کد خبر: ۱۰۷۲۲۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۱
بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی:
آفتاب : آفتاب: در همه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی دادگاه باید به منظور ایجاد صلح موضوع را به داوری ارجاع كند، دادگاه نیز در این موارد باید با توجه به نظر داوران رای صادر، و چنانچه آن را نپذیرد نظریه داوران را مستدل رد كند.

با مصوبه امروز مجلس در صورتی كه طلاق توافقی و یا به درخواست مرد باشد دادگاه گواهی عدم امكان سازش صادر می‌كند و اگر تقاضای طلاق از سوی زوجه باشد حسب مورد مطابق قانون عمل می‌شود.

در جلسه علنی امروز مجلس در ادامه بررسی جزییات لایحه حمایت از خانواده، مواد دیگری از این لایحه از سوی نمایندگان به تصویب رسید.

براین اساس در صورتی‌كه طلاق توافقی یا به درخواست مرد باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امكان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد حسب مورد مطابق قانون به صدور حكم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وكالت در طلاق مبادرت می‌ورزند.

همچنین در همه موارد درخواست طلاق به جز طلاق توافقی دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع كند. دادگاه نیز در این موارد باید با توجه به نظر داوران رای صادر و چنانچه آن را نپذیرد نظریه داوران را مستدل رد كند.

براساس مصوبه دیگر مجلس شورای اسلامی پس از صدور قرار ارجاع امر درخواست طلاق به داوری هر‌یک از زوجین مكلفند ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ یك نفر از اقارب متاهل خود را كه حداقل 30 سال داشته و آشنا به مسائل شرعی، ‌خانوادگی و اجتماعی باشد به عنوان داور به دادگاه معرفی كنند.

براساس تبصره یك این ماده محارم زوجین كه همسرشان فوت كرده یا از هم جدا شده‌اند در صورت وجود سایر شرایط مذكور در این ماده به عنوان داور پذیرفته می‌شوند و براساس تبصره 2 نیز در صورت نبود فرد واجد شرایط در بین اقارب یا عدم دسترسی به ایشان و یا استنكاف آنان از پذیرش داوری هر یک از زوجین می‌توانند داور خود را از بین افراد واجد صلاحیت دیگری تعیین و معرفی كنند.

بر این اساس در صورت امتناع زوجین از معرفی داور یا عدم توانایی آنان دادگاه راسا و یا به درخواست هر یک از طرفین به تعیین داور مبادرت می‌كند.
برچسب ها: دادگاه ، طلاق ، ازدواج ، مجلس
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۹
2
24
اگر مردي دادخواست طلاق بدهد و توانايي برداخت يكجاي مهريه را نداشته باشد اياميتواند تقاضاي تقسيط بدهد
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
بله با ارائه درخواست به دادگاه موافقت خواهد شد
نازیلا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۲
0
0
سلام من خانمی هستم که 4 ساله با همسرم جدا زندگی میکنم و همسرم به تازگی تقاضای طلاق دادن و من به هیچ عنوان حاضر به طلاق نیستم.میخواستم بدونم با طلاق از سوی همسرم ،من از نفقه میافتم یا نه؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
آیا شما خانه را ترک کرده اید در اینصورت نفقه به شما تعلق نمی گیرد.طلاق حق قانونی مرد است منیازی هم به دلیل ندارد ولی دادگاه می تواند نصف دارایی ایشان را به شما اختصاص دهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین