«محمدبن عبدالله الرمیحی» وزیر شهرداری و محیط زیست قطر گفت: ملت قطر تا زنده است هرگز کمک های ایران بعد از محاصره اقتصادی خود را فراموش نخواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
الرمیحی در دیدار 'علی اکبر مهرفرد' معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران که در حاشیه نمایشگاه بین المللی کشاورزی دوحه انجام شد، اظهار داشت: موضع شما در ارتباط با محاصره اقتصادی ما شرافتمندانه و براساس مسئولیت های بین المللی بود. شما حتی در این ارتباط تحت فشار هم قرار گرفتید اما ثابت کردید یک ملت قوی هستید. هرچند برخی کشورهای عربی منطقه این موضوع مهم را درک نمی کنند.

وزیر قطری گفت: ایران یک قدرت منطقه ای است و ما برای ایجاد توازن در منطقه به این قدرت نیاز داریم. اغلب کشورهای عربی منطقه پختگی سیاسی ندارند. کشورهایی که 40 تا 50 سال از استقلال آنها می گذرد قدرت رویارویی با دیگران را ندارند. ما به وجود قدرتی مانند ایران افتخار می کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از 20 بار به ایران سفر کرده است ،گفت: در سال 2014 به تهران آمدم تغییرات را دیدم. تغییرات نشانه قدرت و اقتصاد مستحکم شماست. ایران در همه زمینه ها کارشناس و مهندس دارد. درخواست می کنیم صاحبان صنایع و تجار ایرانی به قطر بیایند. ما با روی گشاده پذیرای شما هستیم.

الرمیحی تاکید کرد؛ واقعا از جمهوری اسلامی باید ممنون باشیم. ایران اکنون سه تا چهار بندر خود را برای صادرات به قطر اختصاص داده است. کالاهای ما از ترکیه و پاکستان به بنادر ایران به ویژه بوشهر و بندرعباس وارد و بدون هیچ مشکلی وارد قطر می شود.

«براساس توافق دو کشور در سال 2014 بندر الرویس قطر به عنوان بندر ویژه صادرات ایران درنظر گرفته شد. در زمان حاضر الرویس فعال شده است. غیر از کشتی های چوبی بیش از 12 کشتی کانتینربر در مسیر الرویس–بوشهر در تردد هستند و اقتصاد این منطقه کاملا فعال شده است».

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران صادرات دام را از سال 2014 ممنوع کرده است درخواست کردیم در بندر بوشهر منطقه ای ایجاد شود تا دام های موردنیاز قطر از ترکیه ، گرجستان و پاکستان به بوشهر صادر و سپس به مقصد قطر بارگیری شود. این کار دستکم شصت فرصت شغلی در بوشهر ایجاد می کند.

وزیر محیط زیست قطر با ابراز نارضایتی از حجم کنونی مبادلات بازرگانی دو کشور اضافه کرد: ما 3 میلیارد دلار واردات تازه جات (سبزی، صیفی و...) داریم. توقع ما این است که دستکم یک میلیارد دلار آن از طرف ایران تامین شود. ما درحال حاضر از تایلند و مغرب سبزیجات وارد می کنیم درحالی که ایران خیلی خیلی به ما نزدیک است.

الرمیحی با اشاره به افزایش ساخت وسازهای قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال در سال 2022 گفت: سنگ و آهن آلات از نیازهای ضروری ماست. ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است و می تواند در این زمینه کمک زیادی به ما داشته باشد.

مقام قطری گفت: پیش از تحریم، ما 22 میلیارد دلار تجارت با کشورهای همسایه داشتیم که 20 میلیارد دلار آن با امارات و عربستان بود. عربستان، ضایعات آهن را با نام آهن از کره جنوبی خریداری و به ما می فروخت. این درحالی است که ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان این محصول فاصله ای کمتر از یک نصف روز با ما دارد. دریافت این محصول از ایران قیمت تمام شده این کالا را برای ما کاهش خواهد داد.

«شانس ما برای همکاری با ایران بیشتر است فاصله ما با ترکیه به عنوان یکی از شرکای مهم 4 هزار کیلومتر است درحالی که با ایران تنها 180 کیلومتر فاصله داریم».

وی نبود برنامه ریزی لازم را یکی از مشکلات موجود برای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: دستگاه های رسمی دو کشور اهتمام زیادی ندارد و کوتاهی می کنند. باید خوب فکر کنیم چگونه می توان تبادل تجاری را بالا ببریم. به نظر من بهترین راه این است که کارشناسان اقتصادی گرد هم آیند و موضوع را به صورت تخصصی بررسی کنند.

وزیر شهرداری و محیط زیست قطر در این دیدار همچنین گفت : سلام دولت و ملت قطر را به رهبر معظم و رییس جمهوری ایران برسانید. شما برادران خوب ما هستید و در روز نیاز به ما کمک کردید.

به گزارش ایرنا، در این جلسه همچنین علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در سخنانی از همکاری دولت قطر برای حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه کشاورزی دوحه تقدیر به عمل آورد و از برنامه ریزی خوب برای برگزاری این نمایشگاه تشکر کرد.

وی همچنین گزارشی از ظرفیت کشورمان در تولید محصولات کشاورزی ، دامی و باغی و برنامه های کشور برای تولیدات بیشتر با استفاده از فناوری های جدید به مقام قطری ارایه کرد.

مهرفرد با بیان اینکه آماده سرمایه گذاری قطر در کشور خود هستیم، گفت که قوانین کشور از سرمایه گذاری های خارجی حمایت می کند.

معاون وزیر کشور همچنین از وزیر قطری دعوت کرد به ایران سفر کند که با پاسخ مثبت وی روبرو شد.

در این جلسه همچنین 'محمد باقری' رایزن اقتصادی ایران برخی مشکلات موجود بر سر راه افزایش تبادل تجاری دو کشور را مطرح کرد و وزیر قطری قول پیگیری داد.


کد خبر: ۵۱۵۰۴۸
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x