معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از رئیس‌جمهور آمریکا خواست که به صورت یکجانبه به برجام پایان ندهد و به آن پایبند باشد.
آفتاب‌‌نیوز :
«هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که اتحادیه اروپا از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد که به صورت یکجانبه به برجام پایان ندهد و به آن پایبند باشد.

نشریه آلمانی اشپیگل گزارش کرد، معاون موگرینی با اشاره به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام گفت: ما از تمامی کشورهای مشارکت‌کننده (در امضای برجام) انتظار داریم تا زمانیکه ایران این توافق را اجرا می‌کند، به آن متعهد باشند».

این دیپلمات آلمانی که در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) حضور داشت، توضیح داد: «ما از قبل یک بحران هسته‌ای با کره شملای داشتیم. ما به یک بحران دیگر هسته‌ای در خاورمیانه‌ نیازی نداریم».

بنا به گفته اشمید، خطر «رقابت تسلیحات هسته‌ای» در منطقه وجود دارد. «این مسئله منطقه را ناامن‌تر می‌کند و خطری برای همه ما است».

این دیپلمات اروپایی تصریح کرد: «جهان به طور کلی نامطمئن‌تر می شود. اتحادیه اروپا علاقه شدیدی به اجرای کامل توافق (برجام) دارد».

اشمید ادامه داد: «این توافق نتیجه 12 سال مذاکره بوده است که همیشه نیز این مذاکرات تحت شرایط مناسب نبوده است و این توافق جهان را امن‌تر کرده است و منبع خطر اشاعه کنترل نشده هسته‌ای را متوقف کرده است».

اشمید مذاکره مجدد با ایران برای رسیدن به توافق را رد کرد و گفت: «نباید این مسئله را فراموش کرد که این یک توافق عدم اشاعه است که کاملاً این هدف را محقق می‌کند بنابراین نیازی به مذاکره مجدد نیست».

به گزارش فارس،‌ وی ادامه داد: «موضوع هسته‌ای با ایران، توافقی برای رفع مناقشات منطقه‌ای نیست. مشکلات مهمی همچون وضعیت غیرقابل تحمل در سوریه و یمن وجود دارد اما ما در تلاش هستیم تا این مشکلات را در نشست‌های دیگر رفع کنیم».
کد خبر: ۴۸۱۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x