مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم تپه شریف گرگان به کشف تدفینی متعلق به اواخر عصر آهن به‌همراه ۳ ظرف سفالی و دو سردوک سنگی منجر شد.
آفتاب‌‌نیوز :
ابراهیم کریمی اظهار داشت: با توجه به عبور لوله انتقال فرآورده‌های نفتی شرکت ملی نفت ایران از استان مازندران به شهرهای شرقی استان گلستان از عرصه شمالی این محوط باستانی، درخواست گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این اثر به پژوهشگاه میراث‌فرهنگی ارسال شد و در نهایت با طرح انجام نجات‌بخشی گمانه‌زنی در عرصه و حریم این اثر موافقت و مجوز آن صادر شد.

وی با بیان اینکه این اثر در سال 1391 به شماره 30991 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، اظهار کرد: به‌جز تهیه پرونده ثبت اثر، هیچگونه مطالعات باستان‌شناختی در این محوطه صورت نگرفته است.

کشف اسکلت عصر آهن به‌همراه ۳ ظرف سفالی و ۲ سردوک سنگی در گرگان+تصویر

کریمی با اشاره به نتایج حاصل از کاوش تپه شریف گفت:قبل از شروع عملیات گمانه‌زنی، نقشه‌برداری و تهیه نقشه توپوگرافی محوطه صورت گرفت و با شبکه‌بندی محوطه محل حفر اولین گمانه‌ها بر روی نقشه منحنی میزان مشخص و نام‌گذاری گمانه‌ها انجام شد.

وی افزود: پس از انجام یک هفته کار میدانی، هشت گمانه در ضلع شرق، شمال شرق و شمال تپه شریف ایجاد شد که گمانه‌های ایجاد شده در ضلع شرقی و گمانه‌های ضلع شمالی (محل پیشنهادی عبور کانال لوله انتقال شرکت نفت) 1/5× 1/5 متردر نظر گرفته شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان افزود: مواد فرهنگی به دست آمده از این گمانه‌زنی را قطعات سفال، قطعات شیشه، مصنوعات سنگی، قطعات آجر و بقایایی از تدفین انسانی اعلام کرد و افزود: با توجه به مطالعه آثار به‌دست‌آمده، مواد فرهنگی این محوطه مربوط به عصر آهن، اشکانی و ساسانی است.

او با بیان این‌که تنها تدفین به‌دست‌آمده از این محوطه در گمانه در شمال‌شرق محوطه و در مسیر کانال انتقال‌ لوله شرکت نفت به‌دست آمد، تصریح کرد: این تدفین در جهت شرقی‌غربی و جهت سر آن در جهت شمال بوده و به پهلوی چپ دفن شده است.

کریمی افزود: اشیای تدفینی به‌دست‌آمده از این گور شامل سه عدد ظرف سفالی و دو عدد سردوک سنگی (از جنس سنگ مرمر) است که 2 عدد ظرف سفالی در کنار سر و درست در مقابل صورت اسکلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این 2 ظرف شامل یک عدد تنگ قرمز بدون دسته است که یک عدد کاسه ناودانک‌دار از جنس سفال آشپزخانه‌ای به‌صورت معکوس بر روی تنگ قرار دارد، به‌صورتی که کاملا روی تنگ را پوشانده و نقش درپوش تنگ را ایفا می‌کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با بیان اینکه دو عدد سردوک سنگی (جنس سنگ مرمر) نیز در این گور به‌دست آمد، گفت: سومین ظرف که در قسمت پای اسکلت به‌دست آمد، یک عدد عودسوز سفالی دارای پایه و دسته با شاموت شن درشت است. نوع مواد فرهنگی به‌دست آمده، نشان از قدمت این تدفین به اواخر عصر آهن دارد.

به‌گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، این گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه شریف گرگان با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

کد خبر: ۴۵۲۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x