شرکت اسپیس‌ ایکس موفق شد با پرتاب دو موشک فالکون 9 در کمتر از سه روز رکورد سریع‌ترین پرتاب متوالی ماهواره را بشکند.
آفتاب‌‌نیوز :
شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) که روز جمعه یک ماهواره بلغارستانی موسوم به "BulgariaSat-1" را که متعلق به یک شرکت بلغارستانی فعال در عرصه ارتباطات است، به فضا برده بود، موفق شد در فاصله کمتر از 48 ساعت 10 ماهواره برای شرکت "ایریدیوم" (Iridium) را با استفاده از موشک قابل بازیابی "فالکون 9"(Falcon 9 ) به فضا  فرستاد.

این پرتاب از پایگاه "واندنبرگ"(Vandenberg) نیروی هوایی آمریکا واقع در ایالت ویرجینیا انجام شده است.

در حالی که تنها شش ماه از سال 2017 گذشته است اما اسپیس‌ ایکس با انجام این پرتاب موفق شد نهمین پرتاب خود را انجام داده و رکورد سال گذشته خود را نیز در تعداد پرتاب ماهواره بشکند. این شرکت قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی به رکورد 20 پرتاب موفقیت‌آمیز دست یابد.

از بین پرتاب‌های پیش رو حدود دو الی سه پرتاب متعلق به ماهواره‌های ایریدیوم است که قرار است 75 ماهواره نسل جدید را در مدار زمین مستقر کند.

66 ماهواره از بین این ماهواره‌ها عملیاتی بوده و 9 ماهواره نیز به عنوان ذخیره در مدار زمین قرار می‌گیرند.

اولین مجموعه 10تایی از ماهواره‌های ایریدیوم در ماه ژانویه به فضا پرتاب شده بود و پرتاب انجام شده از سوی اسپیس ایکس دومین دسته 10 تایی از ماهواره‌های این شرکت را به فضا برده است.

قراردادی که بین این شرکت و اسپیس ایکس منعقد شده برای هشت پرتاب و به ارزش 536 میلیون دلار بوده است و در صورتی که پرتابی ناموفق باشد اسپیس‌ایکس باید با هزینه خودش آن را جبران نماید.

ایریدیوم شرکت ارتباطات ماهواره‌ای آمریکایی است، که در زمینه ارائه خدمات صدا و تصویر ماهواره‌ای و ساخت تجهیزات مخابراتی ماهواره‌ای فعالیت می‌نماید.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت ایریدیوم در سال ۲۰۰۱ با پشتیبانی و تامین مالی شرکت "موتورولا" (Motorola) راه‌اندازی شد و در  حال حاضر مالک شبکه ماهواره‌های ایریدیوم است، که از ۶۶ ماهواره فعال تشکیل شده و ارائه‌کننده خدماتی چون تلفن همراه، اینترنت و خدمات تصویری می‌باشد.

نام این شرکت، از عنصر ایریدیم گرفته شده است، که دلیل انتخاب آن، مربوط به عدد اتمی ایریدیم یعنی  ۷۷  می‌باشد، که با تعداد ماهواره‌های در مدار قرار گرفته این شرکت، مشترک است و در واقع استعاره از تعداد الکترون‌هایی هست که به دور هسته ایریدیم در گردش هستند.

کد خبر: ۴۵۶۵۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۲
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x