در مخالفت با قاسمی، وزیر پیشنهادی نفت؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی مطهری نمایند تهران در جلسه علنی روز چهارشنبه در بررسی صلاحیت و برنامه رستم قاسمی وزیر پیشنهادی نفت، اظهار داشت: مخالفت بنده با تصدی وزارت نفت توسط آقای قاسمی بیشتر از اینکه مربوط به شخص ایشان باشد مربوط به اصل کلی درباره نظام های سیاسی خصوصا نظام جمهوری اسلامی است.

وی گفت: در واقع شخصیت حقیقی ایشان را باید از شخصیت حقوقی او تفکیک کنیم. آقای قاسمی ویژگی های فردی قابل تمجید و ستایشی دارد از نظر اخلاص، تواضع و ساده زیستی و فداکاری در راه انقلاب و تلاش زیاد در راه سازندگی کشور نکات مثبتی دارد و در مجموع مثل همه فرماندهان سپاه شخصیتی دوست داشتنی است.

مطهری ادامه داد: باید نسبت به این مسئله نگاهی کلان توام با در نظر گرفتن مصالح و آینده نظام را داشته باشیم نه نگاه حزبی و گروهی.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: اصل مورد تاکید بنده لزوم پیوند نخوردن سپاه پاسداران به عنوان قدرت نظامی به قدرت اقتصادی و به عبارتی دیگر دولتی نشدن سپاه است. همانطور که دولتی نشدن روحانیت از طرف امام (ره) و شهید مطهری تاکید اکید شده و مکرر توصیه شده است.

وی ادامه داد: سپاه مظهر وحدت جامعه است همچنانکه روحانیت مظهر وحدت جامعه است. سپاه متعلق به همه اقشار جامعه است و ورود سپاه به دولت به فراگیر بودن آن آسیب وارد می کند و به سرنوشت آن لطمه می خورد.

مطهری اظهار داشت: همانطور که تجربه ورود وزارت اطلاعات در دروان سازندگی منجر به استفاده از اطلاعات ویژه شد و باعث شد فساد در آن وزارتخانه رخنه کند که البته جبران شد.

مطهری گفت: وزارت یک نظامی در وزارت نفت موجب پیوند قدرت سیاسی و اقتصادی خواهد بود که ممکن است فسادآور شود. عنصر تقوا تا حدی می تواند مانع تقوا شود اما مصونیت آور نیست. ما هستیم که نباید زمینه بوجود آمدن فساد را فراهم کنیم و باید زمینه ها را از بین ببریم.

وی تاکید کرد: در کشورهای همسایه ما نظامیان کم کم از قدرت سیاسی فاصله می گیرند در حالیکه در کشور ما عکس آن آغاز شده است و به نظر امر مبارکی نباشد.

عضو اصول‌گرای مجلس خاطر نشان کرد: سئوال، استیضاح و نظارت مجلس بر وزیر نفت سخت خواهد شد هم اکنون سپاه متهم به تصاحب پروژه های عمرانی در رقابت نابرابر اقتصادی است با اضافه شدن حوزه نفت به آن، این اتهام تشدید خواهد شد.

مطهری در بخش دیگری از سخنانش به تاکیدات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خصوص عدم ورود نظامیان به حوزه سیاست اشاره کرد و گفت: جناب آقای قاسمی در پروژه های نفتی دست توانایی دارند اما برای ما ثابت نشده که از نظر مدیریت نفت کشور تجربه کافی داشته و کادر فنی برای تشکیلات نفت در اختیار داشته باشد.

وی گفت: وقتی وزیر سابق نفت به مجلس معرفی شد و نسبت به عدم تجربه او اعتراض شد گفتند وزیر نفت مدیر استراتژیک است 6 ماه درباره نفت تحقیق می کند و سپس کار اصلاحات در نفت را شروع می کند. بعد از 6 ماه با دستور وزیر کلیه عملیات سوآپ متوقف شد و اولین عملیات اصلاحی خود را اعمال کرد. الان پس از چندین ماه به دنبال راه اندازی مجدد سوآپ هستند اما شرکت های مربوطه زیر بار نمی روند.

نماینده تهران در پایان سخنانش تاکید کرد: مخالفت من با شخص آقای قاسمی نیست او را شخصی با تجربه در پروژه های عمرانی نفت می دانم بلکه مخالفتم با روند ورود نظامیان در حوزه سیاست و دولت است و آن را برای دولت مضر می دانم.
کد خبر: ۱۳۱۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۷
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x