کد خبر: ۵۶۰۵۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
تعداد نظرات: ۴ نظر
سبد معیشت خانوار کارگری خالی است و کارگران با حداقل‌ها زندگی می‌کنند
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید: در ماه‌های گذشته شرکتی نبوده که به اندازه چند سال اخیر از نوسان نرخ ارز سود نکرده باشد. او معتقد است در صورت تهدید کارفرمایان به تعدیل نیروهای کار و مقاومت برای ترمیم دستمزدها، حوادث تلخ کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد تکرار خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
‌فتح اله بیات درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امروز حساسیت شورای عالی کار به این دلیل است که سبد معیشت خانوار کارگری خالی است و کارگران با حداقل‌ها زندگی می‌کنند. متاسفانه هفته‌ای نیست که کارگران به ما مراجعه نکنند و از پایین بودن حقوق و افزایش هزینه‌های زندگی و نگرفتن سبد حمایت غذایی گلایه نکنند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ وی ادامه داد: مشکلات کارفرمایان نباید با موضوع دستمزد کارگران درآمیخته شود و کارفرمایان مشکلات خود را درباره تولید و مواد اولیه و گرانی ارز باید با وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، کار و دارایی و بیمه و در یک کلام دولت حل و فصل کنند.

هشدار درباره تکرار حادثه

بیات افزود: نمی‌توانیم تا بحث افزایش مزد کارگران مطرح می‌شود جلسه شورای عالی کار را به مشکلات اقتصاد و کارفرمایان گره بزنیم. نمایندگان کارگری در جلسات قبل هزینه سبد معیشت خانوار را درآوردند و نمایندگان کارفرمایی هم پذیرفتند امروز اگر زیربار نمی‌روند و دربرابر خواست کارگران برای ترمیم مزد، تهدید به ریزش و اخراج نیروهای کار می‌کنند، نوعی کارشکنی است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی افزود: آیا همین کارفرمایان می‌خواهند که کارگران را تحریک کنند و نیروهای کارشان مثل کارگران هفت‌تپه به نشانه اعتراض کارخانه را تعطیل کنند و به خیابان بریزند؟ کارگران دیگر به چه زبانی بگویند که وضع معیشتشان خوب نیست و از هزینه‌های زندگی در رنج و عذابند.

وی ادامه داد: نمایندگان کارگران در شورای عالی کار با تمام توان و تلاش به دنبال این هستند که فاصله بین سبد معیشت و نرخ تورم ایجاد شده را کاهش دهند و قدرت خرید را به کارگران برگردانند اما این که کارفرمایان هر بار که برای ارتقای قدرت خرید و معیشت کارگران تلاش می‌شود بهانه‌تراشی می‌کنند و تعدیل نیرو را وسط می‌کشند منصفانه نیست. کارفرمایان بهتر می‌دانند که دستمزد کارگر کمترین سهم را در قیمت تمام شده تولید دارد و در ماههای گذشته شرکتی نبوده که به اندازه چند سال اخیر از نوسان نرخ ارز سود نکرده باشد، اما تورم و افزایش قیمت مواد اولیه خود را رها کرده و به حقوق کارگران چسبیده‌اند.

در جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار بر لزوم بروزرسانی آمار و ارقام دستمزد و سبد هزینه خانوار کارگری تاکید شد. در این جلسه وزیر کار از اختصاص بسته‌های حمایت غذایی به کارگران خبر داد و با تایید عقب ماندگی مزد کارگران گفت که امکان ترمین دستمزد کارگران بر اساس شرایط کنونی وجود دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
برای گرفتن حق باید اعتراض کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
اشباهات را تکرارنکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
سیستم کشور ومردم رارها کرده وانتظار اعتماد واطمینان ازمردم رادارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
1
ازهمه لحاظ سقوط کرده(فرهنگی که چه بگویم ..........ازلحاظ اجتماعی اعتیاد-طلاق- فحشا-انواع بداخلاقی ها-و.....ازلحاظ اقتصادی تورم -رکود-بیکاری-ورشکستگی-تقلب و...............ازلحاظ سیاسی انزوا-تحریم-بی اعتباری-بی اعتمادی و............. ودرحال ساقط شدن هستیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x