به قلم داریوش نصیری و مرتضی زیوری؛
نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» نوشته مشترک داریوش نصیری و مرتضی زیوری با موضوع جنگ تحمیلی و تفحص شهداء از سوی نشر آناپَنا به چاپ رسید.
آفتاب‌‌نیوز : نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» نوشته مشترک داریوش نصیری و مرتضی زیوری با موضوع جنگ تحمیلی و تفحص شهداء از سوی نشر آناپَنا به چاپ رسید.

به گزارش آفتاب نیوز به نقل از روابط‌عمومی این رویداد، نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» نوشته داریوش نصیری و مرتضی زیوری توسط نشر آناپَنا منتشر و در بازار کتاب توزیع شد.

این نمایشنامه درام مهرماه سال93 با نام پیشین «خش‌خشِ بی‌سیم» با کارگردانی مشترک نویسندگانش در سومین دوره جشنواره تئاترشهر در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی خوانش شد که از میان 126 اثر رسیده به جشنواره، جزء 14 اثر برگزیده و برتر هیات داوران قرار گرفت.

دکتر نصرالله قادری ـ نمایشنامه‌نویس،کارگردان و استاد دانشگاه ـ در مقدمه‌یی بر این نمایشنامه نوشته: اثر از ساحت کمی در شکل «تک‌پرده‌یی کوتاه» پرداخت شده است. در استیلیزه‌ترین شکل ممکن و در ساحت کیفی پروپاگاندا، پیامش را ابلاغ می‌کند و پرسش اصلی را ارائه می‌دهد:«کی این جنگ لعنتی‌رو شروع کرد؟». دو عالم هم‌نشین می‌شوند. "در تابوت‌ها را نباید بست." چرا؟ "چون خیلی زیادن. انگار همه‌شون توی یه سنگر شهید شدن." این سنگر به قاعده ایران عزیز بزرگ است. ایرانی که هنوز صدای «خاطره‌یی به نام تو» را می‌شنود؛ اگر فقط گوشی برای «شنیدن» باشد. چشمی برای «دیدن» باشد. زبانی برای «مزه‌کردن» باشد. مشامی برای «بوییدن» باشد، و دستی برای «لمس‌کردن». اگر هنوز «احساسی» باشد.

در صفحه بیست‌ویک نمایشنامه می‌خوانید:
عماد: وقتی می‌اومدم به خاطر روزی بود که پسرم تو خاکی که مال خودشه با افتخار راه بره و منتی رو سرش نباشه. به فکر روزهایی بودم که با افتخار بهش بگم به خاطر اون هر چیزی‌رو به جون خریدم که جونش یک لحظه هم تو خطر نباشه. هر روز اون تقویم جیبی‌رو ورق می‌زدم؛ همونی که الان سوخته و فقط جلدش مونده توی اون تابوت کنار تیکه‌استخون‌ها. حسرت تمام روزهایی‌رو می‌خوردم که کنارش نیستم. بگیر این لامذهب‌رو راه بنداز طاها. می‌خوام این چیزهارو بهش بگم. راهش بنداز. مگه تو بی‌سیم‌چی نیستی؟ مگه خطِ سرّی اون عراقی‌هارو شنود نمی‌کردی؟ راهش بنداز!

گفتنی است این نمایشنامه بر مبنای آیه 169 سوره آل‌عمران قرآن حکیم نگارش شده که می‌فرماید:«شهدا زنده‌اند و نزد خدای خویش روزی می‌خورند».

نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» در 34 صفحه توسط انتشارات آناپنا به چاپ رسیده و توزیع شده است. علاقه‌مندان به مطالعه این متن نمایشی می‌توانند آن را از کتاب‌فروشی‌های معتبر تهران تهیه کرده و برای کسب اطلاعات بیش‌تر به سایت انتشارات www.anapana.ir مراجعه کنند.

کد خبر: ۴۵۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x