کد خبر: ۵۳۱۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
کارشناس سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به نقش دوستان در زمینه استعمال دخانیات، اظهار کرد: نوجوانانی که والدین‌شان کمترین نظارت را بر آنان داشته‌اند، در سنین پایین‌تری شروع به مصرف مواد می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
شهره نصر با اشاره به اینکه نظارت بر فعالیت‌های فرزندان عامل مهمی است که مانع مصرف مواد غیرمجاز و سیگار می‌شود، گفت: نوجوانانی که والدین‌شان کمترین نظارت را بر آنان داشته‌اند، در سنین پایین‌تری شروع به مصرف مواد می‌کنند.

وی ادامه داد: هرچه سن شروع مصرف این مواد زودتر باشد، مشکلات جدی‌تری در پی خواهند داشت، هر زمان که فرزند ما بیرون از خانه زمان بیشتری را سپری کند، باید بدانیم کجاست، چه می‌کند و با چه کسی وقت می‌گذراند.

این مسئول با اشاره به نقش دوستان در این زمینه، اظهار کرد: همچون هر پدیده دیگری، دوستان در زندگی ما می‌توانند نقش مثبت یا منفی داشته باشند، ارتباط بیشتر و عمیق‌تر با همسالان یکی از ویژگی‌های نوجوانی و وجه تمایز این دوره از دوره کودکی است، به عنوان پدر و مادر هیچ‌گاه نباید فرزندمان را از دوستی با نوجوان دیگر برحذر داریم، چنین خواسته‌ای برخلاف قواعد منطقی رشد نوجوانی است. آنان برای رشد مهارت‌های اجتماعی و بین فردی خود به رابطه با دوستان نیاز دارند و گاهی پدر و مادرها سعی می‌کنند جای دوستان را برای نوجوان پر کنند که این اختلاف نقش‌ها برای نوجوان مناسب نیست.

نصر خاطرنشان کرد: هر کودک باید یاد بگیرد، در حالی که ارزش‌ها و هویت خود را حفظ می‌کند خود را برای کار گروهی نیز هماهنگ سازد و وقتی با کمک به فرزند خود، اعتماد به نفس و امنیت او را افزایش می‌دهید، او را برای غلبه بر فشارهای ناشی از کار گروهی تجهیز می‌کنید، در این صورت آنها قدرت این را خواهند داشت که در برابر چیزهای ناراحت کننده یا چیزهایی که فکر می‌کنند درست نیست، «نه» بگویند. ما معتقدیم که والدین می‌توانند با رعایت چند نکته ساده این فشار را تا حد زیادی تقلیل دهند.

این مسئول خاطرنشان کرد: به یاد داشته باشید که همسالان می‌توانند عالی باشند، وقتی درباره فشار همسالان بحث می‌کنیم، معمولاً تأثیرات بد آن‌ها را در نظر می‌گیریم، اما بیشتر اوقات همسالان دیگر تأثیرات سالم و حمایت کننده بر فرزند شما دارند. اگر دوستان در مدرسه، ورزش یا موسیقی عملکرد خوبی داشته باشند، می‌توانند نوجوان شما را به پشتکار و سخت‌کوشی ترغیب کنند، بنابراین اگر اطرافیان نوجوان، همسالان سالمی داشته باشند می‌توانید از این تأثیر مثبت در زندگی نوجوان خود بهره ببرید.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x