کد خبر: ۴۸۴۰۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
«آفتاب‌نیوز» بررسی کرد؛ ۴ چالش جدی نجفی در شهرداری تهران
بدون شک حضور محمد علی نجفی یک نقطه عطف در مدیریت شهری تهران به شمار می‌رود. با این وجود نجفی با چهار چالش جدی در شهرداری تهران مواجه است و به همین دلایل نیز بوده که برخی از نهادهای قدرت با روی کار آمدن وی از ابتدا موافق نبودند و در شرایط کنونی نیز صداوسیما اخبار مرتبط با وی را منعکس نمی‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس سیاسی- از زمان حضور دکتر محمد علی نجفی در شهرداری تهران، رسانه ملی از پخش تصویر و انعکاس اخبار مربوط به وی خودداری کرده و به همین دلیل شائبه ممنوع التصویری شهردار تهران در فضای سیاسی کشور به وجود آمده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز، این در حالی است که صداوسیما در پوشش اخبار مربوط به محمد‌باقر قالیباف شهردار سابق تهران همواره پیش قدم بود و اخبار حوزه مدیریت شهری قالیباف را به خوبی پوشش می‌داد. کار اما به همین جا ختم نشده و اعضای شورای شهر تهران نیز از انعکاس شوخی‌های اعضای شورای شهر به جای تصمیمات این شورا در صداوسیما انتقاد کرده‌اند و مدعی شده‌اند رسانه ملی به صورت جهت‌دار تنها شوخی‌های اعضای شورای شهر را نمایش می‌دهد.

داستان صداوسیما و ممنوع‌التصویری اصلاح‌طلبان/نجفی؛ در بازی قدرت اصولگرایان

بدون شک حضور محمد علی نجفی یک نقطه عطف در مدیریت شهری تهران به شمار می‌رود. با این وجود نجفی با چهار چالش جدی در شهرداری تهران مواجه است و به همین دلایل نیز بوده که برخی از نهادهای قدرت با روی کار آمدن وی از ابتدا موافق نبودند و در شرایط کنونی نیز صداوسیما اخبار مرتبط با وی را منعکس نمی‌کند.

چالش اول نجفی به دوران مدیریت قالیباف باز می‌گردد. قالیباف در طول مدیریت خود در شهرداری تهران شرکت‌ها و موسساتی را به شهرداری تهران متصل کرد که در شرایط کنونی این شرکت‌ها و موسسات به صورت غیرمحسوس در اختیار نزدیکان قالیباف قرار دارد. در نتیجه محمد علی نجفی به صورت غیرمحسوس با یک شبکه پنهان اقتصادی و سیاسی در شهرداری تهران مواجه است که بیش از آنکه به منافع شهرداری فکر کنند به دنبال منافع خود هستند.

بدون شک این شبکه پنهان، قدرت مانور را از نجفی خواهد گرفت و به همین دلیل نجفی به زمان بیشتری نیاز دارد تا بتواند بین شهرداری تهران و این شرکت‌ها و نهادها خط کشی صریح و روشنی به وجود بیاورد.

چالش دوم نجفی به فسادهای اقتصادی موجود در شهرداری تهران مرتبط می‌شود که در روزهای اخیر برخی از آنها و از جمله تخلف 42میلیاردی احمدی‌نژاد افشا شده است. با این وجود نجفی در افشای فسادهای اقتصادی موجود در شهرداری تهران با وضعیت روشنی مواجه نیست و به راحتی نمی‌تواند در این جهت تلاش کند. 

به نظر می‌رسد باندهای قدرت و ثروت که مدت‌هاست در شهرداری تهران رخنه کرده‌اند به راحتی به نجفی اجازه نخواهند داد که منافع آنها را به خطر بیاندازد. چالش سوم نجفی به خاستگاه سیاسی وی باز می‌گردد. بدون شک محمد علی نجفی یک اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار و کارنامه‌دار است که در گذشته خدمات زیادی به کشور و مردم کرده است. این در حالی است که در دوازده سال دوران مدیریت قالیباف و دو سال مدیریت احمدی‌نژاد شهرداری تهران در اختیار اصولگرایان قرار داشته و اصولگرایان روی شهرداری تهران به عنوان یکی از مراکز مهم خود در قدرت از نظر سیاسی و اقتصادی حساب می‌کردند. در نتیجه در شرایط کنونی که یک اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار سکان مدیریت شهرداری تهران را به دست گرفته منافع خود را در خطر می‌بینند و به همین دلیل تلاش می‌کنند قدرت مانور نجفی را هر روز کم و کمتر کنند. 

عدم رأی اعتماد مجلس نهم به نجفی نیز مزید علت شده تا طیف رادیکال جریان اصولگرا وی را به اتفاقات سال 88 مرتبط کند و تلاش کند با استفاده از این حربه سیاسی دایره فعالیت نجفی در شهرداری تهران را تنگ‌تر از گذشته کند.

چالش چهارم نجفی در شهرداری تهران احتمال حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده خواهد بود. نجفی پس از به دست‌گیری شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا پس از شهرداری تهران به دنبال ریاست‌جمهوری است، عنوان کرد: «پس از شهرداری تهران بازنشسته خواهم شد». پاسخی که بی‌ارتباط با بیماری قلبی وی نیز نیست. با این وجود این روزها اتاق فکر جریان اصلاحات در حال رصد فضای سیاسی کشور و از انتخاب گزینه طلایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 خبر می‌دهند. چه بسا اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به نجفی تکلیف کنند که خود را برای نمایندگی جریان اصلاحات در انتخابات آماده کند و در نهایت گزینه طلایی جریان اصلاحات لقب بگیرد.

به نظر می‌رسد یکی از دلایلی نیز که رسانه ملی تلاش می‌کند اخبار شهردار اصلاح‌طلب تهران را پوشش ندهد و یا کمتر پوشش بدهد احتمال حضور وی در انتخابات ریاست‌جمهوری است. در نتیجه صدا و سیما تلاش می‌کند از تریبون خود جایگاه نجفی را در افکار عمومی تقویت نکند تا مبادا اصلاح‌طلبان از ظرفیت به وجود آمده درباره وی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده استفاده کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
2
امان از اوقاف امان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
3
اگر صدا و سیمای خصوصی توسط احزاب تاسیس میشد آنوقت انحصار از خیلی جاها برداشته میشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
2
باعث تاسف و ناامیدیست این فشارهای ناعادلانه و جناحی به اصلاح طلبان
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
2
چقدر شیر تو شیر است.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
1
0
این چه تحلیلیه؟
آقای نجفی به عنوان وزیر صلاحیت نگرفت به عنوان رئیس جمهور صلاحیت بگیرد؟ یعنی آقای نجفی آنقدر قدرت و محبوبیت دارد که صداوسیما نگران شده؟
خنده داره
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
2
0
ای دروغ گویان وفتنه گران افتاب حیا کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
2
بهتر است خبرنگاری از صدا وسیما درجلسات شورا و شهرداری شرکت ندهند بهترین راه مقابله با خودسرها همین روشهایی است که باید اجرا کرد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x