چرا دید رنگی انسان‌ها تا این حد عجیب است؟
محققان دریافتند توانایی انسان در تشخیص علایم اجتماعی موجب تغییر نحوه دیدن رنگ‌ها شده است. گیرنده‌های نور در چشمان ما به‌گونه‌ای تکامل یافته‌اند که قادرند تغییرات رنگ چهره سایرین را تشخیص دهند.
آفتاب‌‌نیوز :
این تغییر رنگ که در اثر تغییر شدت جریان خون در نتیجه تغییر احساسات افراد ایجاد می‌شود، نشانه‌ای است که امکان پیش‌بینی رفتار سایرین را فراهم می‌کند. 

این تحقیقات نشان می‌دهد که چرا دید رنگی انسان‌ها تا این حد عجیب است. گیرنده‌های سبز و زرد در چشمان ما رنگ‌های یکسانی را دریافت می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد بهترین حالت این است که گیرنده‌ها رنگ‌های مختلفی را دریافت کنند. در واقع ما در هنگام طراحی و ساخت دوربین‌های دیجیتالی نیز از گیرنده‌هایی با قابلیت دریافت رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنیم. عده‌ای معتقدند این دید اولیه برای تشخیص میوه‌های رسیده در بین برگ‌های سبز درختان بوده است. اما بر اساس یک نظریه دیگر این دید اولیه برای تشخیص تغییرات کوچک در رنگ چهره انسان و سایر موجودات اولیه در ارتباطات اجتماعی بوده است. 

به گزارش ایرنا از دیلی میل، محققان برای آزمایش این نظریه از 60 داوطلب کمک گرفتند و با نشان دادن تصاویر دیجیتالی از چهره نوعی میمون که تاثیر تغییرات رنگ چهره در پیشرفت اجتماعی آن‌ها به اثبات رسیده است، تلاش کردند تا توانایی انسان را در شناسایی این علایم بررسی کنند. در نتیجه این آزمایش معلوم شد انسان‌ها به سرعت می‌توانند چنین نشانه‌هایی را شناسایی کنند. 
کد خبر: ۴۵۳۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x