آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمود احمدی‌نژاد در حالی مخالفت خود را با گرانی ارز اعلام کرده است که فعالان بازار ارز معتقدند: روند افزایشی قیمت دلار در بازار فعلاً ادامه خواهد داشت. 

دلار که در سال‌های اخیر همواره یکی از پرتلاطم‌ترین بازارها برای جذب نقدینگی و دلال بازی بوده است، طی روزهای اخیر وضعیت نابسامانی را می‌گذراند. 

فعلاً سئوال ارزی نپرسید 

رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در حاشیه همایش هدفمند سازی یارانه‌ها که با پرسش‌های متعدد خبرنگاران برای پاسخ‌دهی به وضعیت بازار ارز مواجه بود، از رسانه‌ها خواست کرد تا فعلاً پرسش‌های خود را مطرح نکنند و از وی خواستار پاسخ در این زمینه نباشند. 

این در حالی است که معاون ارزی بانک مرکزی در خارج از کشور به‌سر می‌برد و به نظر می‌رسد که بهمنی تا زمانی که خانم کیانی از سفر بازنگردد، برنامه‌ای برای ساماندهی به وضعیت بازار ارز ندارد. 

چندی پیش شورای پول و اعتبار خواستار تعدیل نرخ دلار توسط بانک مرکزی و تک‌نرخی شدن آن شده، اما تاکنون اجرای این سیاست موفق نبوده است. 

محمود احمدی‌نژاد نیز با بیان اینکه بازار ارز و سکه ساماندهی می‌شود، گفته است: برخی‌ها مطرح می‌کنند که قیمت دلار باید افزایش یابد اما گفته آنها پایه اقتصادی ندارد. 

احمدی‌نژاد پیش از این نیز خواستار کاهش نرخ دلار شده بود، سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نیز کاهش نرخ دلار را همواره از بانک مرکزی خواسته است. 

تغییرات قیمت دلار در ۱۰ روز اخیر (بازار آزاد) 

تاریخ  نوع ارز  قیمت (تومان)
۹۰/۹/۱۹ دلار ۱۳۴۵
۹۰/۹/۲۰ دلار ۱۳۴۱
۹۰/۹/۲۱ دلار ۱۳۴۷
۹۰/۹/۲۲ دلار ۱۳۶۵
۹۰/۹/۲۳ دلار ۱۳۸۰
۹۰/۹/۲۴ دلار ۱۳۷۲
۹۰/۹/۲۶ دلار ۱۳۸۵
۹۰/۹/۲۷ دلار ۱۴۰۰
۹۰/۹/۲۸ دلار ۱۴۵۰
۹۰/۹/۲۹ دلار ۱۵۵۰ 

مسئولان بانک مرکزی و دولتی بارها اعلام کرده‌اند که میزان ذخایر ارزی کشور کافی است، اما تقاضا بیش از عرضه است و بانک مرکزی نیز به هیچ‌وجه دلار را بی جهت وارد بازار نخواهد کرد تا مورد سوء‌استفاده برخی‌ها قرار گیرد. 

چند نرخی بودن قیمت دلار در بازار اعم از نرخ رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، نرخ دلار صرافی‌های بانکی، دلار در صرافی‌های مجاز و دلار آزاد در این بازار وجود دارد. 

وجود واسطه‌ها در بازار ارز همواره یکی از معضلات عمده این بازار بوده است که در بسیاری از موارد باعث بی‌نتیجه گذاشتن برنامه‌های ارزی بانک مرکزی می‌شود. 

بیم آن می رود که نقدینگی سرگردان که تا روز دوشنبه گذشته باعث جذب دلالان و تشکیل صفهای طولانی در مقابل شعب بانک ملی برای خرید سکه به صورت نقدی بود، هم اکنون با تغییر برنامه بانک مرکزی در بازار سکه مبنی بر پیش فروش سکه، به بازار ارز وارد شود.
براساس آخرین تغییرات قیمتی در بازار نرخ دلار روز گذشته طی سال‌های اخیر در بازار آزاد به بالاترین حد خود یعنی به مرز ۱۵۰۰ تومان رسید که در پایان روز در مرز ۱۵۵۰ تومان متوقف شد. حتی برخی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تا چند روز آینده قیمت دلار بیش از این رقم افزایش داشته باشد. 

بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در ۱۰ روز اخیر از نرخ ۱۳۴۵ تومان به ۱۵۵۰ تومان افزایش یافته؛ یعنی در همین مدت ۱۸۵ تومان افزایش یافته است. 

البته بانک مرکزی قیمت دلار دولتی را امروز چهارشنبه ۱۱۰۳ تومان اعلام کرده، این در حالی است که فعالان بازار ارز می‌گویند: پیش‌بینی می‌شود قیمت این نوع ارز در روز جاری بین ۱۵۶۰ تا ۱۵۷۰ تومان معامله می‌شود.
کد خبر: ۱۴۱۷۱۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۱
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x