کد خبر: ۵۱۸۵۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
اين پرونده در مرحله دادسرا بود و چندين بار رفت و آمد داشت. آخرين وضعيت ارجاع پرونده به شعبه ٢ اجراي احكام دادسراي كاركنان دولت بود. هفته قبل كه با قاضي صحبت كردم گفت پرونده دست سرپرست شعبه است. قاضي نيز فقط بدل پرونده را داشت و قول داد كه از سرپرست پيگيري كند.
آفتاب‌‌نیوز :
روزنامه اعتماد با مجیدطاهری وکیل خانواده روح الامینی در باره سعیدمرتضوی مصاحبه ای انجام داده است.

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

براي سعيد مرتضوي در پرونده كهريزك وثيقه يا قرار كفالت صادر شده است؟

تا جايي كه اطلاع دارم در بخشي از پرونده كه به دادسراي اجراي احكام آمده وثيقه ملكي ندارد. در مورد اينكه در بخش‌هاي ديگر كفيل گذاشته باشد مطمئن نيستم چون پرونده به دادگاه ارجاع شد.

آخرين وضعيت پرونده چيست؟

اين پرونده در مرحله دادسرا بود و چندين بار رفت و آمد داشت. آخرين وضعيت ارجاع پرونده به شعبه ٢ اجراي احكام دادسراي كاركنان دولت بود. هفته قبل كه با قاضي صحبت كردم گفت پرونده دست سرپرست شعبه است. قاضي نيز فقط بدل پرونده را داشت و قول داد كه از سرپرست پيگيري كند.

منظورتان پيگيري موضوع دستگيري است؟

بله، ما خيلي در اين مورد پيگير بوديم و اعتراض كرديم كه چرا زمان برده و تسريع نمي‌شود. در سامانه ثنا (ثبت‌نام الكترونيك قضايي) ثبت شده كه ضابطين قضايي پيگير ماجرا هستند. البته من تا آخر هفته پيگيري‌هاي بيشتري خواهم داشت اما فعلا بيشترين اطلاع را از وضعيت پرونده دادستان دارد و مي‌تواند بيان كند.

باتوجه به اينكه گفته شده مرتضوي در دسترس نيست و روند جلب او با مشكل مواجه شده است؛ رويه پيگيري موضوع چيست و شما چه اقداماتي انجام خواهيد داد؟

روند كار در پرونده‌ها و دادسراهاي معمولي كه بحث كلاهبرداري يا جرم و جنايت ديگري مطرح است، به اين صورت است كه حكم جلب را در اختيار شاكي قرار مي‌دهند و با راهنمايي و هدايت شاكي به محل مراجعه و متهم را دستگير كرده و تحت‌الحفظ به محل اجراي احكام يا مرجعي كه دستور داده شده؛ مي‌برند. در پرونده سعيد مرتضوي يا پرونده‌هايي كه در مورد مقامات در دادسراي كاركنان دولت مطرح مي‌شود، رويه ديگري وجود دارد.

چه رويه‌اي؟

رويه‌اي برخلاف رويه معمول. من كه به دفتر سرپرست مراجعه كرده و در اين باره جويا شدم، گفتند خودمان مراحل كار را انجام مي‌دهيم. ما اعلام آمادگي كرديم كه اگر كمكي لازم است در جلب مرتضوي انجام دهيم اما گفتند كه خودمان انجام مي‌دهيم.

توضيح ندادند كه خودشان دقيقا چه اقدامي انجام خواهند داد؟

گفتند كه از كانال‌هاي خودمان پيگيري مي‌كنيم. پرونده حتي در اختيار قاضي اجراي احكام نيست و عملا شعبه ٢ نيز پرونده را در حد سيستمي و مثل ما پيگيري مي‌كند.

پس شما غير از اين مراجعه‌ها و سوال در مورد نتيجه پيگيري‌هاي آنان، راهي نداريد و اقدامي نمي‌توانيد انجام دهيد؟

من فكر مي‌كنم كه اگر قرار باشد اقدامي انجام شود حتما خودشان مي‌توانند انجام دهند. به هر حال ضابطين زبده دارند. وقتي كه پرونده‌اي خاص مي‌شود خيلي سريع مي‌توانند متهم را دستگير كنند و فكر نمي‌كنم كه مساله پيچيده‌اي باشد مگر اينكه خود فرد بخواهد مساله سخت شود. البته ما از آقاي مرتضوي انتظاري غير از اين نداشتيم.

پس منتظر بوديد كه كار به اينجا برسد؟

ما انتظار نداشتيم كه قدم رنجه كرده و به دادسرا بيايند و بگويند كه آمده‌ام تا اعمال قانون شوم.

چرا اين انتظار را نداشتيد؟ در جريان پرونده اظهاراتي در اين باره كرده بود؟

مجادلاتي كه در مراحل دادرسي صورت گرفت باعث شد كه ما او را بيش از شما به عنوان خبرنگار و مردم بشناسيم. بر اساس همين شناخت مشخص بود كه مرتضوي به راي صادره تمكين نخواهد كرد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x