کشمکش‌های میان کویت و ایران درباره بحران قطر به ما چه می‌گویند؟
«در حقیقت تصمیم ناگهانی کویت به اخراج دیپلمات‌های ایران بدان خاطر بود که عربستان سعودی پس از شکست در متقاعد کردن دوحه به دوری از تهران، کویت را وارد بازی کرد. عربستان قصد داشت تا کویت به عنوان برادر کوچکتر کوته‌بینی و بی‌پروایی برادر بزرگتر را جبران کند».
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین‌الملل- به نظر می‌رسد ریاض با ناکامی در مجازات دوحه و شکست در متقاعد کردن آن کشور برای رها کردن تهران، اکنون سعی دارد تا با فشار به متحدان کوچکتر خود از جمله کویت، آن  کشورها را وادار کند تا بازی کثیفی را علیه تهران به راه بیندازند. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ سایت «میدل ایست آی» با انتشار گزارشی درباره تنش در روابط ایران و کویت و ارتباط آن با عربستان سعودی، می‌نویسد: «در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی خبرگزاری رسمی کویت (کونا) تصمیم آن کشور برای اخراج ۱۵ دیپلمات ایرانی را اعلام کرد و به ماموریت این دیپلمات‌ها و نمایندگان در حوزه‌های فرهنگی، تجاری و نظامی در آن ‌حاشیه‎نشین خلیج فارس پایان داد. رسانه‌های کویتی تهران را به ارتباط با یک شبکه جاسوسی تروریستی متهم کردند. این در حالیست که سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که متهمان بازداشت شده گفته‌اند زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند و اتهامات علیه آنان ساختگی بوده است. اعلام این موضوع از سوی عربستان سعودی علیه ایران به طور ناگهانی را نمی‌توان خارج از رقابت میان عربستان سعودی و ایران مورد بررسی قرار داد». 

بازی کثیف عربستان‌ علیه ایران بعد از ناکامی در مجازات قطر

میدل ایست ای در ادامه اشاره می‌کند که این تصمیم کویت درخصوص روابط با ایران، پس از آن روی داد که قطر از ۱۳ شرط ریاض سرباز زد. سعودی‌ها که سعی داشتند از خود تصویری به عنوان یک نیرو برای وحدت عربی را ارائه کنند در ادامه مسیر دقیقا عکس آن عمل کردند و باعث ایجاد اختلاف در جهان اسلام شدند. هدف عربستان سعودی و امارات برای جدا کردن قطر از ایران باعث ایجاد اختلاف و شکاف در شورای همکاری خلیج فارس شد.

این سایت در ادامه می نویسد: «در حقیقت تصمیم ناگهانی کویت به اخراج دیپلمات‌های ایران بدان خاطر بود که عربستان سعودی پس از شکست در متقاعد کردن دوحه به دوری از تهران، کویت را وارد بازی کرد. عربستان قصد داشت تا کویت به عنوان برادر کوچکتر کوته‌بینی و بی‌پروایی برادر بزرگتر را جبران کند». 

این نشریه در پایان می‌نویسد: «قطر خواسته‌های عربستان سعودی را غیرقانونی و غیرمنطقی خواند. در واقع، نزدیک‌بینی استراتژیک عربستان سعودی در قبال قطر است که مشکل اصلی ریاض بوده با این حال، عربستان سعودی به سیاست اشتباه خود ادامه می‌دهد. بیشتر متحدان کوچکتر ریاض ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های آن محاسبات نادرست باشند». 

کد خبر: ۴۶۵۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
تعداد نظرات: ۷ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
0
0
دو تا تیتر مطلبی که زدین رو نگاه کنین واقعا متاسفم که دو تا مطلب متضاد از عربستان رو منتشر میکنه
توی یکی از مطالب خوشحاله که ظریف و جبیر با هم دست میدن
توی یکی دیگه از بازی کثیف عربستان میگه
میدونم جرات ندارین این چنین نظراتی رو منتشر کنین ولی حداقل با خودتون روراست باشین و یکی به میخ و یکی به نعل نزنین .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
2
3
فعلا. بخاطر سلامت. حجاج کشور مان رعایت. الفاظ. را بکنید. بهتر است. چون از این. جماعت. وهابی. هیچ. بعد نیست. مجددا نقشه ای برای صدمه. زدن به آن ها. بکشند. و مقصر. را ایران و حجاج ایرانی. بدانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
0
1
فعلا. بخاطر سلامت. حجاج کشور مان رعایت. الفاظ. را بکنید. بهتر است. چون از این. جماعت. وهابی. هیچ. بعد نیست. مجددا نقشه ای برای صدمه. زدن به آن ها. بکشند. و مقصر. را ایران و حجاج ایرانی. بدانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
0
4
درشگفتم از سود سرشار حج برای یک عده که با این شرایط راضی شدند بار دیگر حجاج زبان بسته را به دهان شیر بفرستند
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
4
1
حالا که عربستان به ما روی خوش نشون داده، این خبرها نباید در سایت شما آورده شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
5
0
كشور هاي عربي همه با متحد هستند و بهتر است ايران با آنان در نيفتد
اکبر ارومی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
0
0
البته اعزام حجاج اشتباهی روشن است که باخرج خودمان ابرو وحثیت وملیت خودمان به تاراج گذاشتیم که مسئولین باید درصورت بروز اتفاقی جوابگو باشند که با علم به احتمال این کار کردند و عزیزی که عربستان را به دهان شیر تشبیه کرده اگر کفتار میگفت بهتر بود ودر ثانی آنها بی عرضه تر از این حرفها هسنتد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x