کاهش 36 درصدی ذخایر ارزی ایران
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب- سرویس اقتصادی: امروز بانک مرکزی در اقدامی شتاب‌زده بعد از 14 ماه عدم انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در زمینه بودجه، بازار سرمایه، سیستم بانکی و تراز پرداخت‌ها را؛ البته با دستکاری و حذف خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی از جمله ذخایرخارجی منتشر کرد. 

به گزارش آفتاب، آخرین آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی مربوط به بهمن‌ماه سال 88 بود و طی سال 89 انتشار این آمارها از سوی بانک مرکزی متوقف شده بود. به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل حذف دارایی‌ها و ذخایر خارجی بانک مرکزی کاهش ذخایر و دارایی‌های خارجی به دلیل فروش ذخایر ارزی و طلا برای تامین هزینه‌های جاری دولت از جمله پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم باشد.

ذخایرارزی و دارایی‌های خارجی کشور از 100 میلیارد دلار در آذر 1389 با کاهش 36 درصدی در پایان 6 ماه 1389 به 64 میلیارد دلار رسیده است. پیش از این رئیس کل بانک مرکزی از انتقال ذخایر ارزی به داخل و سرمایه‌‌گذاری در صنعت نفت خبر داده بود اما بر اساس گزارش دیوان محاسبات مجلس نه تنها در صنعت نفت سرمایه‌گذاری نشده بلکه کاهش تولید به دلیل عدم سرمایه‌گذاری هم داشته‌ایم.

در دور اول پرداخت یارانه‌ها، با تردستی بانک مرکزی نرخ دلار و ارزهای خارجی دچار افزایش شدید شد و بانک مرکزی با فروش ارزهای خارجی منابع مالی پرداخت یارانه‌ها را تامین کرد. در دور سوم هم با افزایش شدید و حبابی قیمت طلا که در سکوت بانک مرکزی صورت گرفت، بازارها دچار التهاب و جهش مشکوکی شد که بانک مرکزی با فروش سکه ضمن آرام کردن نسبی بازار منابع مالی پرداخت یارانه‌های دور سوم را پرداخت کرد که در نتیجه بدهی دولت به بانک مرکزی بیش از 100 درصد افزایش یافته است.

معمولا در گزارش‌های قبلی پولی و بانکی، ابتدا خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیتم بانکی و سپس خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی منتشر می‌شد که در گزارش‌دهی جدید که پس از 14 ماه و در پی انتقادات نمایندگان مجلس منتشر می‌شود، دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی از جمله دارایی‌ها و بدهی‌های خارجی از ارقام بانکی کشور حذف شده است.

بدهی‌های بانکی دولت به 55154 میلیارد تومان رسید

در گزارش منتشره مجموع بدهی‌های بانکی دولت به بیش از 55153 میلیارد تومان رسیده است. بدهی 27 هزار میلیارد تومانی بانکه‌ای دولتی به بانک مرکزی که ناشی از برداشت بانک‌های مسکن و کشاورزی از حساب بانک مرکزی برای مسکن مهر و خرید گندم کشاورزان بوده، با افزایش حدود 100 درصدی مواجه شده است.

بدهی 28154 میلیاردتومانی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک‌ها نیز بخش دیگر بدهی‌های بانکی دولت می‌باشد.
کد خبر: ۱۲۵۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۸:۱۴
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x