کد خبر: ۵۳۹۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۵
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای، داد و ستد آزادانه ارز توسط واردکنندگان، صادرکنندگان و صرافان با قیمت توافقی در بازار را مجاز اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این اطلاعیه آمده است:براساس بسته جدید، بازار ثانویه که بازار عمده فروشی ارز و محلی برای تامین ارز کالا‌های مورد نیاز کشور به غیر از موارد اساسی است با نقش آفرینی همه بازیگران، شکل یافته و نرخ آن بدون مداخله بانک مرکزی در مکانیسم بازار، به دست آمده و به طور طبیعی کشف نرخ در آن ادامه خواهد داشت.

به گزارش تارنمای اینترنتی بانک مرکزی، این اطلاعیه می‌افزاید: مردم اطمینان داشته باشند که به تمام تقاضا‌های کالا‌های اساسی و دارو با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومانی پاسخ داده می‌شود و نگرانی از بابت تامین منابع این کالا‌ها وجود نخواهد داشت.

همان گونه که در روز‌های اخیر براساس بسته سیاستی جدید ارزی، عملیات بازار انجام شده است، صرافی‌ها می‌توانند در قالب بخشنامه‌های بانک مرکزی، اقدام به خرید و فروش ارز کنند. 
در ادامه این اطلاعیه آمده است: قیمت ارز به دست آمده از مجموع معاملات صرافی ها، به صورت برخط در سایت سنا به آدرس https://www.sanarate.ir قابل مشاهده و در دسترس عموم است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام می‌کند، بخشی از تقاضای ارز مربوط به نیاز‌های طبیعی مردم برای حفظ ارزش دارایی است، که این تقاضا به دلیل کم عمق بودن بازار و معاملات اندک انجام شده در آن، موجب نوسان قیمتی در خارج از بازار متشکل ارزی شده است.
این اطلاعیه می‌افزاید: بانک مرکزی با درک این تقاضا، در حال تعریف ساز و کاریست که بتواند این تقاضا‌ها را با توجه به مقتضیات کنونی و راهکار‌های قانونی به کمک شبکه بانکی و صرافی‌ها برآورده سازد تا مردم با آرامش و بدون تحمل مخاطرات در معاملات پرخطر، نیاز‌های خود را برآورده سازند.
بانک مرکزی اعلام کرد: تجربه چند روز گذشته و میزان معاملات انجام شده که توسط بانک مرکزی رصد می‌شود نشان می‌دهد که تفاوت معنا داری بین نرخ ناشی از این تقاضا و نرخ‌های ثبت شده در سامانه سنا وجود ندارد. در عین حال نرخ سنا به دلیل آن که برآمده از معاملات بسیار بیشتر و با عمق بالا بوده است، ثبات قیمتی بیشتری را تجربه کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: بدون تردید در حال حاضر قیمت در بازار ثانویه به دلیل نظارت بانک مرکزی و ساز و کار قانونی و عدم وجود مخاطرات ناشی از شناسایی مشتری، پولشویی و مانند آن پایین‌تر از قیمتی است که بعضا توسط اشخاص یا درگاه‌ها اعلام می‌شود. 
بانک مرکزی در پایان افزود: در ادامه سیاست‌های دولت که از سوی وزارتخانه‌ها و نهاد‌های عمومی در حال انجام است، انتظار می‌رود که بازار ارز بتدریج با عرضه بیشتر روبه رو شده و تعمیق پیدا کند.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x