کد خبر: ۵۱۶۶۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
شبکه الجزیره، تلاش های آمریکا برای تغییر حکومت در ایران را محکوم به شکست دانست و نوشت، 'دونالد ترامپ' هیچ گزینه عملی برای جایگزین کردن حکومت ایران ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :  'معصومه طرفه'، پژوهشگر مدرسه اقتصاد لندن، در گزارش منتشر شده در تارنمای الجزیره نوشت، ترامپ با انتخاب 'مایک پمپئو' و 'جان بولتون' به عنوان وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا، تیمی جنگ طلب و ضد ایران تشکیل داد که نشان از تصمیم او برای دور زدن دیپلماسی، لغو توافقنامه هسته ای ایران، تغییر احتمالی حکومت و یا اقدام نظامی علیه ایران دارد.

این تیم ضد ایرانی ترامپ مورد حمایت متحدان منطقه ای آمریکاست و هدف دیدار 5 مارس او با نخست وزیر اسرائیل ( رژیم صهیونیستی) و نیز ملاقات 20 مارس او با 'محمد بن سلمان'، ولیعهد عربستان، زدن مهر تایید بر هم پیمانی آنها بود. افزون بر این، مشاوران امنیت ملی آمریکا، عربستان و امارات عربی متحده در 23 مارس در کاخ سفید درباره نحوه مقابله با نفوذ ایران در منطقه گفت و گو کردند.

اما، باید گفت، ترامپ با وجود این تیم ضد ایرانی نمی تواند به همین راحتی اقدمی تعیین کننده در رابطه با ایران انجام دهد. انتظار می رود ترامپ در گام نخست، توافقنامه هسته ای ایران را لغو کند که البته، اخذ این تصمیم نیز کار آسانی برای او نیست. با توجه به دیداری که ترامپ قرار است با رهبر کره شمالی داشته باشد، لغو این توافقنامه موجب کاهش اعتماد به رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد.

به گفته طرفه، با وجود نارضایتی عمومی از شرایط اقتصادی در ایران، نیروهای ناراضی بعید است آگاهانه برای فروپاشی حکومت با آمریکا همکاری کنند. خاطره کودتای 1953 که با مشارکت آمریکا انجام شد هنوز در اذهان ایرانی ها زنده است و در نتیجه، بعید است گروه های ناراضی از یک کودتای دیگر تحت حمایت آمریکا یا تغییر حکومت حمایت کنند.

بولتون در گذشته از حمله مشترک اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران، حمایت آمریکا از مخالفان در ایران با هدف تغییر حکومت این کشور حمایت کرده بود. باید یادآورد شد که این، راهی بیهوده و بی فایده است. ایران حمله به تاسیسات هسته ای اش را بی پاسخ نخواهد گذاشت. ایده تغییر حکومت بدون جایگزینی عملی، مشکل آفرین و دردسر ساز است. تلاش هفت ساله آمریکا برای تغییر 'بشار اسد' در سوریه شکست خورد.

علاوه بر این، بولتون خواستار به قدرت رسیدن گروهک تروریستی به نام مجاهئین خلق(منافقین) است. این ایده بولتون، از اساس اشتباه است. این گروه سابقه نقض حقوق بشر را در کارنامه خود دارد و ایدئولوژی مرکب از اسلام و مارکسیسم دارد.

تحقیقاتت انجام شده در کالج بوستون نشان می دهد آمریکا در طول جنگ سرد، 72 بار برای تغییر دولت ها تلاش کرد که 66 مورد آن در قالب عملیات محرمانه بود. البته، بیشتر این تلاش ها شکست خوردند و این خود نشان می دهد که تلاش برای تغییر حکومت به ندرت کارساز است.
بیش از 40 درصد کشورهایی که در یک دهه گذشته دولت هایشان با مداخله کشور خارجی روی کار آمده بودند، شاهد جنگ های داخلی بودند.

جنگ تجاری ترامپ با چین، جنگ دیپلماتیک غیرمنتظره با روسیه همراه با سخت تر کردنن موضعش در قبال ایران تنها باعث تقویت بیشتر روابط نظامی و اقتصادی ایران با این دو قدرت شرقی خواهد شد. ترامپ شانس ایجاد سکویی برای مذاکرات مستقیم با ایران را از دست داده است.

ایرنا


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x