رفتار هاشمی و خاتمی نجيبانه‌تر از احمدی‌نژاد بوده است
مطهري تاكيد دارد كه احمدي‌نژاد هنوز اپوزيسيون نيست بلكه او را منتقد قوه قضاييه مي‌داند كه بايد حرف‌هاي او را در يك دادگاه علني شنيد./ احمدي‌نژاد به عنوان يك اصولگرا شناخته مي‌شود و طبيعي است كه رفتار ايشان در نگاه مردم به جريان اصولگرايي تاثير دارد. بهتر است زعماي اصولگرا با ايشان صحبت كنند./مدتي احمدی نژاد سرپرست وزارت اطلاعات بوده و در آن مدت ممكن است به برخي پرونده‌ها دسترسي داشته و آنها را در اختيار داشته‌باشد اما من اطلاع خاصي ندارم.
آفتاب‌‌نیوز :
علي مطهري پيشنهاد داده است كه محمود احمدي‌نژاد را به صورت علني محاكمه كنند. او در گفت‌وگو با در اين مورد بيشتر توضيح داده و معتقد است اولا بر اساس قانون بايد دادگاه به جز در شرايط خاص به صورت علني برگزار شود؛ ثانيا مزيت اين محاكمه اين است كه مردم حرف‌هاي دو طرف را مي‌شنوند. 

به گزارش آفتا‌ب‌نیوز، البته اصرار او به محاكمه احمدي‌نژاد گرچه تاكيدي بر بازخواست از او و يارانش در مورد اتهامات مطرح شده است با اين حال او از يك سوي ديگر نيز به ماجرا نگاه مي‌كند. او حتي از آزادي بيان براي گعده‌اي كه در مظان اتهام هستند، دفاع مي‌كند. 

محاكمه علنی محمود احمدی‌نژاد؛ آری یا خبر؟/علی مطهری: مردم قضاوت كنند

مطهري که با روزنامه اعتماد گفت‌وگو کرده است، تاكيد دارد كه احمدي‌نژاد هنوز اپوزيسيون نيست بلكه او را منتقد قوه قضاييه مي‌داند كه بايد حرف‌هاي او را در يك دادگاه علني شنيد. با اين حال بر اين باور است كه رفتار دو رييس‌جمهوري اسبق كه پس از كنار رفتن از قدرت مغضوب حاكميت شدند نجيبانه‌تر از احمدي‌نژاد بوده و خاتمي و هاشمي‌رفسنجاني بيشتر از احمدي‌نژاد مصالح ملي را در نظر گرفته‌اند.

شما در گفت‌وگويي پيشنهاد داديد كه محمود احمدي‌نژاد به صورت علني محاكمه شود. فكر مي‌كنيد اين محاكمه علني چه مزيتي براي نظام خواهد داشت؟

طبق قانون اساسي اصل بر اين است كه دادگاه‌ها به صورت علني برگزار شود و تنها در شرايط خاص است كه قانون اجازه داده دادگاه به صورت غيرعلني برگزار شود. مزيت محاكمه علني اين است كه مردم همه حرف‌ها را مي‌شنوند. الان بخش عظيمي از مردم در جريان اتفاقاتي كه در حال رخ دادن است قرار مي‌گيرند و از حملاتي كه افراد عليه يكديگر دارند مطلع هستند. بنابراين بهتر است كه مسائل و اتهامات خيلي روشن و شفاف در يك دادگاه علني مطرح شود. در چنين شرايطي، هم آقايان احمدي‌نژاد، بقايي و مشايي فرصت پاسخگويي دارند و هم مردم در جريان قرار مي‌گيرند و قضاوت مي‌كنند. الان طرفين يكديگر را به دروغگويي متهم مي‌كنند. بهتر است مسائل در دادگاه علني مطرح شود.

تاكيد شما روي برگزاري علني دادگاه صرفا به دليل تاكيد قانون است؟

علاوه بر اين، دادگاه علني بهتر از حالت فعلي است كه طرفين از طريق رسانه‌ها و به ويژه در فضاي مجازي به يكديگر پاسخ مي‌دهند، چرا كه اين شرايط مردم را سردرگم مي‌كند.

به نظر شما درصورتي كه شرايط براي محاكمه علني احمدي‌نژاد و نزديكانش فراهم نباشد راهكار ديگري براي تغيير فضاي موجود كه متاثر از اين اتهام‌زني‌ها و مقابله‌ها است وجود دارد؟

ديوان محاسبات آقاي احمدي‌نژاد و برخي اطرافيان ايشان را مجرم شناخته. طبعا اين موضوع بايد در قوه قضاييه نهايي و روشن شود.

مقصود شما از محاكمه علني بيشتر محاكمه با تمركز بر پرونده‌هاي اقتصادي احمدي‌نژاد و برخي نزديكان ايشان است يا موارد ديگري هم بايد مورد بررسي قرار بگيرد؟

هر آنچه نهادهاي نظارتي اعلام كردند و هر آنچه تخلف يا جرم تشخيص داده‌اند و كيفرخواست صادر شده طبيعي است كه بايد بررسي شود. راه ديگري نيست. نمي‌توان گفت كه در بيرون از دادگاه با يكديگر مصالحه كنند. بحث منافع ملي و عمومي و بيت‌المال مطرح است، موضوع شخصي نيست كه به جاي دادگاه به مصالحه برسند. بنابراين خود به خود راهي به جز برگزاري دادگاه وجود ندارد. البته براي موثر بودن اين دادگاه، برگزاري آن بايد به صورت علني باشد وگرنه احتمالا مورد قبول متهم يا متهمان و بخشي از مردم قرار نمي‌گيرد و ممكن است بگويند تحت فشار بوده‌اند و عدالت رعايت نشده است و به راي دادگاه تمكين نكنند.

با توجه به اتفاقات رخ داده كه اشاره كرديد چطور احمدي‌نژاد همچنان در مناصب بالاي مشورتي همچون مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور دارد؟

ايشان دو دوره رييس‌جمهوري بوده و تجربيات خوبي دارد كه مي‌تواند براي كشور مفيد و موثر باشد. در عين حال انتقاداتي هم دارد. اشكالي ندارد و مساله مهمي نيست .

فكر مي‌كنيد ايشان همچنان صلاحيت عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام را دارد؟

بله، مي‌تواند همچنان عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام باشد در حالي كه به بخشي از نظام انتقاد دارد. ايشان درست يا غلط نسبت به عملكرد قوه قضاييه منتقد است كه اشكالي هم ندارد.

برخي بعد از اتفاقات اخير بر اين باور هستند كه احمدي‌نژاد نقش اپوزيسيون را ايفا مي‌كند يا اگر قصد ايفاي چنين نقشي را ندارد با اين حال آب به آسياب اپوزيسيون مي‌ريزد. شما احمدي‌نژاد را همچنان در چارچوب نظام تعريف مي‌كنيد؟

بله، من همچنان ايشان را در چارچوب نظام مي‌دانم. هر كس حق دارد انتقادات و اعتراضاتي داشته‌باشد و اشكالي هم ندارد. كار ايشان در آن حد نيست كه بگوييم از چارچوب نظام خارج شده است.

مغضوب شدن روساي جمهوري پس از كنار رفتن از قدرت، تجربه‌اي است كه مختص احمدي‌نژاد نبوده است. به نظر شما رفتار روساي جمهوري كه تجربه اينچنيني داشته‌اند با احمدي‌نژاد قابل مقايسه است يا واكنش‌هاي او هيجاني و هنجارشكنانه بوده است؟

آقاي خاتمي حاشيه‌نشين شد يا آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني محدود شد با اين حال رفتار آقايان خاتمي و هاشمي نجيبانه‌تر بود و مصالح نظام را بيشتر در نظر مي‌گرفتند. با وجود اينكه نزديكان آنها را بازداشت كردند و مظلوم واقع شدند. اما آقاي احمدي‌نژاد از ابتدا براي خود يك خط قرمز قائل بود كه كسي حق ندارد از نزديكانش سوال كند يا آنها را بازجويي يا محاكمه كنند. در دوره‌اي هم كه رييس‌جمهور بود صراحتا اعلام كرد كه خط قرمز من كابينه‌ است و كسي حق ندارد اطرافيان او را احضار كرده يا بازجويي و محاكمه كند. از نظر من اين، اخلاق مناسبي نيست. البته نمي‌خواهم اين تعبير را به كار ببرم كه آقاي احمدي‌نژاد و اطرافيانش بر خلاف مصالح ملي رفتار مي‌كنند. به هر حال ايشان انتقاد دارد و معتقد است همه اتهاماتي كه متوجه او و اطرافيانش شده دروغ است و جنبه خصومت و كينه شخصي دارد كه البته اينگونه نيست و براي نهادهاي نظارتي تخلفات ايشان محرز شده است. بهتر است وي به جاي اين حاشيه‌سازي‌ها به اين سوالات و ابهامات پاسخ دهد. لازم است دادگاهي علني برگزار شده و مردم در جريان اين پرسش و پاسخ‌ها قرار گيرند تا خود مردم قضاوت كنند و مشكل حل شود.

يكي از دلايلي كه در مورد عدم عزم جدي براي برخورد با احمدي‌نژاد و تيمش در افكار عمومي ديده و شنيده مي‌شود اين است كه علت عدم برخورد با او پرونده‌ها و مداركي است كه ايشان از افراد موثر در نظام در دست دارد و درصورت برخورد، اين اطلاعات ويژه‌ به بيرون درز پيدا خواهد كرد. آيا شما از اين موضوع اطلاعي داريد يا خير؟

من اطلاع دقيقي ندارم كه اين مساله صحت دارد يا نه. اگر ايشان واقعا اسناد و مدارك و پرونده‌هاي ويژه‌اي در اختيار دارد بهتر است اعلام كند تا همه بدانند. تا كي قرار است اين وضعيت ادامه پيدا ‌كند كه دايما بگويند ايشان چيزهايي مي‌داند كه اگر بگويد نظام به خطر مي‌افتد. اين مساله بايد يك بار براي هميشه حل شود. اگر چيزي مي‌داند و اطلاعاتي دارد بگويد تا اين غائله ختم شود. حداكثر اينكه همان كاري را بكند كه در مجلس نهم در جريان استيضاح وزير كار انجام داد. گفتند هر چه مي‌خواهي بگو كه ايشان هم آن فيلم را در صحن علني مجلس پخش كرد. آن حركت آنچنان موثر نبود كه بگوييم نظام را به خطر انداخت. حالا ممكن است آقاي احمدي‌نژاد از اين دست اطلاعات داشته‌باشد.

با توجه به ماجراي خانه‌نشيني و مدتي كه احمدي‌نژاد شخصا سرپرست وزارت اطلاعات بود و البته شناخت شخصي خودتان و اطلاعاتي كه داريد، فكر مي‌كنيد اساسا ايشان پرونده‌هاي ويژه‌اي در اختيار دارد؟

ما هم مثل شما بر اساس شنيده‌ها قضاوت مي‌كنيم. مدتي ايشان سرپرست وزارت اطلاعات بوده و در آن مدت ممكن است به برخي پرونده‌ها دسترسي داشته و آنها را در اختيار داشته‌باشد اما من اطلاع خاصي ندارم.

فكر مي‌كنيد اگر قرار باشد احمدي‌نژاد محاكمه شود فارغ از ابعاد اقتصادي پرونده‌هاي ايشان، از بعد سياسي بايد چه مسائلي در اين محكمه مطرح شود؟

از بعد سياسي بايد كل رفتار ايشان در جريان انتخابات سال ٨٨ هم مورد بررسي قرار گيرد به ويژه رفتاري كه در مناظرات انتخاباتي داشت و موجب تحريك جامعه و تمهيد زمينه فتنه شد.

به نظر شما ادامه روند اتهام‌زني مثل موضوع دريافت سكه يا تهديد به افشاگري چقدر مي‌تواند ساختار سياسي و حاكميتي را تحت تاثير قرار دهد؟

تاثير زيادي ندارد. اينكه كسي عضو شورايي بوده و بعد از يك سال شركت در جلسات هفتگي چند سكه به عنوان حق‌الزحمه گرفته باشد چيز مهمي نيست كه به عنوان افشاگري تلقي شود.

اگر سطح اين افشاگري‌ها بالاتر برود چطور؟

بستگي به محتواي آن دارد. اگر مسائل مهمي باشد و در مورد شخصيت‌هاي عالي نظام باشد در اعتماد مردم موثر خواهد بود.

اصولگرايان حمايت‌هاي ويژه‌اي از احمدي‌نژاد داشته‌اند در مواجهه با رفتارهاي جديد او سكوت كرده‌اند، فكر مي‌كنيد چقدر در بدنه اجتماعي حامي اين جريان تاثيرگذار خواهد بود؟

بله، قطعا موثر است چرا كه ايشان منتسب به جريان اصولگرايي است. البته بعضي از آنها اعتراض كرده‌اند. آقاي احمدي‌نژاد به عنوان يك اصولگرا شناخته مي‌شود و طبيعي است كه رفتار ايشان در نگاه مردم به جريان اصولگرايي تاثير دارد. بهتر است زعماي اصولگرا با ايشان صحبت كنند.
کد خبر: ۴۹۲۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
-
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
6
2
عجب ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
37
3
به چه جرمي محاكمه بشه؟؟؟؟
انحراف از بودجه؟؟ اينا كه در همه سازمانها همين الانش هم هست!
ضمنا خود اقاي مطهري هم به دليل همراهي فتنه و ضررهايي كه زدم بايد محاكمه بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
به جرم خسارتي که به تپه هاي اين مملکت زده
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
30
3
همزمان ... خاتمی کروبی ومیرحسین نیز علنا محاکمه کنید چون جرم انها اثبات شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
0
17
اگر دادگاه علنی برگزار بشه من اسم خودمو عوض میکنم ...آقا جان اگر علنی برگزار بشه امکان داره حرفهایی زده بشه که ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
ما که اسم شما رو نمی دونیم که
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
باید دید طبق قوانین ثبت احوال اجازه تغییر نام را به شما می دهند یا خیر!
سالار
|
-
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
22
2
به نظر من محاکمه آقای مطهری بیشتر ضرورت دارد تا آقای احمدی نژاد. وقتی این همه دزدی و اختلاس...هست و آقای مطهری به عنوان یک نماینده ساکت هستند و در مقابل فتنه و فتنه گران سینه سپر کرده و از آنان حمایت می کند و ... خوب اینجا باید امثال احمدی نژادها محاکمه بشوند تا اینها به دزدی و فتنه و اختلاس خودشان بهتر برسند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
نظرت بخوره تو سرت
جاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
15
2
باتوجه به سابقه هوچی گری و تهمت زدن احمدی نژاد , محاکمه علنی صرفا جو مملکت را متشنج میکند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
0
11
آري
سید
|
-
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
1
9
باسلام ازقدیم تاحالا گفتند تانباشدچیزکی مردم نگویند چیزها ولی اینکه این جور ابروی مردم راببرندهم درست نیست من نمیدانم چه کسی باید به جرم مسولین رسیدگی کند اکثرمردم به مسولین بی اعتماد شدند واین ضربه بزرگی به نظام جمهوری اسلامی است مردم انقلاب ونظام خودرادوست دارند اماافراد بی کفایت وادم بیگانه رانمیخاهند مسولی که خانواده اش درامریکا واروپا زندگی میکند وحب ریاست دارد به درد این مردم زجرکشیده نمیخورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
0
13
فکر نمیکنم به این زودی ها باهاش برخورد جدی صورت بگیره ...
ارشادی
|
-
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
1
13
اینکه در دوران آقای احمدی نژاد ضرر وزیان زیادی به مردم وکشور وارد شد مطلب جدیدی نیست .ایشان اتهامات زیادی به مسئولین کشور زدند که هیچ گاه اثبات نشد .هیچ کس هم از ایشان نپرسید این اتهامات را چرا به افراد زدی؟انصافا در مقایسه با خیلی ازافراد ،مماشات فوق العاده ای با ایشان شده است .رییس جمهور سابق یک کشور را با یک سخنرانی ممنوع التصویر کنند ولی ایشان این قدر آزادی داشته باشد که هر حرفی را خواست بزند ودر هیچ دادگاهی هم حاضر نشود از سوالات اصلی مردم است .
طباطبایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
9
2
سلام بیائید برای رضای خدادست از این اختلافات بردارید وبه سازندگی کشور بپردازید دشمن می خواهد مارا سر گرم اختلافات کند واقتصاد فرهنگ واخلاق ما را از ما بگیرد ما هم که نفهمیده ونسنجیده بجان یکدیگر افتادیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
1
12
تمنا داریم چنان محکومیتی نصیب این قشر پررو وگستاخ کنید که برای آیندگان درس عبرتی باشد.اینان مروج واجرا کننده فرهنگ پررویی وبی حیایی ،افترا وتهمت ،سبک سری ،ولنگاری ،سمبلکاری ،خرافه پرستی ،تورم شدید ،بی حساب وکتاب بودن،سیاستهای غلط اقتصادی ،ولخرجی واختلاس،کوچک شمردن ملت وتمسخر گرفتن زندگی مردم ،مسبب ناهنجاری های بی شمار اجتماعی وفرهنگی ،بداخلاقی و............................................................................درجامعه ایران بوده اند .یک عملکرد منطقی ومثبت ازخود به جای نگذاشته اند اینان باید که محاکمه شوند آن هم ازنوع شدید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
جانا سخن از زبان ما می گویی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
0
8
داداش حرفهاي خارجي ميزني ! محاكمه يعني چي ؟!
صد تا فيلم از قوم وقبيله همه داره !
ماشاالله دوستان هم كه همه اينكاره ! بدون سكه قدم بر نمي دارند !
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
0
9
و من بودم که برای احمدی نژاد نامه فدایت شوم نوشتم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
2
اگر صدا و سیمای خصوصی داشتیم همان موقع مردم آگاه میشدند و ایشان شهردار هم نمیشد چه برسد به ریاست جمهوری ولی فعلاً به وسیله سیاسیتهای صدا و سیما و تریبونهاآنها به هر سمت که بخواهند مردم را میبرند و ...
پارسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
0
0
محاکم علنی...
هههههههه

دوستان شوخی میکنند،!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
0
0
سلام سوال دارم وقتی اظهارنظر را قفل کردید نمیشه موافق یا مخالفت راانتخاب کرد این یک نوع ایجاد عدم اطمینان و دلسرد کردن مخاطبین اه اگر این قفل باز نشه من ترجیح می دم دیگه سایت شما مراجعه نکنم
لطفا اگر به ارای ببندگانتان ارزش قایل هستید منظر اقدام شما هستیم
ایرانی
|
-
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
0
0
نظرخواهی شما چه شد توری که پهن کرده بودی ماهی نیفتاد حداقل آزده مرد باشید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x