آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سازمان حج و زیارت اولویت‌های اعزام حج تمتع امسال و جزییات پذیرش دارندگان اولویت تشرف به حج سال 90 را اعلام کرد.

تمام افرادی که قبض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج تمتع را تا تاریخ 20 فروردین 84 دارند و همچنین تمام متولدین سال 1310 و پیش از آن که قبض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج در یکی از شعب بانک ملی ایران را تا تاریخ 29 اسفندماه 86 دارند، می‌توانند از 25 فروردین ‌ماه امسال به کاروانها مراجعه کنند.

براساس این گزارش، جزییات اولویت‌های اعزام حج تمتع امسال به این شرح است:

الف ـ مشمولان تشرف:

1- همه دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج تمتع یک‌میلیون تومانی که تا تاریخ 20 فروردین 84 در یکی از شعب بانک ملی ودیعه‌گذاری کرده‌اند. از این رو آن دسته از متقاضیانی که اسناد ثبت نامی سال‌های 60 و 63 (با مبالغ 180 و 200 و 250 و 270 هزار ریالی) را دارند، باید ضمن مراجعه به دفتر حج و زیارت استان مربوط برای تبدیل سند خود به قبض ودیعه‌گذاری یک‌میلیون تومانی و استفاده از تسهیلات متعلقه اقدام و برای دریافت قبض جدید به شعبه بانک معرفی‌شده از سوی حج و زیارت استان مراجعه کنند.

1 - 2 اسناد هشت‌ میلیون ریالی مربوط به سال 77 و منتهی به 31 فروردین 87 ، دارندگان این ‌گونه اسناد باید پیش از مراجعه به مدیرکاروان به یکی از شعب بانک ملی مجهز به شبکه سیبا و با استفاده از تسهیلات و یارانه مربوطه (سه میلیون ریال) مراجعه و نسبت به تبدیل قبض ودیعه ‌گذاری خود به قبض 10 میلیون ریالی اقدام کنند.

1 - 3 اسناد 8 ‌میلیون ریالی از اول اردیبهشت‌ 78 تا 29 اسفند 87، دارندگان اینگونه اسناد باید قبل از مراجعه به مدیر کاروان به یکی از شعب بانک ملی مجهز به شبکه سیبا مراجعه و با احتساب سود متعلقه نسبت به تبدیل سند خود به ودیعه‌گذاری حج تمتع 10 میلیون ریالی اقدام کنند.

2 - همه متولدان سال 1310 و سالهای ما قبل که دارای قبض ودیعه‌گذاری علی الحساب 10 میلیون ریالی از 21 فروردین 84 تا 29 اسفند 86 باشند. اسناد انتقالی (حتی از بستگان درجه‌ یک) مشمول این بند نمی‌شود.

3 - بستانکاران سازمان: افراد واجد شرایط دارای اولویت تشرفی که در سال‌های گذشته در کاروان پذیرش شده و مشرف نشده‌اند باید ابتدا به دفتر حج و زیارت استان مراجعه تا مطابق دستورالعمل‌های سازمان نسبت به پایدار کردن قبض ودیعه‌گذاری مربوط از طریق مراجعه به شعب بانک ملی وفق ضوابط اقدام لازم برای آنها معمول شود.‌

بدیهی است این‌گونه اسناد بعد از تبدیل به قبض ودیعه‌گذاری 10 میلیون ریالی جدید از سوی بانک نسبت به ظهرنویسی آن با ذکر سابقه‌ی اولویت و شماره‌ی قبض اولیه، اقدام و ممهور به مهر بانک خواهد شد.

ب ـ تاریخ پذیرش در کاروان‌ها:

اسامی، آدرس و تلفن مدیران منتخب کاروانهای حج سال جاری روز سه‌شنبه 23 فروردین امسال برای همه استانها و چهارشنبه 24 فروردین سال جاری برای استانهای تهران، قم و البرز از طریق جراید محلی اعلام خواهد شد.

ضمنا زمان پذیرش متقاضیان دارای اولویت تشرف در کاروان‌ها برای تمام استان‌ها به غیر از تهران، قم و البرز روز پنج‌شنبه 25 فروردین‌ جاری و برای استان‌های تهران، قم و البرز روز جمعه 26 فروردین جاری تا 10 روز بعد خواهد بود.

1 - چنانچه در زمان تعیین‌شده برای مراجعه‌ی افراد به کاروان‌های مربوط، ظرفیت کاروان‌های استان تکمیل نشود، سازمان حج و زیارت از اولویت‌های بعدی دعوت به‌عمل خواهد آورد، لذا اکید می‌شود دارندگان قبوض دارای اولویت حتما در مدت مقرر به کاروان‌ها مراجعه کنند.

2 - توصیه می‌شود متقاضیان در هنگام انتخاب کاروان دقت کافی را از جهات مختلف (همراهی با اقوام و آشنایان، شرایط مختلف کاروان) معمول دارند، زیرا ظرفیت و قیمت کاروان با توجه به شرایط، تعیین شده است و جابه‌جایی کاروان پس از ثبت نام امکان‌پذیر نیست.

ج ـ نحوه‌ مراجعه و ثبت نام متقاضیان:

امسال تمهیداتی در نظر گرفته شده است که متقاضیان اعزام به حج تمتع علاوه بر مراجعه حضوری به کاروان‌های مجاز (در زمان مقرر) بتوانند در صورت تمایل از ظرفیت 50 درصدی هر کاروان که امکان ثبت نام به‌صورت غیرحضوری را دارد، با مراجعه به آدرس اینترنتی http://haj90.haj.ir از منزل یا هر جای دیگر نسبت به انجام مراحل ثبت نام در کاروان (شهر و شهرستان) استان محل سکونت خود به صورت غیرحضوری اقدام کنند.

پس از ثبت نام متقاضی از طریق سامانه‌ی فوق (غیرحضوری) باید برای پیگیری و مراجعه به کاروان نسبت به اخذ کد ره‌گیری و رسید ثبت نام که حاوی تذکرات و نکات ضروری است، اقدام کند و اصل قبض ودیعه‌گذاری خود را به مدیر کاروان تحویل دهد.

افرادی که قصد نام‌نویسی از طریق مراجعه حضوری به کاروان را دارند، می‌توانند کاروان‌های مورد نظر خود را از روزنامه یا سامانه‌ی فوق انتخاب و سپس مراجعه کنند.
کد خبر: ۱۲۴۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۶
0
4
اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ضعیف است ما فیشهای شماره 16476811و16476296 به تاریخ 2/10/86 را داریم ولی نمیدانیم تاریخ سفرمان چه وقتی است . از هر طریقی هم وارد شده ایم لیکن کسی پاسخگو نیست اگر امکان دارد راهنمایی کنید از تاریخ سفرمان چگونه میتوانیم مطلع شویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x