متخصص بهداشت و بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تاکید کرد: وجود بیماری "لرنه آ" در میان آبزیان سد بیدواز در اسفراین نگران کننده نیست.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر حسین یاوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بروز این بیماری در میان جمعیت آبزیان این سد مورد تازه‌ای نیست و از چند سال گذشته نیز در این سد وجود داشته است، گفت: عامل این بیماری انگلی است و راه درمان آن استفاده از سم است اما به علت اینکه این بیماری در فضای گستردهای بروز پیدا کرده و از سوی دیگر آب سد بیدواز برای شرب مورد استفاده قرار می گیرد، از سم پاشی خودداری می شود.

یاوری ادامه داد: بروز این بیماری در میان آبزیان طبیعی است و این بیماری در داخل سد توسط خود جمعیت آبزی و به صورت طبیعی کنترل می شود و از بین می رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که این بیماری چگونه وارد سد شده است؟ اظهار کرد: یکی از راه های انتقال بیماری لرنه آ، ورود ماهی هایی همچون ماهی قرمز و ماهی های آکواریومی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: پرنده ها یکی دیگر از عواملی هستند که موجب می شود تا این بیماری وارد سد شود.

وی تاکید کرد: اما اگر این بیماری در داخل استخرهای پرورش ماهی بروز پیدا می کرد، آبزی پرورها می توانستند آن را از طریق انجام اقداماتی همچون سمپاشی کنترل کنند.


کد خبر: ۵۱۳۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۱
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x