کد خبر: ۴۲۷۱۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۱
در راس هیات بلند پایه تجاری و سیاسی؛
رییس جمهور کشورمان دقایقی پیش جهت انجام دو سفر منطقه ای یکروزه، تهران را به مقصد مسقط پادشاه عمان ترک کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) برای سفری یک روزه و به دعوت رسمی پادشاه عمان فرودگاه مهرآباد را به مقصد مسقط پایتخت این کشور ترک کرد.

استقبال رسمی سلطان قابوس از رییس‌جمهوری کشورمان، ملاقات خصوصی و مذاکرات هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور از مهم‌ترین برنامه‌های سفر رسمی و کوتاه روحانی به عمان است.

رییس جمهور کشورمان همچنین بعد از ظهر امروز در پاسخ به دعوت امیر کویت، مسقط را به مصقد کویت ترک می کند.

استقبال رسمی توسط امیر کویت، مذاکره خصوصی، مذاکرات هیأت‌های دو کشور و نیز دیدارهایی با نخست‌وزیر کویت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر روحانی و هیأت همراه به کویت است.

روحانی شامگاه چهارشنبه به ایران باز خواهد گشت.

در مراسم بدرقه رییس جمهوری، علی اکبر ولایتی مشاور رهبری، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و تعدادی از اعضای کابینه دولت حضور داشتند.

روحانی: ایران خواهان ارتقا روابط در منطقه است

رئیس جمهور کشورمان صبح امروز پیش از ترک تهران به مقصد مسقط پایتخت عمان در پاویون فرودگاه مهرآباد به بیان اهداف سفر خود پرداخت و اظهار کرد: سفر به دو کشور دوست و همسایه عمان و کویت به دعوت رسمی سلطان عمان و امیر کویت انجام می شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با دو کشور عمان و کویت روابط دوستانه و صمیمانه ای داشته است.

روحانی با بیان اینکه در جریان این سفر درباره روابط دو جانبه ایران با عمان و کویت با مقامات عالی رتبه این دو کشور بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد خاطر نشان کرد: پادشاه عمان و امیر کویت هر دو پیش از این یک بار به تهران سفر کردند و در جریان دیدارهای انجام شده قبل مباحث بسیاری مطرح شد که در سفر امروز به این دو کشور ادامه این مباحث پیگیری می شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ظرفیت های خوبی برای روابط دو جانبه میان ایران و دو کشور عمان و کویت وجود دارد، اظهار کرد: نخستین هدف از سفر امروز توسعه روابط دو جانبه با این دو کشور است.

وی همچنین با اشاره به شرایط منطقه و ناامنی های موجود خاطر نشان کرد: منطقه ما، منطقه ناآرامی است و ناامنی های بسیاری در عراق، سوریه و بویژه در یمن وجود دارد. در جریان سفر امروز شرایط منطقه و همچنین نقشی که این کشورها می توانند در ایجاد ثبات و آرامش و پایان دادن به خونریزی ها در یمن انجام دهند، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به نامه‌ای که اخیرا از سوی  فرستاده امیر کویت به مقامات کشورمان تحویل داده شد، گفت: اخیرا دولت کویت از طرف شش کشور حوزه خلیج فارس، کشورهای جنوبی این خلیج پیامی مبنی بر اینکه اراده این شش کشور روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران و حل و فصل سوء تفاهم ها و ارتقاء روابط از طریق گفت‌وگو و مذاکره میان طرفین است ارسال کرد. در همین زمینه ضمن استقبال از این پیام،‌ امروز به دو کشور عضو شورای خلیج فارس سفر خواهم کرد.

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه اساس سیاست های جمهوری اسلامی ایران همواره حسن همجواری با همسایگان بوده است، گفت: امنیت خلیج فارس برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاص و ویژه ای دارد.  ایران هیچگاه به فکر تجاوز و دخالت در امور داخلی کشورها و همچنین تحمیل عقاید دینی، مذهبی و سیاسی خود به کشورهای دیگر نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: اساس سیاست های ایران بر مبنای همکاری مشترک با دوستان و کشورهای اسلامی و همسایگان بوده است.

روحانی با بیان اینکه حضور خارجی ها در منطقه هیچ خاصیتی نداشته است، تاکید کرد: معتقدیم امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود و حضور خارجی ها نه تنها هیچ خاصیتی ندارد بلکه برای منطقه همواره نیز مضر بوده است،‌ چرا که آنها به دنبال منافع خود هستند. کشورهای منطقه از بلوغ کافی برخوردارند و به خوبی امنیت منطقه را خود تامین می کنند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز همه باید به فکر وحدت بیشتر باشیم، اظهار کرد: فاصله ای که قدرت های بزرگ میان شیعه و سنی ایجاد کرده اند یک شکاف و فاصله ای جعلی و مصنوعی است. سنی و شیعه در طول صدها سال در منطقه در کنار یکدیگر با برادری و اخوت و همزیستی مسالمت آمیز زندگی کرده اند.

وی تصریح کرد: ایران هراسی، ‌شیعه هراسی،‌ سنی هراسی و همسایه هراسی همه مجعول و ساخته بیگانگان است و کشورهای منطقه در طول قرن ها در کنار یکدیگر زندگی کرده و می کنیم و اگر سوء تفاهمی وجود داشته باشد نیز حتما با مذاکره حل و فصل خواهد شد.

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان ارتقاء روابط در کل منطقه و هدف نهایی ما ثبات، امنیت و توسعه منطقه است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور کشورمان در راس هیاتی بلندپایه صبح امروز جهت انجام سفر به کشورهای عمان و کویت، تهران را به مقصد مسقط ترک کرد.

روحانی بعدازظهر امروز پس از انجام دیدارهای رسمی خود در مسقط،‌ عمان را به مقصد کویت ترک می کند و پس از انجام برنامه های از پیش تعیین شده در این کشور شامگاه امروز (چهارشنبه) به تهران بازمی گردد.

در مراسم بدرقه رییس جمهوری، علی اکبر ولایتی مشاور رهبری، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و تعدادی از اعضای کابینه دولت حضور داشتند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین