کد خبر: ۵۱۸۳۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
«فروشگاه‌ها هنوز هم پر از جمعیت هستند. زنان مسن‌تر فرش‌ها و بالکن‌های‌شان را تمیز می‌کنند. ما در طول هفت سال گذشته در جنگ دائمی بوده‌ایم. امروز هم شبیه روزهای دیگر است. ما پوست‌مان کلفت شده است».
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- پایتخت سوریه و حال و احوال مردم آن شهر به دو دسته تقسیم شده است: عده‌ای دیگر واقعا درباره چشم‌انداز آینده کشورشان ناامید شده‌اند و عده‌ای دیگر بی‌اعتنا به وضعیت هستند و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ روزنامه «گاردین» با اشاره به لحظه شنیده شدن صدای انفجارها بر اثر حمله نیروهای بریتانیایی، فرانسوی و امریکایی به دمشق می‌نویسد: «پس از ساعت ۴ صبح روز شنبه برخی از مردم به خیابان‌ها آمده بودند؛ البته تعداد کمی. در شهری که به جنگ عادت کرده است چراغ ها روش بودند نه خاموش. تلویزیون دولتی نیز فعال بود. از پیش از حمله نیز دمشقی‌ها انتظار حمله را داشته‌اند. «خلیل ابوحمزه» با خونسردی می‌گوید: «هنگام حمله خوابیده بودم. این موضوع به هر حال شبیه یک پانتومیم بود». 

7 سال در جنگ دائمی؛ مردم دمشق درباره حمله موشکی آمریکا چه نظری دارند؟

نزدیک‌تر به پایتخت سوریه، «طه» جوانی ۳۱ ساله می گوید که مجموعه‌ای از صداها را پیش از ساعت ۴:۳۰ صبح شنیده بود. او به خبرنگار «گاردین» می گوید: «خبرها را تا ساعت ۵:۳۰ به همراه همسرم تماشا می کردیم. هیچ‌کس از خانه خود بیرون نرفت. مادر من هم که در خیابان ما زندگی می کرد ناراحت نبود. به یاد داشته باشید که در میدان امیه پرچم سوریه به نشانه اعتراض به تجاوزها و بی اعتنایی به متجاوزان به اهتزاز درآمدند». 

ساکنان محله «المالکی» در دمشق جایی که طرفداران اسد در آنجا زیاد هستند نیز از خود ترسی نشان نمی‌دادند و ساکنان می‌گویند پس از حملات فضا آرام بود. «سامیه» ۳۴ ساله می گوید: «فروشگاه‌ها هنوز هم پر از جمعیت هستند. زنان مسن‌تر فرش ها و بالکن‌های‌شان را تمیز می‌کنند. ما در طول هفت سال گذشته در جنگ دائمی بوده‌ایم. امروز هم شبیه روزهای دیگر است. ما پوست‌مان کلفت شده است». 

در نزدیکی آنجا زن ۵۸ ساله که حاضر نشد نامش فاش شود می گوید که فضای پرتنش ایجاد شده با صدای موشک اکنون جای خود را به سکوت داده است. او می گوید که زندگی جریان عادی خود را دارد. او می افزاید: «یک روز پس از حملات مردم در خیابان ها بودند و به فروشگاه ها و مغازه ها برای خرید رفتند. این حملات ما را پریشان خاطر نساخته‌اند».

 «ابوحیدر» ۶۲ ساله از طرفداران اسد است او می گوید که منتظر حملات بوده است چرا که از روز چهارشنبه لفاظی میان ترامپ رییس جمهوری امریکا با روسیه از  متحدان اصلی سوریه در جریان بوده و همه از احتمال حملات موشکی امریکا می گفتند. او می‌گوید: «زمانی که صدای انفجارها را شنیدیم می دانستیم که کار امریکایی‌هاست. مردم به پناهگاه نرفتند. کسی فریاد نزد. کسی جیغ نمی کشید. هیچ کس پنهان نشد. ما از پشت‌بام خانه‌های‌مان آسمان دمشق را تماشا کردیم که روشن شده بود. همه آن چه می گذشت جلوی چشم مان بود». 

خبرنگار «گاردین» در ادامه می نویسد: «در دمشق، البته همه هم حامی اسد نیستند. به دنبال حمله به یک مرکز تحقیقاتی در غرب دمشق و دو مرکز در نزدیکی حمص، مخالفان دولت اسد امیدوار بودند که حملات آسیب بیشتری وارد کنند. «حسام» ۴۰ ساله از مخالفان اسد است. او می گوید: «ما امیدواری‌مان نسبت به حملات زیاد بود. متاسفانه آنچه رخ داد ناامیدی‌مان را بیشتر کرد. حملات آن گونه که می گفتند شدید نبود. ما دیگر به جامعه بین الملل باور ندارم. ترامپ اسد را تهدید به بمباران کرده بود اکنون که اسد در آرامش و امنیت زندگی می کند. واقعا مسخره است. من اگر بخواهم کسی را بکشم پیش از آن به او اعلام خواهم کرد؟! این بی معنی است. به نظر می رسد غربی ها دارند ما را مسخره می کنند و به ما می خندند». 

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «در میدان امیه دمشق پرچم های سوریه توسط ساکنان به اهتزاز درآمده‌اند. سربازان در آرامش کامل ایستاده بودند. جشن کوچکی نیز در بخش قدیمی شهر در نزدیک حرم سیده زینب برگزار شده بود که اعضای آن را شبه نظامیان طرفدار اسد به طور خاص حزب الله لبنان تشکیل می داد. ایست‌های بازرسی نیز در شهر فعال هستند». 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x