نگهداری حیوانات در خانه نه تنها ممکن است موجب بروز بیماری‌های ذکر شده شود، بلکه می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان نیز بشود.
آفتاب‌‌نیوز :
یک فوق تخصص ایمونولوژی و آسم گفت: نگهداری از حیوانات در منزل می تواند باعث ایجاد آلرژی های مختلف در بدن انسان شامل آلرژی‌های پوستی و تنفسی فوقانی، آلرژی‌های دستگاه تنفسی تحتانی و آلرژی‌های گوارشی شود. 
 
محمد نبوی افزود: این علایم می‌تواند موجب بروز عطسه، سرفه، خارش، سوزش و بروز کهیر پوستی و آسم شود. 
 
آلرژی‌هایی که با نگهداری از حیوانات در منزل به سراغتان می‌آید  
  
 وی توضیح داد: آلرژن‌های بندپایان موجود در پوست و بدن حیوانات، فضله و مواد دفعی حیوانات که منبع وسیع و گسترده ای برای تجمع قارچ و کپک هستند، می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در پوست و دستگاه تنفسی افراد شود. 
 
 نبوی در پاسخ به این پرسش که بیشتر چه حیواناتی موجب بروز حساسیت در افراد می‌شوند، عنوان کرد: همه حیوانات دارای آلرژن هستند، اما آلرژن‌های گربه و سگ و به خصوص گربه، تاثیرقوی‌تری بر سیستم ایمنی بدن انسان دارند. 
 
 وی تاکید کرد: به هیچ عنوان بیماران و افرادی که سابقه بیماری‌های ریوی دارند، نباید در معرض تماس با حیوانات و آلرژن‌های حیوانی قرار بگیرند. برای مثال حتی اگر در مدرسه، یکی از هم کلاسی‌ها در خانه‌شان از سگ و یا گربه نگهداری کنند، ممکن است سایر کودکانی که دچار آلرژی هستند در معرض تماس با لباس و وسایل هم کلاسی خود دچار حملات آلرژی بشوند. 
 
  نبوی خاطرنشان کرد: همچنین به بیماران و افراد مبتلا به آلرژی توصیه می‌کنیم که از اقامت و یا رفت و آمد در مکان‌هایی که قبلا در آن از حیوانات نگهداری شده، خودداری کنند، زیرا آلرژن‌های پرندگان و حیوانات حتی تا روزها بعد نیز در آن محیط باقی می‌ماند. 
 
 وی با بیان اینکه هیچ راه حل قطعی برای حساسیت‌های ناشی از تماس با حیوانات وجود ندارد، تصریح کرد: بهتر است افراد در جهت حفظ بهداشت عمومی و دوری از عوامل حساسیت زا اقدام کنند. 
 
 نبوی اظهار داشت: نگهداری حیوانات در خانه نه تنها ممکن است موجب بروز بیماری‌های ذکر شده شود، بلکه می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان نیز بشود. 
 
 این فوق تخصص ایمونولوژی و آسم خاطرنشان کرد: باید سیاست‌هایی در جهت آگاهی رسانی به مردم تدوین شود تا مردم از خطرات نگهداری از حیوانات در خانه و بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان مطلع شوند.

منبع :سلامت آنلاینکد خبر: ۴۳۳۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۴
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x