آبگیری سد امیرکبیر (کرج) در سال 1348 باعث شد تا چند روستا در این منطقه به زیر آب برود که هر کدام از این روستاها برای خود ماجراهای جالب و شنیدنی دارد که شاید مهم ترین آنها، به زیر آب رفتن امامزاده حسن (ع) در روستای واریان باشد.
آفتاب‌‌نیوز :
با آبگیری سد کرج بخش عمده ای از روستای زیبای واریان و روستاهای رزکان و کوشک به زیر آب رفتند.

برای بخشی از جمعیت این روستاها در منطقه ای در شرق شهرستان کرج مکانی در نظر گرفته شود که اکنون رزکان نو نام دارد. این روستاها در مناطقی خوش آب و هوا قرار داشته و مناطقی ییلاقی به شمار می رفتند.

روستای واریان که در 25 کیلومتری از ابتدای جاده کرج - چالوس واقع شده و اکنون نیز بخشی از آن در آن سوی دریاچه سد کرج قرار دارد، زمانی روستاهای بزرگی بوده که در آن امامزاده ای قرار داشته که با آبگیری سد اکنون مزار این امامزاده در اعماق دریاچه سد کرج قرار دارد.

رضا صفری یکی از بزرگان این روستا که اکنون 50 خانوار در آن زندگی می کنند و عضو هیات امناء مسجد این روستا به خبرنگار ایرنا، گفت: در گذشته یکی از نوادگان امام رضا (ع) در این روستا برای نماز خواندن توقف می کند و در حال وضو گرفتن بوده که یکی از اهالی او را نشناخته و با گمان اینکه دزد وارد روستا شده او را کشته و سر از تن وی جدا می کند.

بعد این حادثه که این فرد شناسایی می شود، مقبره ای برای او در نظر می گیرند و پس از احداث سد مزار او در زیر آب می ماند.

مهراب رجبی برادر بازیگر نام آشنای سینمای ایران مهران رجبی که خود اهل این روستا هستند و اکنون رییس بنیاد البرز شناسی استان البرز است روایت دیگری از این موضوع برای خبرنگار ایرنا بازگو کرد.

رجبی خاطرنشان کرد: در روستای واریان امامزاده ای دفن بود که مقبره وی نیز در زیر آب ها ماند.

وی افزود: امامزاده حسن (ع) که اکنون در میدان کرج آرام گرفته، کنار رودخانه در حال وضو گرفتن بود که یک روستایی به گمان اینکه فردی ناشناس برای دزدی وارد روستا شده از پشت سر به او حمله کرده و سرش را از بدن جدا می کند.

وی ادامه داد: سر جدا شده با آب رودخانه همراه می شود و در میدان کرج مردم آن را پیدا می کنند و با توجه به شناختی که از وی داشتند و می دانستند از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است، سر را دفن کرده و امامزاده ای بنا می کنند.

رجبی گفت: بدن او در واریان می ماند و اهالی مقبره ای نیز برای آن ایجاد کرده و این مکان به زیارتگاه تبدیل می شود که پس از احداث سد امیر کبیر (کرج) این امامزاده نیز همراه باقی اراضی و خانه ها زیر آب می رود.

وی افزود: اکنون تنها سر مبارک امامزاده حسن(ع) در محل میدان کرج دفن است و در گذشته به این مکان راس حسن (ع) نیز گفته می شد، حتی اهالی واریان بارها در خواب و رویا دیده اند که امامزاده تقاضا داشته که بدنش را نیز به سرش ملحق کرده و در یک جا دفن کنند که البته این موضوع تحقق نیافت.

منبع: ایرنا
کد خبر: ۴۹۳۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۰
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x