رییس انجمن ریاضی ایران ارتقای جایگاه علمی ایران در حوزه ریاضیات را مرهون تلاش‌های «پروفسور میرزاخانی» و سایر دانشمندان برجسته کشور دانست و گفت: با دریافت جایزه فیلدز، ایران در فهرست 20 کشور دارنده این مدال قرار گرفت.
آفتاب‌‌نیوز : محمدعلی دهقان، پروفسور مریم میرزاخانی را یکی از نخبگان عرصه ریاضی در دنیا توصیف کرد و افزود: وی در زمینه هندسه به نوآوری‌های زیادی دست یافت که مورد تحسین جامعه علمی ایران قرار گرفت و در سال 2014 مدال فیلدز را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، وی، مدال فیلدز را مهمترین جوایز جهانی در حوزه ریاضی دانست و اظهار کرد: میرزاخانی اولین زن در دنیا و اولین ایرانی است که موفق به دریافت این جایزه شد.

دهقان خاطرنشان کرد: با مدال پروفسور میرزاخانی ایران در میان 20 کشوری قرار گرفت که موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

رییس انجمن ریاضی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های تحقیقاتی پروفسور میرزاخانی و حدود 60 نفر دیگر ایرانی در حوزه ریاضیات در سایر کشورها و داخل کشور موجب شده تا امروز جایگاه جامعه ریاضیات ایران ارتقاء یابد.

دهقان به برنامه‌های این انجمن ریاضی در زمینه ارتقای جایگاه ایران در حوزه ریاضیات اشاره کرد و ادامه داد: در انجمن ریاضی تاکنون مجلات علمی-پژوهشی منتشر کرده‌ایم که در سطح جهانی مطرح هستند، ضمن آنکه اقدام به برگزاری مسابقات جهانی در سطح جهانی و ملی شده است.

وی با بیان اینکه چهل ویکمین دوره این مسابقات در سال جاری برگزار خواهد شد، یادآور شد: پروفسور میرزاخانی یکی از مدال‌آوران مسابقات ریاضیات انجمن ریاضی بوده است.

 

دهقان با تاکید بر اینکه میرزاخانی با این انجمن همکاری داشته است، یادآور شد: وی یکی از اعضای وقت شورای اساتید این انجمن بوده و دکتر محمودیان و کرم‌زاده را به عنوان سرپرست تیم ایرانی برای حضور در مسابقات بین‌المللی همراهی می‌کرده است.

رییس دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان با تاکید بر اینکه میرزاخانی یکی از افراد همین آب و خاک و پرورش یافته اساتید ایران است، گفت: وی برای تکمیل تحصیلات خود به خارج از کشور رفت و توانست پله‌های ترفیع را با انتشار مقاله خود در حوزه هندسه و دریافت «جایزه فیلدز» طی کند.

وی با اشاره به اقدامات انجمن ریاضیات ایران برای ارتباط با محققان ایرانی خارج از کشور، اظهار کرد: انجمن ریاضیات ایران در حوزه بین‌المللی ارتباط مستمر با محققان ایرانی مقیم خارج در حوزه ریاضیات دارد، به گونه‌ای که تاکنون با 60 نفر از ریاضیدانان برجسته ایرانی مقیم خارج ارتباط داشته‌ایم که هر کدام از آنها می‌توانند برای کشور یک «میرزاخانی» باشند.

به گفته رییس انجمن ریاضیات ایران، این 60 محقق ایرانی مقیم خارج از اعضای هیات علمی مجله بین‌المللی این انجمن هستند.

دهقان در خصوص نحوه تشییع این نابغه ریاضی ایران، توضیح داد: ما با خانواده وی در تماس هستیم و احتمالا پیکر وی به ایران منتقل شود، ولی تصمیم نهایی هنوز اعلام نشده است.
کد خبر: ۴۶۱۱۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
1
3
وقتی به فرزند او تابعیت ایرانی داده نمی شود و هر بار برای سفر به ایران باید ویزا دریافت کند چرا پیکرش به ایران منتقل شود؟ بهتر است همانجایی بماند که خاطرش عزیز است شما فقط هر کدام می خواهید با استفاده از نام او نام خودتان و چند نفر از همکارانتان را مطرح کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
3
1
لطفا زندگیهای افراد صرفا علمی را تبلیغ نکنید و از آنها الگو نسازید .
اینگونه افراد ناخواسته به سلامت خود و جامعه ضربه میزنند
خیلی از سرطانها بخصوص سرطان سینه زنان بخاطر نرمال زندگی نکردن و سرکوب نیازهای طبیعی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
2
1
جناب ناشناس 1507 آنقدر بی سوادی که نمیدانی ازدواج کرده و دختر هفت ساله دارد لطفا با ..... فکر نکنید چون دچار فشار می شوید و یکباره خدای نکرده سرطان می گیرید
....
پاسخ ها
هموطن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
ایشان بهتر بود عنوان می کردند یکی از دلایل سرطان پستان است.البته باید یاد آوری شود که فشارهای مختلف بر انسان ها فقط به علت عدم ازدواج نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
0
0
ما ایرانی ها فقط مرده پرستیم حالا که مرده فقط جسدش رو می خواهیم، مرد بابا تمام شد چه فرقی می کنه کجا باشه مهم فرزندش هست که می خواد هر روز بره سر قبرش
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x