مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: از آنجا که آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل نکرده است, خروج ما از برجام کاملا قانونی و قابل توجیه خواهد بود.
آفتاب‌‌نیوز : حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره تصمیم اخیر ترامپ اظهار داشت: ترامپ در نطق‌های انتخاباتی خود از پاره کردن برجام سخن می‌گفت و پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری نیز بارها اعلام کرده است که از برجام خارج خواهد شد ولی هر بار به بهانه‌ای خروج از برجام را به تاخیر انداخته است زیرا برجام کلاه گشادی است که آمریکا و متحدان اروپایی آن بر سر ایران گذاشته‌اند و بدیهی است که هرگز نمی‌خواهند این امتیاز بزرگ را از دست بدهند.

وی افزود: یکی از شرط های چهارگانه ترامپ آن است که مفاد برجام تاریخ انقضاء نداشته و مادام العمر باشد که این شرط با ادعای او درباره نارضایتی از برجام در تناقض است زیرا اگر برجام را به نفع آمریکا نمی‌داند چرا خواستار مادام‌العمر شدن آن است؟ برجام یک سند هسته‌ای است و ادعای ترامپ برای اصلاح آن به فعالیت هسته‌ای ایران مربوط نمی‌شود بلکه آنچه او با عنوان «مکمل برجام" مطرح می‌کند, توطئه‌ای تازه برای از بین بردن توان نظامی کشورمان است و ترامپ قصد دارد با خلع سلاح ما, ایران را به کشوری ضعیف برای بلعیده شدن از سوی آمریکا و متحدانش تبدیل کند.

مدیر مسئول کیهان با اشاره به این نکته که هر چهار شرط ترامپ به همین منظور ارائه شده است, گفت: شرط اول, اجازه بازرسی از همه سایت‌های مورد نظر آمریکا به بازرسان است, یعنی اطلاع دقیق از توان نظامی جمهوری اسلامی از طریق حضور در حیاط خلوت نظامی کشورمان. در شرط دوم از ایران خواسته است تا متعهد شود که هرگز حتی به تملک سلاح هسته‌ای نیز نزدیک نشود! این شرط در نگاه اول باتوجه به حرام دانستن سلاح هسته‌ای از سوی کشورمان و تعهدات برجامی در خصوص خودداری از تولید سلاح اتمی, غیر ضروری به نظر می‌رسد ولی در آن نکته‌ای گنجانده شده است که می‌تواند تمامی فعالیت نظامی غیر هسته‌ای ایران را متوقف کند و آن عبارت «حتی نباید به تملیک سلاح هسته‌ای نزدیک شود؛ never even comes close to possesing a nuclear weapon» عبارت حتی نباید نزدیک شود یک جمله دو پهلو است و می توانند با تمسک به آن بسیاری از اقدامات غیر مرتبط ما با تملیک سلاح هسته‌ای را در این جهت تعریف کرده و ایران را به نقض برجام متهم کنند.

شریعتمداری در ادامه گفت: شرط سوم همان است که خواستار مادام العمر بودن برجام شده است. درشرط چهارم آورده است که موشک‌های دور برد و تسلیحات اتمی از یکدیگر جدا نشدنی هستند و ساخت و آزمایش موشک بایستی مشمول تحریم‌های شدید قرار بگیرد و این همان نقطه اصلی و گرانیگاه شرط‌های چهارگانه ترامپ است که نتیجه قطعی آن خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران درمقابل دشمنان گوش خوابانیده است که ایران را به لقمه‌ای آسان برای بلعیده شدن از سوی دشمنانش تبدیل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا از امتیاز تمدید سه ماه یکبار تعلیق‌ها که به رئیس جمهور این کشور داده شده است به عنوان یک اهرم کارآمد برای تضعیف توان اقتصادی کشورمان و مخصوصا دامن زدن به گرانی‌ها استفاده می‌کند.

شریعتمداری در توضیح این نکته گفت: هر سه ماه یکبار , این احتمال که رئیس جمهور آمریکا از تمدید تعلیق‌ها خود داری کند به دستاویزی برای یک طیف مشکوک در داخل کشور تبدیل می‌شود تا قیمت دلار را در بازار ارز افزایش بدهند و بعد از تمدید تعلیق‌ها, قیمت افزایش یافته به زمان قبل از افزایش باز نمی‌گردد و یا فقط اندکی از قیمت قبلی کاسته می‌شود و از آنجاکه متاسفانه قیمت دلار به شاخصی برای افزایش یا کاهش قیمت کالای دیگر تبدیل شده است, هر سه ماه یکبار شاهد افزایش قیمت اجناس و خدمات هستیم.

مدیر مسئول کیهان تصریح کرد: کارساز ترین چاره در مقابل زورگویی‌های آمریکا خروج ایران از برجام است و از آنجا که آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل نکرده است, خروج ما از برجام کاملا قانونی و قابل توجیه خواهد بود.

منبع: تسنیم
کد خبر: ۵۰۱۹۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲
تعداد نظرات: ۷ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
0
1
آقا جون مثل اینکه خیلی ناراحت شدی از اینکه امریکا از برجام خارج نشد ........ شما آماده جشن میشدی اگه امریکا از برجام خارج میشد این آرزو را انشاالله ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
0
1
ای بابا ترامپ هم که همینو میخواد
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
0
1
مطمئنم شریعتمداری میدونه خروج از برجام اگر اول از سوی ما باشه انزوای کنونی آمریکا را شکسته و اروپا را با آنان همراه و در نتیجه راه را برای زورگویی آمریکا به ایران هموار میکند. حالا چرا او با وجود علم به این مسئله خواستار خروج ایران از برجام است مشکوک بوده و بررسی نهادهای امنیتی را می طلبد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
0
0
کیهان و روزنامه های اسراییل مخالف برجام به چه معنی است .
کیهان نفاق افکن . عوام فریبی تا چند .
دقت شود بین کیهان و عباسی و ازغدی و رادیو فارسی روسیه
هماهنگی وجود دارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
0
0
تو یکی فقط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
0
0
چقدر حرف های شریعتمداری و ترامپ مثل هم است!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
0
0
سلام
اقای شریعتمداری خوابی
فعلا که کلاه گشاد سر ترامپ وجمهوریخواهان جنگ طلب رفته وقطعنامه های شورای امنیت مخصوصا ایران اسلامی از فصل هقتم ان خارج شده وایران هراسی نتیجه ای ندارد و به اب واتش میزند تا اروپائیان را همراه خود کند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x