کد خبر: ۴۳۳۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
سایت حامی احمدی‌نژاد از نامه مشایی به سیدمحمد خاتمی خبر داده است و نوشته که این نامه درباره مسائل روز است.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش دولت بهار، متن کامل این نامه به شرح زیر است:
 
به نام خدای زیبا و مهربان
 
حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمد خاتمی
 
ریاست محترم اسبق جمهوری اسلامی ایران
 
با سلام و احترام
 
در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و در پی اعلام نامزدی برادر عزیزم جناب آقای حمید بقایی، برخی اظهارنظر‌ها که بیشتر به واکنشی عجولانه شبیه بود، مرا بر آن داشت تا با تحریر این سطور، خاطر عالی را به نکاتی چند جلب نمایم و پیشاپیش از این تصدیع پوزش می‌خواهم.
 
اظهارنظر‌ها که عمدتاً بر «برنتافتن» اعلام نامزدی ایشان معطوف بود موجب تعجب و ایضا ملال گردید؛ چه از سوی افرادی انجام شد که همگی از اهالی فن سیاست، دارای تحصیلات و مدارج عالیه دانشگاهی یا حوزوی، صاحب شان و جایگاه استادی و کرسی تدریس، صاحب نظر در تحلیل و تبیین شرایط و موصوف به راهبری فکری و شاید از همه مهم‌تر مدعی اصلاحات در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و ... بوده اند. اتخاذ مواضعی که در تعارض با روح و خلاف اصول اصلاح‌طلبی برآورد شده و می‌تواند به بروز دغدغه‌های جدی و احیاناً دلسردی جامعه علاقه‌مند به اصلاح امور بیانجامد.
 
همه ما از تمام سلیقه‌های فکری، زیر نگاه تیزبین مردمی که هر روز و بلکه هر ساعت بر آگاهی و هشیاری آنان افزوده می‌شود، در آزمون جدی قرار داریم که جز با ایمان حقیقی به آرمان ادعایی و صداقت در مواضع اعلامی، نمی‌توان از آن پیروز بیرون آمد و البته فراز و فرود در مقبولیت اجتماعی که در رقابت‌های انتخاباتی ظهور می‌کند، در این موضوع تاثیر چندانی ایجاد نمی‌کند.
 
آنچه معیار است انتظارات بر حق مردمی است که در تلاش برای تغییرات در راستای تحقق وضعیت مطلوب، از شعارها، مواضع، دیدگاه‌ها و برنامه‌های متناسب استقبال می‌کنند. از این رو می‌توان به روشنی تغییر در رویکرد مردم در گرایش به جریانات سیاسی را دلیل عدم اصالت ذاتی جریانات مذکور دانست و بر لزوم پایبندی آن‌ها به معیار مورد اشاره تاکید کرد؛ لذا لازم می‌دانم مسئولیت عناصر موثر جناح‌های سیاسی در پایبندی بر پیمانِ -ولو نانوشته- خود با آحاد جامعه در دفاع از اصول و ارزش‌های آرمانی و «روشی» را یادآور شوم.
 
نزدیک بودن برخی از افراد مورد انتقاد به جنابعالی، البته به تنهایی نمی‌تواند دلیل آن باشد که شما را مسئول اظهارات آنان دانست و بر شما خرده گرفت. بنده نیز از نوشتن این نامه چنین مقصودی را دنبال نمی‌کنم و حتی از رنجش احتمالی نیز پوزش می‌خواهم. نیت حقیر پرده برداری از مشکل جدی در جریانی است که ادعای راهبری اصلاحات را دارد و این کار را نه به عنوان یک اقدام سیاسی متعارف، بلکه از روی خیرخواهی و به خاطر اهمیت این جریان بزرگ و تاثیر‌گذار در آینده کشور و وضعیت جامعه انجام می‌دهم.
 
«شوخی شمردن»، «فاجعه دانستن»، «ناپاک خواندن» و از همه عجیب تر، القای رد صلاحیت قطعی نامزد رقیب آنهم به گونه‌ای که میل و علاقه شدید به رد صلاحیت، آشکارا از آن استنباط شود، نه امری است که بتوان از آن گذشت و نه می‌توان به هیچ روی با آن سر کرد. تحمل چنین مواضعی و سکوت در برابر آن، مخالف هر میثاق مدنی در هر جای جهان است. آیا آقایان رد صلاحیت را در حق رقیب روا و در حق خود جفا می‌پندارند؟ یا اینکه در تایید صلاحیت نامزد خود به اطمینان رسیده اند؟
 
شاید وجود غفلت در برخی نیروهای سیاسی در رده‌های پایین‌تر که معمولاً ناشی از غلیان هیجان است، مورد انتظار و درخور اغماض باشد، اما اینکه پرچمداران جریانی خود ناقض اصول مشی منتخب باشند، حتماً نه روا و حکماً که جفا است.
 
اینجانب قاطبه مردم را ملزم و پایبند به اصولی می‌دانم که اصلاحات را تضمین می‌کند. فلذا، اگر نقض کنندگان در غفلت باشند، هر آینه باید که زود هشیار شوند وگرنه از جریان تحولات شتابدار جامعه جا خواهند ماند و ممکن است فرصت جبران را نیز از دست بدهند. گروهی دیگر که بدون باور راستین به مواضع جبهه، می‌کوشند تا با «ویراژ سیاسی» پیشرو جلوه کنند، باید بدانند که ضریب هوشی ایرانیان قابل دور زدن نیست و نخبگان و فرهیختگان ایرانی در داخل و خارج از کشور از کلان شهرهای ایران و جهان تا دورافتاده‌ترین روستاهای این سرزمین، مواضع همه را به دقت رصد می‌کنند.
مشکل جریانات سیاسی آن است که انتخاب مردم را به نام خود می‌نویسند و به آن «کما هو حقه» ارج نمی‌نهند. جبهه موسوم به اصلاحات باید به این حقیقت آشکار، به طور جدی اعتنا کرده و از آن غفلت نکند که در اقبال عمومی انتخاباتی، سهمِ گریز مردم از جبهه یا جناح مخالف، چه بسا بزرگتر از سهم ظرفیت‌های جبهه متبوع باشد.
 
این حقیر اصراری ندارم که نظرم نزد برادران و خواهران اصلاح طلبم بکلی مقبول افتد، اما یادآوری می‌کنم که غفلت از این مساله، آنچنان که در دو انتخابات سال‌های ۸۴ و ۸۸ اتفاق افتاد، برای آن جبهه و کل کشور از جهت هرز رفتن نیرو‌ها و ایجاد کشش‌های بازدارنده، خسارت بار بوده است. اصرار دارم سخنی را که درست پس از انتخابات سال ۸۸ عرض کردم و انتشار یافت، با ایمان و باور راسخ‌تر عرض کنم که اقبال عمومی به آقای دکتر احمدی نژاد در هر دو دوره مذکور، گرچه آشکارا کنار گذاشتن گزینه جبهه اصلاحات بود، اما این به معنای پذیرش مواضع جناح و جریان سنتی مقابل نبود.
 
مایلم با اصرار بر این حقیقت تاکید کنم که اکثریت قاطع مردم در این دو رویداد مهم، با نفی شرایط موجود و با رویکردی بسیار اصلاح طلبانه، از جناح موسوم به اصلاحات عبور کرده و با تایید فهم خویش در انتخابات ۸۴ بر مطالبۀ اصلاح گرایانه خود در سال ۸۸، پافشاری کردند.
 
هرچند که متاسفانه بخشی از برادران و خواهران اصولگرای ما، هرگز حاضر نشدند چشم بر این حقیقت بگشایند، مردم جناب آقای دکتر احمدی نژاد را نه به عنوان مظهر اصولگرایی بلکه برای انجام تغییرات بیشتر و اعمال جدی‌تر اصلاحات مورد نظر، مناسب‌تر تشخیص دادند. تحلیل اینجانب از آرای سال ۸۸ این مساله را روشن می‌کند. تحلیل مذکور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
 
و، اما سخن امروز این است که نباید شیرینی پیروزی قاطع اصلاح طلبان در انتخابات مجلس سال گذشته در تهران، آنان را از درک سهم رای منفی مردم به جناح مقابل (که با نهایت تاسف از گذشته تا امروز به طور پیوسته رو به افزایش بوده است) غافل کند. حقیر نیز با بسیاری از تحلیل گران سیاسی موافقم که عدم شرکت جناب آقای دکتر احمدی نژاد به عنوان نامزد در انتخابات آتی ریاست جمهوری، به جای آنکه فرصتی برای نامزد نهایی اصولگرایان بسازد، موقعیت ویژه‌ای را برای اصلاح طلبان فراهم می‌کرده است و از این جهت شاید بتوان عدم رضایتِ بخشی از نیروهای اصلاح طلب از نامزدی جناب آقای بقایی که می‌تواند از نظر عموم، از جنس جناب آقای احمدی نژاد و جانشینی مناسب برای ایشان فهمیده شود را درک کرد.
 
با آزمون بزرگ خواندن این صحنه و درخواست پایبندی همه جریانات سیاسی به اصول رقابت سالم که خود از مطالبات اصلی مردم است، مایلم بر مسئولیت خطیر همگان در احترام به درک و شعور بالای اقشار مختلف جامعه و به ویژه دختران و پسران جوانِ نوگرا در سراسر کشور تاکید می‌کنم. این یک تکلیف بزرگ فراگیر است و خالی کردن شانه از آن، مسئولیت بزرگی در آینده نزدیک بهمراه خواهد داشت.
 
در این میان بدون هرگونه تعریضی نسبت به دوستانی که در این نوشتار از آن‌ها انتقاد شده است، به عنوان یک بحث کلی عرض می‌کنم که باید حساب نیروهای مخلص و فداکار از هر جناح و سلیقه سیاسی را از گروهی «کاسب سیاسی» که به هواداران جریان خود به چشم «مشتری» می‌نگرند جدا کرد.
 
نگرانی آنان از جابجایی طرفداران قابل درک است. در طرح کلی، کاسب سیاسی و کاسب اقتصادی در دستگاه قدرت و حاکمیت، در یک معادله پویا و فعال «جایگزین پذیر» اند. باید توجه داشت که اشرافی‌گری فقط جنبه اقتصادی ندارد و باید آن را در کنار «اشرافی گری سیاسی» دید و تحلیل کرد. پدیده اخیر که تاکنون کمتر و یا شاید هرگز مورد توجه و مداقه قرار نگرفته است، خطری است که ما مدعیان ساده زیستی را نیز به طور جدی تهدید می‌کند. لذاست که در بیان معیار ساده زیستی برای مسئولان اجرایی و حکومتی، علاوه بر ساده زیستی اقتصادی، باید ساده زیستی سیاسی آنان را نیز مورد توجه و بررسی قرار داد.
 
و، اما جان کلام!
 
سخن به درازا کشیده، لکن تیزبینی جنابعالی مرا از تفصیل بی نیاز می‌کند که اگر در امتحان مسئولیت پذیری نسبت به جامعه، برخورد سخت نگیریم و بر ساده‌زیستی سیاسی اصرار نورزیم، در این صورت امر مشتبه شده و از «آشتی ملی»، توافق قدرت مداران جناح‌ها و نشست مشترک آنان به عنوان صاحبان انقلاب بر سر «سفره» اراده می‌شود. در این صورت معادله حاکمیت از تن‌ها متغیر اصیل و حقیقی یعنی مردم، مستقل می‌شود. در این حال کاسبان سیاسی و اقتصادی جدید در سایه توجهات اشراف اقتصادی و سیاسی بر اریکه قدرت تکیه زده، «جوله» خواهند داد و یا «السابقون السابقون» روال موجود را برای خود «فضل خدا» خوانده و منوال را دوام دهند...
 
در پایان یادی می‌کنم از پیر طریق انقلاب که هرگز رشتۀ محبت و عنایتش از مردم نگسست که می‌فرمود: چنین وضعیاتی دیر نخواهد پایید و اگر بموقع هشیار نشویم، در خزانۀ خدا یوم الله بسیار است.
سخنی بود از برادری کوچکتر به برادری بزرگتر که امید است شرط ادب بجا آورده و از حریم حرمت فرا نرفته باشد.
 
نیک معلوم است که: درد دل را لاجرم پاسخ نباشد، هرچند هرچه از دوست رسد نیکوست.
 
با تقدیم بهترین احترامات و با تبریک نوروز سراسر نورِ باستانی!
 
 لطفاً تبریکات صمیمانه اینجانب را به خانواده ارجمند ابلاغ فرمائید.
 
اسفندیار رحیم مشائی
 ۲۳ / ۱۲ / ۱۳۹۵

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۳
قلم فرانسه
|
Turkey
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
14
22
جناب مشایی، همانگونه که در جریان هستید نامه رییس دولت پیشین که برای رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا نوشته شده بود! توسط حراست سفارت سوییس (حافظ منافع آمریکا) عودت داده شد. شاید بزرگواری و متانت سید محمد خاتمی نامه شما را بی جواب نگذارد! حال که تا این حد اشتیاق به نامه نگاری دارید. پیشنهاد این کمترین را بکار گیرید و هر هفته یک نامه با امضاء پدر عروس، خدمت پدر داماد بفرستید. ایشان هم حتما جواب خواهند داد. هم سر شما گرم می شود و هم نامه ها بی جواب نمی مانَد!
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
خیلی باحال بود... 20 امتیاز داشت(:
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
12
12
بسمه تعالی
بابا به ترامپ و جرج دبلیو نامه بزن و وقتتو برا سید محمد تلف نکن
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
10
13
حالا خوب که چی مثلا؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
8
14
بسم الله!!!!!!....خدا به خیر کند ان شالله!!!!!!!!....کسی چیزی نفهمید.....عاقبت چه خواهدشد....تو که برا معاونت صلاح نبودی حالا بر ریاست جمهوری طمع کردی!!!!...سلام گرگ بی طمع نیست!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
4
3
به کی نامه نوشتی اسفنیار جان کسی که اسمش تابوست رات داری به بقیه بنویس
behnam
|
Malaysia
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
7
15
فقط به هر دری میزنند که خود را مطرح کنند.... ذهی خیال باطل...
و جواب..... خاموشی است....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
5
13
این سخنان جناب مشایی شبیه موعظه است آنهم از سوی فرزند به جانب پدر.آقای مشایی خاتمی رانشناخته.صفا/صحت/تزکیه/ادب /هوشیاری/متانت/عدالت و....درجان وضمیر او جایگاه محکمی دارد ،لذا اگرمطالب شما قابل مطالعه باشد که هست ،بدلیل ردپای رییس دولت قبل قابل اعتنا نیست.
امید علی بیگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
6
16
جالب است ..خائنانی که خاتمی را حجت الاسلام هنوز خطاب میکنند و خود را برادر کوچک فتنه گران ..
جالب است شما از بقایی حمایت کنید و احمدی نژاد هم با او عکس یادگاری میگیرد در کاشت درخت ... لذا بنظرم باید هر درختی که به دست شما کاشته شود از ریشه کند .
ارسطو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
9
6
سه نظر بی ادبانه درمورد نامه ای سرتاسر مودبانه برای مخالف (ادب از کی آموختی از بی ادبان)
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
3
3
به نظر من جناب آفای خاتمی و مهندس مشایی اون چیزهایی که ما نمی بینیم میبینند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
1
4
یقین بدانید با این نامه مشایی و حرکات احمدی نژاد........
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
6
9
تا الان نسبت به مشایی بد بین بودم ـ اما با این نامه مودبانه و بسیار خوب ـ خوش بین شدم ـ سید خاتمی که از سایه او هم سران اصولکرایان و مسولین لباس شتخصی و ـ ـ ـ میترسن و او را که در دل مردم جا دارد ممنوع تصویر کردند ـ مودبانه جواب نامه مشایی را خواهند داد ـ درود بر سید بزرکوار و مطلوم ـ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
مومن حقيقي هيچگاه از يك سوراخ دو بار گزيده نمي شود.
درود و سلام حق بر بنده خوب و مومن خداي بزرگ، حجت الاسلام والمسلمين آقاي خاتمي
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
6
11
اینها (احمدی نژاد و بقایی ) در ظاهر درخت می کارند اما در واقع نهال فتنه ای دیگر کاشتند خدا به خیر کند فتنه ی جدید اینها از سر این کشور و ملت ایران.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
7
7
فاجعه بزرگی خواهد شد اگر سکان این مملکت پس از 72 سال بی نوائی دوباره به دست افراد مسخره و بی لیاقت بچرخد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
9
6
دار و دسته پوپولیستها برای جمع کردن رای هر کاری میکن ولی با این همه جوان تحصیل کرده راه به جایی نخواهند برد
پاسخ ها
کاوه آهنگر نیستم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
سلام نخبه خدا خیرت بده خیلی خندیدم خداییش
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
1
10
آقای رحیم مشایی، نامه ی بالفطره سنگین شما را خواندم- در تمام مدت خواندن بخش زیادی از ذهنم مغطوف به سخنان سرداری بود که در سال گذشته در پخش یکی از برنامه های تلویزیونی صدا و سیما با لبختد شیرینشان اعلام میکردند که ضرورت میدانستند بهر طریقی هست آ. احمدی نژاد مجددا" به ریاست جمهوری برسد و دیگر مطالب....) - گویا جنابعالی متن تهیه شده خود را بدون توجه به جزییاتی که در دوره 8 ساله ی خیانتتان کرده اید را کاملا" با هم قطاران خود به باد فراموشی سپرده اید؟؟؟ !!! بازی با مردم دیگر بس است که عاقبتی خیر برای هیپکس نخواهد داشت!
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
4
2
مشایی ........
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
1
9
سلام ودرود برحجت الاسلام والمسلمين آقاي خاتمي عزیز
علی معرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
1
3
خوب میرفت محمود تو سایت کاخ سفید ایمیل میزد .....الان نامشم نرسید دست ترامپ
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
1
9
آقای مشایی زمانی که قدرت دست تو واحمدی نژاد بود خاتمی خانه نشین شد با کمک مصلحی هاشمی هم همینطوررد صلاحیت شد بزرگترین توحین ها را به سید بزرگوتر کردید خجالت خوب چیزیه میخوای از اسم خاتمی در انتخابات برای دوستان استفاده کنی شما دست به هر کاری میزنی حتی شده سر کوروش هم برای گول زدن جوانان تبلیغ میکنی شما واحمدی نژاد درس سیاست بخونین کتاب زیاد بخونین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x