری در حالی در این روز ادامه پیدا کرد که سفیر فلسطین برای ابراز همدردی به محل حادثه آمد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ تا به این لحظه عملیات آتش‌نشانان در ساختمان پلاسکو که به روز هفتم رسیده است، حدود ۸۰ درصد از آوار ساختمان برداشته و به بیرون منتقل شده است و به نظر می‌رسد اگر مراحل آواربرداری با همین سرعت ادامه داشته باشد این فرآیند تا پایان هفته به اتمام برسد.

سرمای هوا همچنان در اطراف محل پلاسکو حکمفرماست اما خبری از بارش باران و برف نیست. نیروهای پلیس نیز که از نخستین دقایق وقوع حادثه در محل حضور داشتند، همچنان در محل مستقر بوده و نسبت به تأمین نظم اقدام می‌کنند.

پاساژ کویتی‌ها در مجاورت ساختمان پلاسکو نیز که شماری از کسبه نگران تخریب و آسیب‌دیدگی آن بودند تاکنون آسیبی ندیده و به نظر نمی‌رسد که در روزهای باقی‌مانده از عملیات نیز آسیبی به این ساختمان وارد شود.

کامیون‌های حامل نخاله با سرعت بیشتری از محل کارگاهی خارج شده و آوار پلاسکو را در حالی که بخار زیادی از آن به هوا بلند می‌شود به قطعه‌زمینی در محدوده شوش منتقل می‌کنند تا بار دیگر عملیات جست‌وجو و برای چندمین بار در این منطقه انجام شود.

براساس گزارش ایسنا، تاکنون بیش از ۷۵ گاوصندوق از سوی آتش‌نشانان از زیر آوار خارج شده که به گفته جانشین رئیس پلیس پایتخت در گنجینه پلیس آگاهی نگهداری شده و تاکنون نسبت به تحویل گاوصندوق به حدود پنج نفر به مالکان اقدام شده است.

**21:16 بارگیری ۱۲۰۹ کامیون در پلاسکو تاکنون 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: تاکنون ۱۲۰۹ کامیون بارگیری شده است که از این میزان ۳۵۰ کامیون آهن آلات و مابقی بتن و خاک و نخاله بوده است.

**20:07 ادامه روند آواربرداری در پلاسکو و احتمال کشف پیکر جدید؛ امشب

معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران گفت: با ادامه یافتن روند آوار برداری، حداکثر تا ۲۴ ساعت آینده به سطح زیرزمین ساختمان پلاسکو می رسیم.

مهدی داوری با اشاره به ادامه روند آوار برداری در پلاسکو، اظهار کرد: با ادامه یافتن روند آوار برداری، حداکثر تا ۲۴ ساعت آینده به سطح زیر زمین ساختمان پلاسکو می رسیم، هرچند نمی توانم به زمان دقیقی در این خصوص، اشاره کنم.

وی با بیان اینکه تعداد مفقودین حادثه پلاسکو پنج نفر هستند، افزود: این احتمال وجود دارد که تا پایان امشب پیکر یا پیکرهای دیگری از شهدای آتش نشان نیز یافته شود.


**19:00 گزارش‌ها از منطقه پلاسکو، حکایت از تخریب بقایای دیوار غربی ساختمان پلاسکو دارد که در مجاورت پاساژ کویتی هاست و احتمال سقوط و ریزش دارد.

**18:55 ادامه تلاش‌ها برای یافتن پیکر پنج آتش‌نشان دیگر

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه جست‌و جو ها برای یافتن پیکر پنج آتش نشان دیگر ادامه دارد، گفت: احتمال دارد پیکرهای دیگری را در محدوده غرب، شمال و شمال غرب منطقه پیدا کنیم.

وی آمار نهایی پیکر آتش‌نشانان کشف شده را ۱۱ تن اعلام کرد و گفت: البته آمار دقیق بعد از انجام آزمایش های دی‌ان‌ای در پزشکی قانونی اعلام می‌شود. در عین حال جست و جو برای یافتن پنج آتش نشان دیگر  و سایر هموطنانمان ادامه دارد. تمام تلاشمان این است که بتوانیم این کار را امشب و فردا انجام دهیم. البته با توجه به اینکه احتمال می‌دهیم پیکر ۵ نفر از آتش‌نشانان دیگر در همان محدوده‌ها باشد، سرعت کار پایین می‌آید و با احتیاط کار را انجام می‌دهیم.


**18:10: اجساد ٤ نفر دیگر از جانباختگان حادثه پلاسکو به پزشکی قانونی تحویل داده شد  

پیکر ٤ نفر دیگر از جانباختگان حادثه پلاسکو امروز بعد از ظهر به پزشکی قانونی مرکز کهریزک تحویل داده شد. این ٤ پیکر متعلق به شهدای آتش آنشان است.قابل ذکر است اقدامات تخصصی و کارشناسی در حال انجام است و با اخذ DNA و تطبیق آن‌ها با نمونه هویت جانباختگان احراز می‌شود.تا این لحظه تعداد کل اجساد تحویلی به پزشکی قانونی با احتساب فرد ارجاع شده از بیمارستان ١٢ نفر است.

**16:27: هشتمین پیکر شهدای آتش‌نشان لحظاتی پیش خارج شد

هفتمین روز از حادثه پلاسکو در حالی سپری شد که لحظاتی پیش هشتمین پیکر شهدای آتش‌نشان از میان آوارها خارج شد.

**16:10: نصب تندیس قهرمانان پلاسکو

مجتبی عبداللهی، رییس ستاد تشییع پیکر آتش‌نشانان قهرمان گفت: به واسطه قدردانی از آتش‌نشانان به خصوص آتش‌نشانانی که در حادثه آوار پلاسکو به درجه رفیع پلاسکو نایل آمدند، شهردار تهران دستور داد که المانی در محل و فضای پلاسکو نصب شود.


سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو از کشف و خروج ششمین پیکر از زیر آوار پلاسکو خبر داد. 

شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در جمع خبرنگاران ضمن بیان اینکه تاکنون پیکر هشت آتش نشان و چهار تن از هموطنان در محل پلاسکو کشف شده است از خانواده‌ها خواست تا روبه‌روی کهریزک تجمع نکنند. وی ادامه داد: درجه حرارت زیر آوار بین 300 تا 400 درجه سانتیگراد است و به همین دلیل تنها از طریق آزمایش DNA می‌توان کار تشخیص هویت را انجام داد.

خروج پیکر 3 تن دیگر از آتش نشانان شهید در پلاسکو از زیر آوار

پیکر سه تن دیگر از جانباختگان پلاسکو لحظاتی پیش از میان آوارها خارج شدند.پیکر این عزیزان روی دست آتش نشانان و با فریادهای الله اکبر و لااله الا الله و یا حسین به سمت خودروهای ویژه حمل این پیکرها هدایت شدند. با کشف این سه پیکر تعداد پیکرهای کشف شده از صبح امروز تا کنون به پنج تن رسید.

ملکی سخنگوی آتش نشانی به اعلام آخرین وضعیت تفحص و جست‌وجو در منطقه پلاسکو پرداخت و گفت: در ادامه عملیات جست‌وجو در ضلع شمال غربی قبلا پیکر دو نفر را کشف کرده بودیم و لحظاتی قبل پیکر سه تن دیگر نیز پیدا شد. این سه تن به فاصله یک متر در کنار یکدیگر قرار گرفتند و هر سه آتش‌نشان بودند که به پزشکی قانونی منتقل شدند. کماکان در این قسمت و نقاط دیگر به جست‌وجو ادامه می‌دهیم و در مجموع تاکنون پیکر 8 نفر از شهدای آتش‌نشان پیدا شده و به دنبال کشف پیکر 8 تن دیگر هستیم. به گفته ملکی، حجم آتش در قسمت شمال غربی ساختمان پلاسکو بوده که بیشتر محبوس‌شدگان نیز در این بخش هستند.

 «هوایی» برادر یکی از آتش نشانان مفقود در آوار پلاسکو خبر کشف پیکر برادرش را تایید نکرد و به ایسنا گفت: هویت پیکر خارج شده از زیر آوار مشخص نشده و نمی‌توان درباره نامش اظهارنظری قطعی داشت.

استمهال 2 ساله برای بدهی‌های واحدهای صنفی پلاسکو/ بخشش 50 درصد جریمه‌های مربوط

شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ضمن بیان اینکه واحدها پلاسکو دارای بدهی‌هایی به سیستم بانکی بوده‌اند گفت: مطابق تصمیمات کمیته مقرر شد مطالبات بانک‌ها از واحدهای صنفی مستقر در پلاسکو و فعالیت‌های مربوط به این واحدها به مدت 2 سال استمهال شود و 50 درصد جرائم مربوط به آنها بخشوده شده که نیمی از آن توسط سیستم بانکی و نیمی از آن از محل بودجه عمومی تامین و پرداخت می شود، تا آسیب دیدگان تنها در مورد اصل بدهی خود و بعد از 2 سال در اقساط مشخص شده پاسخگو باشند.

کشف پیکر 2 آتش‌نشان 7 روز پس از حادثه پلاسکو

در هفتمین روز از عملیات پلاسکو، سرانجام پیکر دو آتش‌نشان که در ضلع غربی پلاسکو محبوس شده بودند، توسط امدادگران کشف شد تا شمار شهدای آتش‌نشانی که از زیر آوار خارج شدند به عدد 4 برسد.

مراسم تشییع شهدای آتش نشان به تعویق افتاد

مجتبی عبداللهی گفت:‌ با توجه به موافقت خانواده شهدا که در واقع درخواست داشتند این مراسم چند روزی به تعویق بیفتد تا مراسم تشییع باشکوه‌تر و با حضور پیکر همه شهدا باشد و با توجه به اینکه پیکر دو تن دیگر امروز پیدا شد، مقرر شد مراسم تشییع پیکر این شهدا چند روزی به تعویق بیفتد و به صورت جمعی پیکر آنها را تشییع کنیم.

چهارمین آتش‌نشان از زیر آوار پلاسکوکشف شد/ پیکرقابل شناسایی است

ملکی سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو گفت: باز هم در پی عملیات جست‌وجو در شمال غربی به پیکر یک نفر از شهدای آتش‌نشانی دست پیدا کردیم و با توجه به مدارکی که همراه وی بود، قابل شناسایی بود که تحویل نیروی انتظامی شد. در روز گذشته چهار نفر از هموطنانمان را از زیر طبقه منفی یک پیدا کردیم. این در حالیست که دو نفر از شهدای آتش‌نشان را در روزهای اولیه از قسمت جنوبی پیدا کردیم. ملکی ادامه داد: امروز دو نفر دیگر از شهدای آتش‌نشان در ضلع شمال غربی امروز پیدا کردیم. در مجموع 8 نفر پیدا کردیم و یک نفر هم در بیمارستان به شهادت رسید.

پیکر سومین آتش نشان از زیر آوار پلاسکو خارج شد

دقایقی پیش پیکر سومین آتش نشان شهید از زیرآوار در ضلع شمال غربی ساختمان پلاسکو کشف شد. با توجه به شهادت بهنام میرزاخانی دربیمارستان در پی حادثه ساختمان پلاسکو، وی چهارمین شهید این حادثه تلخ به حساب می آید که به عوامل مربوطه تحویل داده شد.جلال ملکی سخنگوی سازمان اتش نشانی با تایید این خبر گفت: پیکر یک نفر دیگر از شهدای آتش نشان لحظاتی پیش در شمال غرب پلاسکو از زیر آوار خارج شد و و هم‌اکنون در حال انتقال به پزشکی قانونی است.

استتار محل حادثه پلاسکو/پیکر یکی دیگر از آتش‌نشانان پیدا شد+تصاویر

استتار محدوده پلاسکو با نیوجرسی و فنس

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران از پیشنهاد تغییر نام چهارراه استانبول به شهدای آتش‌نشان خبر داد.

اقبال شاکری با اشاره به بازدید اخیر جمعی از اعضای شورای شهر تهران از محل آوار پلاسکو، گفت: شب گذشته تونلی از ضلع شرقی آوار پلاسکو حفر شد اما پس از مدتی اعلام شد که اجسادی در این تونل حفر شده وجود ندارند.

وی با بیان اینکه با توجه به برداشته شدن حجم عظیمی از آوار قرار است محدوده پلاسکو، نیوجرسی و فنس پوشانده شود، گفت: بامداد امروز با ابوالفضل قناعتی، مرتضی طلایی، اعضای هیات رییسه و مهدی چمران رییس شورای شهر تهران بازدیدی از روند آواربرداری داشتیم که در این بازدید، پیشنهاد شد زمین ساختمان پلاسکو با بنیاد مستضعفان تهاتر شود تا شهرداری بتواند ایستگاهی به نام شهدای آتش‌نشان در این محل بسازد.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران افزود: همچنین پیشنهاداتی مبنی بر تغییر نام چهارراه استانبول به نام شهدای آتش‌نشان مطرح شده است که قطعا این موضوع در کمیته‌های مربوطه شورای شهر بررسی می‌شود.

آغاز ترمیم خیابان و پیاده‌راه جمهوری در محدوده پلاسکو

بازگشایی خیابان جمهوری از صبح روز شنبه

از صبح امروز عملیات جست‌وجو در محل ادامه دارد اما همزمان با توجه به اینکه بناست در اولین زمان ممکن خیابان جمهوری بازگشایی شود، تعدادی از عوامل شهرداری، در حال ترمیم سطح پیاده‌رو و خیابان جمهوری که طی مراحل آواربرداری و جست‌وجو آسیب دیده بود هستند و به همین دلیل اقدام به سیمان‌کشی و بتن‌کشی در بخشی از این خیابان کرده‌اند .

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو نیز از بازگشایی خیابان جمهوری از صبح روز شنبه خبر داد و  با اشاره به اینکه از ساعاتی دیگر با استفاده از نیوجرسی محل حادثه ساختمان پلاسکو از خیابان جمهوری جدا خواهد شد و به وسیله فنس‌ها جداسازی و ایمن‌سازی انجام خواهد شد، افزود: از صبح روز شنبه خیابان جمهوری به طور کامل بازگشایی خواهد شد.

وی همچنین از انتقال حدود 15 هزار تن انواع آهن‌آلات و آوار از محل ساختمان پلاسکو خبر داد و افزود: امیدواریم آواربرداری حادثه پلاسکو تا صبح فردا به اتمام برسد.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو با اشاره به مراسم تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو از صبح فردا و از مقابل دانشگاه تهران، گفت: از مردم درخواست می‌کنم که همانند روزهای گذشته که لطف خود را به نیروهای آتش‌نشانی نشان دادند، با حضور خود در مراسم تشییع پیکر شهدا از ایثار و رشادت آنها قدردانی کنند.

نفس کشیدن برای نیروهای امدادی در پلاسکو سخت شده است

به دلیل اینکه آتش سوزی در ضلع شمال غربی بوده و اکثر آتش نشانان در آن منطقه حضور دارند، احتمال می‌رود پیکر مابقی شهدای آتش نشان نیز در این منطقه باشد. در ساختمان مجاور پلاسکو چند تونل حفر شده و از قسمت‌های مختلف تلاش می‌شود به پیکر شهداء دست یابند. به دلیل دود و آتش زیر آوار، نفس کشیدن برای نیروهای امدادی در ساختمان پلاسکو سخت شده است ولی لحظه‌ای کار متوقف نمی‌شود و با جدیت در حال جستجو هستند.
 
رسیدگی به پرونده پلاسکو بعد از آواربرداری انجام می‌شود

سردار اشتری، فرمانده ناجا گفت: با توجه به تاکیدات و تدابیر مقام معظم رهبری، رسیدگی کامل به این حادثه و ابعاد مختلف آن به بعد از کامل شدن آواربرداری و مشخص شدن سرانجام محبوسین زیر آوار شروع شده و قطعا تمام علل دخیل در این موضوع به شکل کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته و اطلاع‌رسانی می‌شود.

جلسه مشترک سه کمیسیون‌ مجلس برای تکمیل گزارش پلاسکو تشکیل می‌شود

خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به اینکه رئیس مجلس به سه کمیسیون اجتماعی، بهداشت و عمران ماموریت بررسی حادثه پلاسکو را داده است، هفته آینده جلسه مشترکی برای جمع بندی گزارش و ارائه آن به هیات رئیسه تشکیل می‌شود تا در صورت موافقت در صحن علنی نیز قرائت شود.

دانشگاه تهران آماده آیین تشییع پیکر آتش‌نشانان شهید پلاسکو

فرزاد هنرور، شهردار ناحیه 2 شهرداری منطقه 6 از آماده‌سازی محوطه دانشگاه تهران و خیابان انقلاب برای تشییع باشکوه پیکر آتش نشانان فداکار که در حادثه ساختمان پلاسکو به مقام رفیع شهادت نائل شدند، خبر داد و گفت: تمام تمهیدات برای برگزاری باشکوه این مراسم صورت گرفته است.

گشایش دفتریادبود قربانیان پلاسکو در هند

دفتر یادبود قربانبان و شهدای حادثه پلاسکو در هند گشایش یافت.

ادای احترام دیپلمات‌ها به قهرمانان پلاسکو در پاکستان

به منظور ادای احترام به شهدا و جان‌باختگان حادثه پلاسکو دفتر یادبودی در سفارت ایران در پاکستان گشوده شد.

جلسه کمیته مجمع نمایندگان تهران با اعضای هیات مدیره ساختمان پلاسکو

ابوالفضل سروش، یک عضو کمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران برای بررسی حادثه پلاسکو جلسه‌ای با اعضای هیات مدیره ساختمان پلاسکو بنا به درخواست آنان برگزار کرد که در این جلسه یک سری اطلاعات و درخواست‌ها منتقل شد.درخواست اعضای هیات مدیره ساختمان پلاسکو اسکان موقت و بعد از آن ساختن هر چه سریعتر ساختمانی جایگزین برای اسکان دائم بود. در این جلسه آماری ارائه شد مبنی بر اینکه در ساختمان پلاسکو 600 واحد مغازه وجود داشت که غیر از 8 واحد مابقی استیجاری و براساس قولنامه بودند. فعالیت و کار در ساختمان پلاسکو منجر به ارتزاق 12 هزار خانوار شده بود که لازم است هر چه سریعتر با احداث ساختمان جدیدی چرخه تولید و کار زودتر به کار افتد.

گشایش دفتر یادبود جانباختگان حادثه پلاسکو در زیمبابوه

سفارت جمهوری اسلامی ایران در حراره به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو، دفتر یادبودی را در این سفارت خانه گشود.

خدمات دهی ویژه اتوبوسرانی برای انتقال شهروندان از 30نقطه پایتخت به دانشگاه تهران

شرکت اتوبوسرانی شهرداری تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شرکت اتوبوسرانی شهرداری تهران جهت انتقال مردم قدردان و شریف به مراسم تشییع و یادبود شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو از محل‌های زیر اقدام می کند:

چهارراه تهران پارس، پایانه آزادی، پایانه خاوران، میدان خراسان، شهرک شهید بروجردی،١٣آبان(پیروزی)، میدان رسالت، تجریش، نبوت، فلکه اول و دوم تهران پارس، حکیمیه، شهرک شهید محلاتی، جماران، لویزان، میدان راه آهن، بازار دوم نازی آباد، ابوذر، جلیلی، خزانه بخارایی، میدان صادقیه، میدان آزادی، شهرک شهید باقری، اکباتان، میدان آذری، یافت آباد، شهرک ولی عصر(عج)، تهرانسر، خانی آباد و شهرری.

 این درحالی است که مراسم تدفین در قطعه ٥٠ بهشت زهرا(س) و در جوار شهدای مدافع حرم و شهدای منا برگزار خواهد شد.

برگزاری مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان فردا از مقابل دانشگاه تهران

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مراسم تشییع و تدفین پیکر پاک شهدای آتش‌نشان عزیز که با شجاعت و شهامت در راه نجات هموطنانمان به شهادت رسیدند، با حضور مردم شهیدپرور و قدرشناس فردا پنجشنبه از ساعت 8:30 دقیقه از  مقابل دانشگاه تهران برگزار می‌شود. در این مراسم بعد از اقامه نماز در دانشگاه تهران و تشییع به سمت پل حافظ، پیکر شهدای آتش‌نشان و جانباختگان پلاسکو برای تدفین در قطعه 50 گلزار شهدای بهشت زهرا (سلام الله علیها) راهی می‌شود.

خدمات رایگان مترو در خط یک و 4 برای تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان پلاسکو

محمد احمدی بافنده، مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با بیان اینکه این مراسم ساعت ٨:٣٠ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود، گفت: از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا پایان مراسم پذیرش مسافر در تمام ایستگاه‌های خط 1 و 4 مترو تهران به صورت رایگان انجام خواهد شد. به گفته احمدی بافنده، تردد مسافران در تمام ایستگاه‌های مترو رصد می‌شود و در صورت نیاز قطارهای فوق العاده هم اعزام خواهند شد.

افزایش 17 درصدی اهدای خون زنان در پی حادثه پلاسکو

دکتر علی اکبر پورفتح الله مدیرعامل سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در مواقع عادی کمتر از پنج درصد اهداءکنندگان خون زنان و حدود 95 درصد اهداءکنندگان آقایان بودند، اما در روزهای 30 دی و اول بهمن ماه و در پی حادثه پلاسکو مراجعه زنان به اداره کل انتقال خون استان تهران جهت اهدای خون به میزان 17 درصد افزایش یافت که این موضوع نشان دهنده حس مشارکت بیشتر زنان نسبت به مردان به دنبال بحران پلاسکو بوده است.

پخش زنده مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان از تلویزیون

مراسم تشییع شهدای جان بر کف آتش‌نشان، فردا پنجشنبه (هفتم بهمن ماه) به صورت زنده از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی با تمام توان در محل حادثه حاضر شدند/ حدود 70درصد ضایعات خارج شده است

غلامحسین آرام، معاون عمرانی فرمانداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تا این لحظه حدود 70 درصد از ضایعات از منطقه خارج شده است،گفت: پیش‌بینی اولیه ما این بود که چیزی نزدیک به 12 هزار تن ضایعات در اثر ریزش این حادثه جمع شده است و به ناچار باید این ضایعات را مدیریت می‌کردیم. تا این لحظه نیز رقم قابل توجهی از این ضایعات از منطقه خارج شده و روی آنها مدیریت خوبی صورت گرفته است چراکه ممکن بود اموال مردم در این ضایعات باشد.

ابراز همدردی سفیر سوریه با حادثه‌دیدگان پلاسکو

سفیر سوریه در تهران صبح امروز با حضور در محل ساختمان تخریب شده پلاسکو با مردم ایران ابراز همدردی کرد. وی با تاکید بر این‌که «شهدای حادثه ساختمان پلاسکو نمادی از انسانیت بودند که جان‌های خود را برای نجات دیگران اهداء کردند»، خاطرنشان کرد: قطعا فردا از طرف ملت سوریه در مراسم تشییع پیکرهای این شهدا حضور خواهیم داشت.

نتایج کارشناسی بررسی‌های کمیسیون بهداشت درباره پلاسکو هفته آینده به صحن ارائه می‌شود

نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان از همان لحظه‌های آغاز حادثه به پی گیری‌ها، تشکیل جلسات و بازدیدها پرداختند» گفت: نتایج کارشناسی این پیگیری‌ها در اولین روز کاری هفته آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

 تهدید جان آتش نشانان با استنشاق «آزبست» در پلاسکو

حقانی، رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: وجود انبوه الیاف آزبست موجود در محوطه پلاسکو و استنشاق این ماده خطرناک توسط صدها نیروی آتش نشان و امدادگر حاضر در این محل که جان آنها را تهدید می کند را می توان یک فاجعه زیست محیطی نامید که مستقیماً با جان انسان ها سر و کار دارد و لذا بیش از این سکوت در باره آن را جایز نمی دانم. در حال حاضر، سطوح بالایی از الیاف آزبست موجود در ده‌ها تُن آوار مصالح به کار رفته در ساختمان پلاسکو در این محوطه پراکنده شده و جان و سلامتی آتش نشانان و نیروهای امدادی حاضر در این محل را مورد تهدید قرار داده است.به گفته وی، آتش نشانان و نیروهای امدادی حاضر در محوطه پلاسکو، الزاماً باید از ماسک های تنفسی استاندارد مجهز به فیلترهای ایمنی حفاظتی استفاده کنند و این موضوع شوخی بردار نیست.


 ۰۱:۰۵/ آواربرداری همچنان ادامه دارد

کار دشوار نیروهای امداد و نجات در محل ساختمان فرو ریخته پلاسکو همچنان ادامه دارد و تمام عوامل امدادی در پی یافتن اجساد قربانیان این فاجعه هستند.

این در حالی است که سخنگوی ستاد بحران فاجعه پلاسکو اعلام کرده چنانچه امروز آواربرداری در این ساختمان به پایان نرسد تدابیر تازه‌ای اندیشیده خواهد شد.

همچنین فردا پنج‌شنبه هم مراسم تشییع پیکر جان‌باختگان این فاجعه از محل دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

۰۷:۰۰/ آواربرداری تا پایان هفته به پایان می‌رسد

به گزارش ایلنا، عملیات روز هفتم حادثه پلاسکو درحالی آغاز شد که همانند روز قبل هیچ خبری از پیدا شدن پیکرهای باقی‌مانده از زیر آوارها نیست.

مشاهدات عینی نشان می‌دهد که آواربرداری به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و به‌نظر می‌رسد آواربرداری تا پایان هفته به پایان برسد.

از خبرهای جدیدی که می‌توان در محل حادثه به آن اشاره کرد؛ حضور دستگاه بتن ریز در محل حادثه است. به‌نظر می‌رسد مسئولان ستاد بحران قصد دارند با دیوارریزی در قسمت جنوبی ساختمان؛ ترددِ اتومبیل‌های شخصی را آزاد کنند. به این صورت آواربرداری از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو متوقف خواهد شد و طبق گفته مسئولان ستاد بحران؛ پس از این آواربرداری تنها از پارکینکی که در ضلع شمالی ساختمان پلاسکو قرار دارد؛ انجام شود.

۰۹:۳۹/ خبری از پیدا شدن پیکرهای باقی‌مانده از زیر آوارها نیست

عملیات روز هفتم حادثه پلاسکو درحالی آغاز شد که همانند روز قبل هیچ خبری از پیدا شدن پیکرهای باقی‌مانده از زیر آوارها نیست.

مشاهدات عینی نشان می‌دهد که آواربرداری به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و به‌نظر می‌رسد آواربرداری تا پایان هفته به پایان برسد.

از خبرهای جدیدی که می‌توان در محل حادثه به آن اشاره کرد؛ حضور دستگاه بتن ریز در محل حادثه است. به‌نظر می‌رسد مسئولان ستاد بحران قصد دارند با دیوارریزی در قسمت جنوبی ساختمان؛ ترددِ اتومبیل‌های شخصی را آزاد کنند. به این صورت آواربرداری از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو متوقف خواهد شد و طبق گفته مسئولان ستاد بحران؛ پس از این آواربرداری تنها از پارکینکی که در ضلع شمالی ساختمان پلاسکو قرار دارد؛ انجام شود.

۰۹:۵۸/ چهارمین پیکر یافت‌شده همچنان در میان آوار است/آواربرداری از طبقه همکف پلاسکو طی روزهای آینده

جلال ملکی گفت: پیکر یافته‌ شده‌ای که در میان آوار ساختمان پلاسکو قرار دارد؛ همچنان قابلیت خروج از زیر آوار را ندارد و این کار باید در مراحل پایانی آواربرداری انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه آواربرداری همچنان ادامه دارد و تاکنون به مدت ۱۴۵ ساعت عملیات آواربرداری و امداد و نجات در محل حادثه انجام گرفته است، گفت: تاکنون بیش از ۱۵ هزار تن ضایعات شامل آهن شکسته، نخاله و بتن در قالب ۱۱۰۰ دستگاه کمپرسی از این محل خارج شده است.

ملکی با اشاره به اینکه در حال کشیدن دیواری در محل پاساژ قدیم پلاسکو هستیم تا خیابان جمهوری را از محل این ساختمان جدا کنیم، اظهار کرد: با این کار از روز شنبه محدوده خیابان جمهوری بازگشایی می‌شود و از ضلع شمال شرقی ساختمان کار دنبال خواهد شد تا کسبه محل نیز بتوانند به کار خود ادامه دهند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران با تاکید بر این ظرف امروز و فردا کار آواربرداری به پایان رسیده و به طبقه همکف خواهیم رسید، افزود: پنج الی شش متر نیز از این طبقه آواربرداری خواهیم تا چنانچه فرد یا افرادی در این طبقه بودند به آنها دسترسی پیدا کنیم.

وی افزود: در شب گذشته با بررسی مجدد نقشه‌ها و مطالعات میدانی فرمانده عملیاتی میدان کانالی در ضلع شرقی ساختمان حفر کردیم که به اتاقک تاسیسات برقی ساختمان رسیدیم و پس از برش دیواره اتاقک دو آتش‌نشان وارد محوطه شدند اما هیچ فردی در آن نقطه حضور نداشت و عملیات همچنان ادامه دارد.

از کشف دو کفش کهنه تا آهن‌آلات بلژیکی پلاسکو در هرندی

نخاله‌های پلاسکو در محدوده هرندی در حالی دپو شده است که منطقه با 10 دوربین نظارتی کنترل می‌شود.

احمد مسجدجامعی صبح امروز در بازدید از سکوی دپوی نخاله‌های پلاسکو در هرندی، گفت: در این مرکز هفت هکتاری نماینده شهرداری منطقه 12، نماینده دادستان، نماینده پلیس و نماینده حراست شهرداری حضور داشتند.

وی با بیان اینکه در این زمین هفت هکتاری دو محل برای دپوی آهن‌آلات و سایر اشیاء به صورت مجزا تعبیه شده بود، گفت: جالب است که ستون‌های آهنی به جای مانده از پلاسکو از نوع آهن بلژیکی که در صنعت ریل سازی برای راه‌آهن استفاده می‌شود که با جوش دادن آنها کنار هم قرار گرفته و پیکره ساختمان پلاسکو و نما را ایجاد کرده بودند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه این آهن‌ها به شدت قرص و محکم بودند، گفت: در سمت دیگری از هرندی زمینی برای سایر اشیاء به جای مانده از پلاسکو در نظر گرفته شده بود.

مسجدجامعی با بیان اینکه تاکنون بیش از 900 کامیون بار خود را در این زمین هفت هکتاری تخلیه کردند، گفت: به طور میانگین هر 5 دقیقه یک کامیون نخاله‌های خود را تخلیه می‌کرد.

وی با بیان اینکه گاوصندوق‌های منهدم‌ شده‌ای نیز در میان نخاله‌ها وجود داشت که با حضور نماینده دادستان و مامور پلیس در صورتی که اسناد و مدارک بیرون ریخته شده بود، مدارک جمع‌آوری و در اختیار نماینده دادستان قرار داده می‌شد، گفت: نکته قابل توجه حضور سگ‌های جسدیاب بود که بر روی آوار عملیات کشف جسد را انجام می‌دادند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بنا به گفته مسوولان امر این سگ‌ها نتوانستند جسدی پیدا کنند، گفت: تنها دو لنگه کفش کهنه و یک پیراهن خونی کشف شده است اما پیکری کشف نشد.

مسجدجامعی با اشاره به تدابیر شدید امنیتی در این سکو گفت: علاوه بر حضور گسترده مسوولان پلیس در این منطقه و همراهی کامیون‌ها توسط یک ضابط قضایی، محدوده مذکور با 10 دوربین نظارتی کنترل می‌شود و به طور شبانه‌روز نسبت به فیلمبرداری از عملکرد افراد اقدام می‌کند.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا اجساد تا مراسم تشییع جنازه پیدا می‌شوند یا خیر، گفت: مسوولان عنوان کردند که «انشاءالله» اجساد پیدا خواهد شد.

اینجا آخر خط پلاسکو است!

بوی دود و گرد و غبار در سکوی دپوی نخاله و آوار پلاسکو بیداد می کند و هنور هم می‌توان به وضوح بوی سوختگی را استنشاق کرد. سگ‌های جسد یاب در یک کانکس مستقر هستند تا بتوانند بعد از خنک شدن نخاله های جدید به جستجوی بپردازند. پای دو سگ باندیچی شده بود چراکه براثر راه رفتن بر روی اوار داغ پایشان تا حدودی سوخته بود.

برای اولین بار است که در سکوی هرندی به روی افرادی غیر از رانندگان کامیون و عوامل اجرایی باز می‌شود، اینجا آخر خط پلاسکو است! کامیون‌ها به همراه یک مامور شهرداری وارد زمین 7هکتاری هرندی می شوند، و بعد از ثبت اطلاعات راننده و خودور، و تعیین بار کامیون به سمتی هداست می شوند؛ بار آهن سمت چپ و بار نخاله و آوار سمت راست!

اینجا ته خط پلاسکو است، آوار اینجا دپو می شود، بوی خاک و سوختگی چنان در هوا پخش شده است که گویی پلاسکو در این محل در حال سوختن است.

 لحظه ای تردد کامیون ها و تخلیه نخاله متوقف نمی شود تقریبا هر 5 دقیقه یک کامیون بار خود را تخلیه می کند و مجددا با سرعت به خیابان جمهوری بر می‌گردد تا نخاله بیشتری با خود بیاورد.  بررسی ها در میان آوار و آهن آلات برای یافتن نشانه ای از اجساد آتش نشانان یا شهروندان ادامه دارد اما بنا به گفته مسئولان سگ‌های جسد یاب پلیس تنها توانستند دو لنگه کفش کهنه و یک لباس خونین پیدا کنند و دیگر هیچ!

اینجا، زمین 7هکتاری هرندی، پایان تلخ ساختمان قدیمی تهران است، ساختمان نوستالوژیکی که روزگاری نه چندان دور بلندترین ساختمان تمام فلز تهران بود و حالا آوار فلزش جان 16 آتش نشان و تعدادی از شهروندانمان را گرفته است.

خدمات رایگان روان‌شناسی دانشگاه تهران به مصیبت‌دیدگان حادثه پلاسکو

دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، طی اطلاعیه‌ای، ضمن عرض تسلیت به کلیه هموطنان مصیبت‌دیده در حادثه ساختمان پلاسکو، اعلام کرده است که با حضور افتخاری جمع کثیری از روانشناسان و مشاورین خود، آماده ارائه خدمات روان‌شناسی در کلیه حوزه‌های فردی و خانوادگی به صورت کاملاً رایگان به هموطنان مصیبت‌دیده در حادثه ساختمان پلاسکو است.

این خبر تکمیل می‌شود...

کد خبر: ۴۲۲۴۸۰
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
4
48
چرا با مردم صادق نیستید ؟ مگر جان باختگان حادثه پلاسکو از مردم نیستتد ؟ مردم حق دارند بدانند چرا شهرداری تهران در انجام وظایف خود قصور می ورزد و شورای شهر از این قصور ، دفاع میکند ؟ مردم حق دارند بدانند جرا در عرض یک هفته ، بارها و بارها اخبار این فاجعه به اشکال مختلف تکذیب شد ؟ مگر مردم غریبه هستند ؟ مگر خبرنگاران غریبه هستند ؟ مگر نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ، غریبه هستند ؟ آیا روش و عمل شهرداری قبل و بعد از این حادثه صحیح بوده است ؟ چرا همه کارهای تخصصی را به سیاسیون واگذار میکنید و همه امور را سیاسی میکنید ؟ چرا اجازه نمیدهید متخصصین در خصوص نحوه نگهداری ساختمان پلاسکو توسط بنیاد مستضعفان و نحوه اطفای حریق و نحوه آواربرداری و نحوه اطلاع رسانی و ... اعلام نظر کنند ؟ مردم بهتر از شما از اشکالات درون سازمانی شهرداری و آتش نشانی اطلاع دارند . مردم می فهمند .
چرا با جان آتش نشانان عزیز بازی میشود ؟ چرا با آبروی کسبه و کارگران پلاسکو بازی میشود ؟ آقای چمران ، آقای قالیباف ، این روزها هم میگذرد . پست ها و مقام ها هم میگذرد . اما خدایی هست . آخرتی هست . حساب و کتابی هست . بیدار شوید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
3
12
بفرموده امام راحل ، مجلس در راس امور است .
باید کمیته حقیقت یاب متشکل از متخصصین در رشته های مختلف ، زیر نظر نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود و با دقت و جدیت و بدون واهمه از فشارهای سیاسی ، همه ابعاد فاجعه پلاسکو را بررسی و به ملت گزارش دهند .
منـجــــی
|
-
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
1
8
آفتاب عالم تاب بتاب بتاب بر پهنه این زمین ناهموار و ناهمگون!!!!!
از درج مطالب بدون ترس و واهمه ای نشر دهید. سپاس
آنیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
13
هنر مسئولین ما همینه ،تغییر نام میدان و چهار راه و... . جدا که خیلییییی زحمت میکشید!!!
بصیرت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
2
13
دربدوامربنیادمستضعفان مالک ملک ساختمان فرسوده پلاسکومقصراصلی این فاجعه ناگوارمیباشد.والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
9
3
حالا باید شرمنده بود بجای تجهیزات اتشنشانی رفتند هواپیما خریندد برای قشر مرفه !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
2
پلاسکو سابق پارک یادمان ایمنی اینده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
0
3
جالب فقط پيشنهاد ميدن و هيچ اقدام موثري در كار نيست حالا اميدواريم با اين تغيير نام ها عده اي به نتيجه برسن.
رحمان محمدی اصل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
0
0
هر چند وداع با دلیر مردان شهید آتش نشانی سخت بود و لیکن شرکت با شکوه ملت در تشیع جنازه حکایت از زنده بودن ارزشهای الهی و آرمانهای والای انسانی داشته و مشت محکمی است بر دهان مستکبران و زور گویان عالم که بی وقفه برای دور نمودن ملت ایران از این ارزشها تلاش می نمایند لذا از هیأت محترم دولت تقاضا می نمائیم از خانواده های معظم این شهدا تجلیل به عمل آورده و مقرر فرمایند همانطور که از محل ثروت های ملی بیش از9هزاران میلیارد به مفسدان بانک ... بدون هیچ گونه سود و کارمزد پرداخت شده مبالغی هم بدون سود و کارمزد از همان محل به آسیب دیده گان پلاسکو و سیل زدگان بیچاره سیستانی پرداخت نمایند ، به خدا ثواب دارد آخه اینها نیز از ملت ایران بوده و در بیت المال سهمی دارند ، مضافاً هر چند قضات و کارکنان دستگاه قضایی چندین برابر آتش نشان ها از بیت المال حقوق دریافت می نمایند تا درفاع از ملت و حراست از بیت المال تلاش نموده و با مفسدان و زیاده خواهان مبارزه کنند ملت از آنها انتظار ندارد که مثل غیور مردان آتش نشانی برای حفظ جان و مال مردم از جان خود بگذرند امّا به خدا روا نیست یک عده غیر تمندانه در راه دفاع از حقوق عمومی از جان بگذرند و عده ای مثل گرگ گرسنه اموال و ثروت های عمومی را غارت و با اعمال نفوذ در دستگاههای متعدد هر گز مجازات نشوند ضمناً اسناد دریافتی های بدون سود مفسدان در اختیار اینجانب موجود می باشد،
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x