کد خبر: ۵۲۸۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
آمریکا ابرکامپیوتری ساخته که سریع‌ترین کامپیوتر جهان نام گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :
این ابر کامپیوتر که "سامیت" نام دارد، سرعت محاسبه‌اش بیش از دو برابر سریع‌ترین کامپیوتر فعلی جهان است. سامیت قدرتی حدود ۲۰۰ هزار تریلیارد پردازش یا ۲۰۰ پتافلاپس در ثانیه را دارد. در حالیکه "سان‌وی تایهو لایت" ساخت چین که تاکنون سریع‌ترین کامپیوتر جهان شناخته می‌شد، ۹۳ پتافلاپ را در ثانیه پردازش می‌کند. 

حوزه کاری سامیت در ابتدا در زمینه فیزیک نجومی، پژوهش در زمینه سرطان و زیست‌شناسی خواهد بود. این ابر کامپیوتر که با همکاری دو شرکت ‌ان‎ویدیا و آی‌بی‌ام ساخته شده در آزمایشگاه ملی اوک ریج در تنسی نگهداری می‌شود. 

سامیت ۴ هزار و ۶۰۸ سرور کامپیوتر و ۱۰ پتابایت (۱۰ هزار ترا بایت) حافظه دارد. پرسرعت‌ترین کامپیوتر ۲۰۱۵ تیانه ۲ نام داشت که در مرکز ملی کامپیوتر چین در گوانگ‌ژو نگهداری می‌شد آمریکا و چین برای ساختن سریع‌ترین ابرکامپیوتر‌های دنیا رقابت تنگانگی دارند. تا پیش از این در میان ده ابرکامپیوتر سریع دنیا، دو ابرکامپیوتر در چین و چهار تا در آمریکا بودند و آلمان، سوئیس، ژاپن و عربستان سعودی هم هر کدام یک ابرکامپیوتر داشتند. 

 به گزارش بی بی سی، اما همچنان در میان ۵۰۰ ابرکامپیوتر سریع دنیا ۲۰۲ تا در اختیار چین است و آمریکا ۱۴۳ ابر کامپیوتر دارد. تا پیش از این سریع‌ترین ابرکامپیوتر آمریکا تیتان نام داشت که در رده پنجم جدول سریع‌ترین‌ها قرار دارد. در سال ۲۰۱۵ باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، دستور داد تا کشورش پرسرعت‌ترین کامپیوتر دنیا را تا سال ۲۰۲۵ بسازد که قرار است قدرت پردازشی ۲۰ برابر سریع‌ترین کامپیوتر آن زمان داشته باشد. پرسرعت‌ترین کامپیوتر آن زمان تیانه ۲ نام داشت که در مرکز ملی کامپیوتر چین در گوانگ‌ژو نگهداری می‌شد.. قدرت پردازش آن ابرکامپیوتر ۳۳.۸۶ پتافلاپ در ثانیه بود که دو برابر سرعت دومین ابرکامپیوتر پرسرعت دنیا را داشت که که متعلق به آمریکا بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x