کد خبر: ۵۲۰۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
هزاران آلمانی در سراسر آلمان با به سر کردن کیپا (کلاه ویژه یهودیان) روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت/۲۵ آوریل به تظاهرات ضد یهودی‌ستیزی پیوستند. این راهپیمایی در حمایت از جامعه یهودی آلمان و نگرانی‌های ناشی از افزایش یهودی‌ستیزی انجام شد.
آفتاب‌‌نیوز :
گروه‌های یهودی در تلاش هستن با مطرح کردن حمله هفته گذشته در برلین به یک جوان عرب یهودی، احساسات عمومی را خدشه‌دار کرده و از آن در جهت جذب حمایت از جامعه یهودی در آلمان استفاده کنند.

از سوی دیگر رهبر جامعه یهودیان آلمان به دنبال حملات یهودی ستیزانه اخیر و گزارش‌های آزار دانش‌آموزان یهودی در مدراس این کشور از یهودیان خواست تا کیپا به سر نکنند. ژوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان از آنها خواست در شهرهای بزرگ این کشور محتاط باشند.

بیش از ۲۰۰۰ نفر در برلین در «راهپیمایی کیپا» شرکت کردند. راهپیمایی‌های مشابهی در کلن و دیگر شهرهای آلمان برگزار شده است.

«راهپیمایی کیپا» به دنبال جنجال ناشی از اخبار اعطای جایزه صنعت موسیقی آلمان، اکو، به دو خواننده رپ که اشعار یهودی‌ستیزانه می‌خوانند، برگزار شد. بسیار در اعتراض به این خبر، جایزه سال‌های گذشته خود را پس‌ دادند. پس از این جنجال جایزه اکو به طور کلی لغو شد و شرکت موسیقی بی‌ام‌آی در بیانه‌ای اعلام کرد که شهرت جایزه اکو آنقدر از این جنجال آسیب‌ دیده است که باید از صفر شروع کرد.

رادیکال‌های راست افراطی پشت حملات یهودی‌ستیزانه

روزنامه تاگسل‌اشپیگل با اشاره به آمار انتشار یافته از جانب سازمان‌های دولتی نوشت به طور متوسط روزانه ۴ حمله یهودی‌ستیزانه در آلمان گزارش می‌شود. در این میان از ۱۴۵۲ حمله ثبت شده در سال ۲۰۱۶، ۱۳۷۷ مورد آن توسط رادیکال‌های راست افراطی انجام گرفته است.

با این حال حزب «آلترناتیو ضد مهاجر برای آلمان» (AFD)، مهاجران و پناهنده‌های خاورمیانه‌ای را مسئول این حملات می‌داند.
منبع: عصر ایران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x