کد خبر: ۵۱۳۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۲
یکی از اشیاء شاخص کاخ اختصاصی نیاوران می‌توان به کالسکه برنزی دست ساز و مرصع به سنگ‌های قیمتی اشاره کرد که در اتاق پذیرایی در معرض نمایش است.
آفتاب‌‌نیوز :
این کالسکه برنزی با شیشه‌های تراشدار، درب باز شو و با اسب‌های نقره ای با زین‌هایی از جنس لعاب لاجوردی در حال حرکت به نظر می‌رسد. کالسکه ران با کلاه و شنلی شبیه به لباس خدمه دربار، کالسکه را هدایت می‌کند. کالسکه احتمالاً حامل یکی از مقامات تشریفاتی است، چرا که سواری در حال شیپور زدن کالسکه را حفاظت و همراهی می‌کند و بر روی سقف کالسکه نشان خاصی شبیه به تاج‌های فرانسوی به چشم می‌خورد.

سنگ‌های قیمتی از قبیل کوارتز با رنگ‌های مختلف، عقیق، یشم و غیره تزئین کننده چمنزار اطراف کالسکه و مروارید طبیعی و لعاب لاجوردی کالسکه و اسب‌ها را مزین کرده است.

هدیه‌ای خاص برای نیم‌قرن پیش از سوی رئیس‌جمهور مجارستان به ایران+عکس

در تزئینات آن، هنرمند نهایت ظرافت را به کار گرفته که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. به طور مثال برگ‌های چمنزار اطراف و طناب‌هایی که کالسکه را به اسب‌ها متصل می‌کند به گونه ای ظریف کار شده که نمی‌توان باور کرد از فلز سخت ساخته شده اند. همچنین با توجه به جلای داخل کالسکه و برخی از اجزای اثر، مشخص است که کالسکه و چمنزار برنزی اطراف، به رنگ طلایی و اسب‌ها به رنگ نقره ای از جلای چشمگیری برخوردار بوده که به مرور زمان رنگ آنها تغییر یافته است.

این اثر هنری از طرف ریاست جمهوری مجارستان به مناسبت تاجگذاری محمدرضا پهلوی در سال 1967 میلادی مصادف با 1346 هجری شمسی به دربار پهلوی اهدا شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرغم عدم اشاره به کشور سازنده بر روی شناسنامه شیء، اثر مذکور احتمالاً ساخت کشور مجارستان است که از طرف ریاست جمهوری آن کشور در دوره پهلوی دوم به ایران اهدا شده است.

هدیه‌ای خاص برای نیم‌قرن پیش از سوی رئیس‌جمهور مجارستان به ایران+عکس
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x