کد خبر: ۵۲۸۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳
نماینده اسبق ایران در سازمان ملل:
ترامپ از این پس در برخورد با ایران با قدرت و سرسختی بیشتری اقدام خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
"علی خرم" نماینده اسبق ایران در سازمان ملل و استاد دانشگاه درمورد دیدار و توافق سران آمریکا و کره شمالی گفت:  جدای از اینکه آنها در سنگاپور در محتوا به چه نتیجه ای رسیده باشند، از نظر شکلی در جهان این موضوع جا افتاده که کره شمالی در مقابل فشار آمریکا تسلیم شده و راه همکاری در پیش گرفته است.

وی افزود: این به معنای این است که اولا ترامپ و تیمش از یک اعتماد به نفسی برخوردار می شوند که موضوع ایران را با یک قوت بیشتری حل کنند. ثانیاً، هدف ترامپ این است که نشان دهد آنچه اوباما طی دوران ریاست جمهوریش در سیاست خارجی و بالاخص پرونده هسته ای ایران انجام داده ناقص بوده و نتوانسته منافع آمریکا را تامین کند، اما اقدامات وی تامین کننده منافع و سیاست های آمریکا بوده است.

خرم ادامه داد: به عبارتی ترامپ از این پس در برخورد با ایران با قدرت و سرسختی بیشتری اقدام خواهد کرد چرا که مدعی است با این سبک توانسته براساس ادعای خود خطر به مراتب بزرگ تر و با اهمیت تری همچون کره شمالی را مرتفع و آن را وادار به خلع سلاح هسته ای نماید. لذا به دنبال چنین توافقی در برابر ایران نیز خواهد بود.

این کارشناس روابط بین الملل درمورد تاثیر این توافق بر وضعیت ایران و اروپا معتقد است: این حرکت ترامپ فضای انتظارات و حل قضیه ایران و اختلافاتش با اروپا را در یک مسیر صعب العبوری قرار می دهد. به عنوان مثال اگر اروپایی ها تاکنون درمورد برجام ایستادگی کردند، با حل مسئله کره شمالی، ترامپ مدعی خواهد بود که سیاست هایش درمورد برجام درست بوده و برجامی که اروپا و اوباما شکل داده بودند بی حاصل بوده و امروز روشی که وی در برابر کره شمالی اتخاذ کرده به سرعت جواب داده و کشورهای دیگر باید با او همکاری داشته باشند.

این کارشناس روابط بین الملل توضیح داد: همچنین ترامپ قطعاً تحریم ها را با جدیت و شدت بیشتری دنبال خواهد کرد و در سطح دنیا شرکت های بیشتری عقب نشینی خواهند کرد و این آثار منفی است که بر ایران تحمیل خواهد شد.

خرم درمورد اختلافات و شکاف میان اروپا و آمریکا و استفاده ایران از این فضا گفت: این اشتباه نیست که ما شکاف میان اروپا و آمریکا را منفذی برای تنفس خود بدانیم، اما باید به این نکته توجه داشت که موضوع اختلافات میان این دو جبهه در چه فضایی پیش می رود. هرچند که اروپایی ها عزم جدی برای مقابله با سیاست های ترامپ دارند. اما با توجه به حل بحران کره شمالی، دیدگاه امریکایی ها قوی تر خواهد شد و اگر تا دیروز در گروه هفت منزوی شده بودند، امروز برگه کره شمالی رو می کنند و قدرت و تاثیرگذاری خود در حل بحران های امنیتی جهان را به رخ می کشند. این موضوع می تواند تاثیر منفی بر مقاومت اروپاییان داشته باشد.

منبع: عصرایران

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x