کد خبر: ۵۲۵۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
دائرةالمعارف جامع ویکی‌پدیا در نامه‌ای سرگشاده به دولت ترکیه از این کشور خواست تا هرچه سریع‌تر ممنوعیت دسترسی به وب‌سایت این دائرةالمعارف را لغو کند.
آفتاب‌‌نیوز :
به نوشته روزنامه حریت، ایلین هرشنوف، یکی از اعضای شورای عالی بنیاد ویکی‌پدیا در نامه‌ سرگشاده خود خطاب به دولت ترکیه آورده است: بنیاد ویکی‌پدیا از اظهارنظرهای منتسب به احمد ارسلان،‌ وزیر حمل و نقل،‌ امور دریایی و ارتباطات ترکیه درباره بسته شدن سایت مذکور در کشور ترکیه که بیش از یکسال است ادامه دارد، نگران است.

وی ادامه داد: مسدود شدن وب‌سایت ویکی‌پدیا در ترکیه بزرگترین ممنوعیت دولتی اعمال شده علیه این وب‌سایت است.

در ادامه این نامه همچنین آمده است: اظهارنظرهای این وزیر ترکیه‌ای بازتاب نادرست از مدل "ویرایش باز" ویکی‌پدیا و اقدامات انجام شده از سوی بنیاد ویکی‌پدیا محسوب می‌شود.

این نامه سرگشاده با عنوان درخواست از آنکارا برای لغو ممنوعیت استفاده و دسترسی به وب‌سایت ویکی‌پدیا پس از آن منتشر شد که احمد ارسلان بابت "اطلاعات نادرستی که ویرایش نشده است" شکایت کرد.

مقام مسئول در بنیاد ویکی‌پدیا همچنین اضافه کرده است که "اطلاعات اشتباهی که در وب‌سایت منتشر شده مورد بازبینی قرار گرفته و ادیت شده است اما ممنوعیت دسترسی به وب‌سایت هنوز ادامه دارد. دستور دادگاه مبنی بر اعمال عدم استفاده از وب‌سایت مذکور براساس دو مقاله منتشر شده در بخش انگلیسی ویکی‌پدیاست و دستور دادگاه مبنی بر این است که مطالب منتشر شده بر اعتبار و جایگاه جمهوری ترکیه خدشه وارد کرده است. ما به دستور و تصمیم دادگاه احترام می‌گذاریم اما باید بگوییم که این مطالب منتشر شده توسط ویراستاران داوطلب ویکی‌پدیا تغییر یافته است و ما می‌خواهیم که مساله ممنوعیت و عدم دسترسی به وب‌سایت ویکی‌پدیا در ترکیه از سوی دولت آمریکا بررسی شود."

این مقام مسئول همچنین گفت: ویکی‌پدیا قوانین ترکیه را آنچنان که آنکارا مدعی است، نقض نکرده است. من همچنین تاکید دارم که ویکی‌پدیا تابع قوانین ترکیه است. ویکی‌پدیا به قوانین حقوقی واقف است و به آن ادامه می‌دهد. من امیدوارم که مردم ترکیه بتوانند همچنان در فضای دائرةالمعارف جامع ویکی‌پدیا حضور فعال داشته باشند.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x