سیزدهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی
سیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی صبح امروز (دوشنبه) - 13 شهریور ماه - در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد./قاضی خطاب به دو متهم فساد نفتی: سایه به سایه با بابک زنجانی بودید/عامل اصلی کلاهبرداری و اختلاس شما هستید/متهم: اگر سندی هست ارایه دهید/قاضی: مگر شما برای هواپیماسواری به مالزی رفته بودید؟
آفتاب‌‌نیوز :
در ابتدای جلسه قاضی مقیسه به بیان اتهامات متهم ردیف سوم این پرونده که از سوی نماینده دادستان قرائت شده بود پرداخت و بر اساس ماده 354 قانون آیین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد و از حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم خواست با حضور در جایگاه به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در ادامه دفاعیاتش گفت: یکی از اتهاماتی که در کیفرخواست به آن اشاره شده این است که من در موضوعات نفتی حضور داشته ام، اما اصلا مشخص نیست در کدام معامله‌های نفتی، حتی هیچ کس ادعایی نکرده که دال بر این موضوع باشد.

وی گفت: نه زنجانی و نه همکاران او و حتی آقای شمس این موضوع را که بنده در معاملات نفتی مشارکت و فعالیت داشته‌ام اعلام نکرده‌اند. حتی زنجانی در یک نامه‌ای بیان کرده که فلاح آدم خوبی است، اما به دنبال گزارش نوشتن و پلیس بازی است، ولی در کار نفتی دخالت نداشته است.

قاضی مقیسه گفت: این نامه زنجانی در آخرین روزهای غارتگری شماست. این نامه اصلا قابل مطرح کردن نیست و دلیلی برای رد اتهامات شما نمی شود. خواندن این نامه کاملا حاشیه‌ای است. تمام پول هایی که شما گرفتید و فعالیت در بانک ها همه مربوط به معاملات نفتی بوده است.

متهم ردیف سوم گفت: من مجددا تاکید می کنم که به هیچ عنوان در موضوعات نفتی دخالت نداشته‌ام، نه در جلسه‌ای حضور داشته‌ام و نه ریالی پول به حساب من واریز شده، اگر در این رابطه سندی وجود دارد ارایه دهید.

قاضی مقیسه گفت: این کلاهی که سر شرکت نفت رفته به خاطر اعتماد مسولان به شما بوده، چون شما زنجانی را معرفی کردید، عامل اصلی کلاهبرداری و اختلاس شخص شما هستید.

در ادامه صادقی قهاره وکیل مدافع شرکت نفت در واکنش به اظهارات فلاح هروی گفت:  «ال‌‌سی»‌هایی که بابت فروش نفت صادر شده هم به امضای زنجانی و هم به امضای فلاح هروی رسیده است، این فرد عضو هیات مدیره شرکت های زنجانی بوده است.

متهم گفت: گویا آقای وکیل اصلا در جلسات قبل حضور نداشتند!

قاضی مقیسه گفت: گویا شما در جلسات قبل نبوده‌اید که چنین ادعاهایی می‌کنید. مگر شما برای هواپیماسواری به مالزی رفته بودید؟ مگر شما تاکنون هواپیما سوار نشده بودید؟

فلاح هروی گفت: من نه کسی را معرفی کردم و نه در جلسه‌ای بودم. «ال‌سی» ها را هم من امضا نکردم و امضاهای من مربوط به یک صورت جلسه بوده است. از ابتدای بازداشت به بازپرس پرونده گفتم که صورت جلساتی که علیه من هست را قبول ندارم؛ زیرا امضای من نیست. حتی بازپرس هم این موضوع را قبول کرد.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: به قدری جرم شما واضح و روشن است که بازپرس دیگر نیازی به کارشناسی نداشته است. وقتی شما اظهارات زنجانی را به دو بخش دروغ و واقعیت تقسیم و به نفع خود برداشت می‌کنید یعنی اظهارات شما کذب است.: اگر در زمان مشارکت با زنجانی متوجه شدید که امضای‌تان جعل شده باید همان موقع شکایت می‌کردید.

متهم گفت:  من در زمان بازداشتم متوجه جعل امضاهایم شدم. حتی اظهارات دیگران در بازپرسی‌ها مشخص است. در اظهارات زنجانی هم آمده که امضاها اسکن شده است.

قاضی مقیسه گفت: ما هم می دانیم که امضاها اسکن شده، اما رضایت شما بر آن وجود داشته است و دلیل این حرف من اظهارات زنجانی است که گفته شما در جریان اسکن امضاها بوده‌اید. شما و شمس با تمام وجود دستورات زنجانی را عملی می‌کردید. اگر شما دو نفر نبودید زنجانی حتی نمی‌توانست 50 هزار تومان از اموال بیت‌المال را غارت کند. شما ایادی زنجانی بودید و هدف‌تان مطامع دنیوی بود.

قاضی مقیسه گفت: شما سایه به سایه با بابک زنجانی بودید و شریک وی بودید لذا وقت دادگاه را با خواندن اظهارات تکراری در کیفرخواست نگیرید.

متهم گفت: این برداشت اشتباه شماست من وقت دادگاه را نمی گیرم، اگر می گویم می خواهم پیش قضاوت نشود.

قاضی مقیسه گفت: شما همین الان اعلام کردید که در 11 صورت جلسه امضا شده در سفر بوده‌اید.

متهم پرونده گفت: من چه زمانی گفتم؟ چرا به جملات من دقت نمی‌کنید. جمله من را اشتباه به خودم برمی‌گردانید.

قاضی مقیسه گفت: این مطلب ضبط شده و موجود است.

فلاح هروی گفت: من می‌گویم بازپرس به حرف ما توجه نکرده است.

قاضی مقیسه گفت: بازپرس هیچ غرضی نداشته است.

مهدوی وکیل مدافع شرکت نفت خطاب به فلاح هروی گفت: شرکت اس‌تی‌تی بنکرز با یک میلیون تومان به ثبت رسیده است. آیا این شرکت امکان گشایش ال‌ سی داشته است و آیا شما از خرید نفت توسط بابک زنجانی اطلاع نداشته‌اید؟ سمت شما در شرکت‌های وی دکوری بوده یا واقعی بوده است، متأسفانه تجارب شما در خدمت دشمن و غارت بیت‌المال قرار گرفت.

فلاح هروی پاسخ داد: اولاً اس‌تی‌تی بنکرز ال‌ سی صادر نکرده است و فقط هیئت مدیره صورت گرفته امضاء کرده است و من در جلسه نبودم و جعل صورت گرفته است.

مهدوی گفت: امضای شما اسکن شده، امضای الکترونیکی بوده است.

فلاح هروی گفت: من امضا نکردم، صورت جلسه ساختگی است و بارها تقاضای کارشناسی کردم.

فلاح هروی در ادامه به پرونده بیمارستان پارسیان اشاره کرد.

پیش از پرداختن وی به موضوع، قاضی مقیسه گفت: این مورد ربطی به پرونده ندارد به آن نپردازید، بلکه نمونه‌ای از جعل بوده که در دادگاه رسیدگی می‌شود. اگر در صلاحیت بنده بود مفصلاً‌ به قضیه بیمارستان می‌پرداختم که چه کرده‌اید و چه مقدار غارت کرده‌اید، اما این قسمت ربطی به پرونده نفت ندارد و نمونه‌ای از جعلیات شماست که در  دادگاه عمومی مطرح شده است.

نجفی نماینده دادستان گفت: در خصوص بیمارستان پارسیان طبق ردیابی‌های صورت‌ گرفته 20 میلیارد پول به حساب وابسته‌های شما رفته است و مدارک آن موجود است.

متهم پاسخ داد: مدارک آن را ارائه دهید.

قاضی مقیسه گفت: آیا در این رابطه اصل ایمیل را قبول دارید؟

متهم پاسخ داد: بله، اما ایمیل من را جعل کردند.

در این هنگام افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده نفتی در دفاع از موکلش گفت: در عملیات فروش نفت باید مبدا و مقصد مشخص شود و اینکه چه کسی دستوردهنده بوده است. آقای شمس قبل و بعد از دستگیری بابک زنجانی تمام مطالب را به صورت شفاف و روشن ارایه کرده است.

وی گفت: موکلم نمی‌توانست با داشتن 49 درصد سهام انورایر هواپیمایی ترکیه به ایران برنگردد، اما پس از ورود به کشورمان در جریان تحقیقات پرونده 5 وکالت محضری ارایه کرد تا همه سهام برگردد.

وکیل مدافع مهدی شمس افزود: هر جا که لازم بوده اطلاعات ارایه شود مدکلم در جریان تحقیقات کمک کرده و باید این مساله مورد توجه دادگاه قرار بگیرد.

افشار افزود: در خصوص بدهی نفت هیچ کجا موکلم امضاء کننده و انتقال گیرنده نبوده و هیچ وجهی به حساب وی واریز نشده است.

وی درباره بدهی یک میلیارد و 400 میلیون یورویی نفت گفت: این مبلغ با تصویب چهار وزیر پرداخت شده و چیزی نیست که در حوزه اختیارات چهار وزیر باشد، بلکه نیاز به مصوبه داشته است.

افشار گفت: یکی از اتهامات موکلم پولشویی در قسمتی از بدهی نفت است که ماده یک قانون پولشویی می‌گوید اصل بر صحت معاملات اشخاص است. وقتی افرادی که در آن مرحله حضور داشته اند صحت اقدامات زنجانی را تایید می کنند و بیت المال را در اختیارش می گذارند و فریب می‌خورند، چطور انتظار دارید که موکلم به اعمال مجرمانه زنجانی پی می‌برد؟

وی افزود: بحث پولشویی که به موکلم نسبت داده شده باید بر اساس مستندات ثابت شود، ضمن اینکه آقای شمس اطلاعی نداشته منشاء پول زنجانی نامشروع است.

افشار گفت: اگر به تاریخ شکایت شاکی پرونده یعنی شرکت ملی نفت دقت کنید متوجه می شوید که پس از 9 ماه دستگیری زنجانی همچنان این شبهه وجود داشته که شاید اعمال وی مجرمانه نبوده است.

در این هنگام قاضی مقیسه ختم سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی برای استماع دفاعیات وکلای متهمان پرونده متعاقبا اعلام می‌شود.

منبع: ایسنا
کد خبر: ۴۷۳۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
0
7
جالب است احمدي نژاد كه مهمترين متهم در غارت بيت المال ميباشد هيچگاه حضور ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
0
6
شما نمی دانستید که این دو نفر چکار می کنند
پس اول دادگاه تمام کسانی را که 8 سال سکوت کردند و خود را فدایی ولایت می دانستند تشکیل بدهید
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
0
6
این دونفر ؟
پس آن پنج نفری که پای فروش نفت به بابک جان را امضا کردند چه می شوند ؟
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
0
2
بنظربنده این قاضی درحدچنین پرونده بزرگی نیست.بایک نگاه به گفتاروادبیات ایشون میشه اینوفهمید.
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
0
2
اینا همش خیمه شب بازیه دیگه اینو همه فهمیدن ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
0
1
درود بر شرافتت قاضی مقیسه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x