آفتاب‌‌نیوز :

آفتاب: تداوم خشکسالی و کاهش جریان آب رودخانه زاینده در طول ماه‌های اخیر، سبب خشک شدن این رودخانه در محدوده اصفهان شد. 

هم اکنون از مسیر ۳۵۰ کیلومتری زاینده رود از سراب تا پایاب، این رودخانه تنها در مسیر ۱۲۰ کیلومتری پس از خروجی سد زاینده‌رود جریان دارد و بقیه این مسیر خشک و بی‌آب است.

چندی قبل عده‌ای از کارشناسان با توجه به کاهش منابع آب و تداوم چندساله خشکسالی از فصلی شدن رودخانه زاینده‌رود خبر داده بودند و طی یک دهه گذشته دو بار بستر زاینده رود از شنیدن ترنم آب محروم مانده است.

کاهش ۶۰ درصدی حجم ذخیره سد زاینده‌رود از یک طرف و کاهش ۴۲ درصدی ورودی آب این رودخانه در مقایسه با ورودی بلند مدت باعث شده تا خروجی سد به شدت کاهش یافته و جریان زاینده‌رود به شهر اصفهان نرسد و نصف جهان از دیدار زنده رود محروم شود.

معاون بهره‌برداری و امور مشترکین شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در باره وضعیت منابع آب و رودخانه زاینده‌رود، گفت: بر اساس مصوبه ستاد خشکسالی استان بدلیل تداوم خشکسالی و کاهش شدید ذخایر و منابع آب استان، حداکثر صرفه‌جویی در منابع موجود در دستور کار قرار گرفته است.

غلامحسین حیدرپور افزود: بر اساس همین مصوبه تامین آب شرب و صنعت به عنوان اولویت تامین آب استان اتخاذ شده است و به بخش کشاورزی آب تحویل نمی‌شود.

وی اضافه کرد: آب تحویلی به بخش صنعت نیز به دلیل کاهش شدید منابع از ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد تا در تامین آب شرب به عنوان اولویت اول مشکلی ایجاد نشود.

حیدرپور یادآور شد: با مدیریتی که سال گذشته بر منابع آب استان اعمال شد علاوه بر حفظ حیات رودخانه، بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی استان تامین شد اما تداوم خشکسالی و ضعف شدید منابع آب همراه با کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی، اجرای برنامه سال گذشته را در استان امکان‌پذیر نکرد.

وی در باره زاینده رود نیز اظهار داشت: هم اکنون دبی خروجی از سد زاینده‌رود بین ۱۸ تا ۲۰ متر مکعب در ثانیه است که این خروجی با هدف تامین آب بخش صنعت و تامین آب چاه‌های فلمن صورت می گیرد که با این دبی رودخانه از سد زاینده رود تا پایین تر از سد نکوآباد جریان می یابد، اما به شهر اصفهان نمی‌رسد.

کد خبر: ۱۲۵۸۱۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۰۵:۲۹
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x