زمان اجرایی‌شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مشخص نیست
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمد رضا فرزین معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: به دستور رئیس‌جمهور به مدت یک ماه است برای کمک به بانک مرکزی برای حل مشکلات بازار سکه و ارز کارگروهی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در این کارگروه سعی بر آن شد تا از التهابات بازار ارز و سکه جلوگیری شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: نوسانات اخیر ارز منشا اقتصادی ندارد و رئیس جمهور کارگروه ساماندهی ارز را تشکیل داده که از یک ماه پیش شروع به کار کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی در خصوص تحلیل دقیق از وضعیت ارزی کشور گفت: دولت از وضعیت ارزی خوبی برخوردار است، بانک مرکزی هم در طی سالهای گذشته وظیفه خود را به خوبی انجام داده اما در ماه های اخیر دولت متوجه شد ارزش پول پیش از اینکه مبتنی بر فرآیند طبیعی اقتصادی باشد مبتنی بر اخلال است و در این شرایط دولت به کمک بانک مرکزی می‌آید.

وی افزود: فضایی در کشور به وجود آمد که ممکن بود حرف مسئولین اقتصادی به گوش عاملین نرسد، دلیل التهابات بازار ارز بر می گردد به درآمد بانک مرکزی که عرضه و تقاضای ارزی قیمت را تایین می کند.

فرزین گفت: تحلیل کارشناسی دولت در سالهای اخیر نشان می دهد تراز بازرگانی مثبت و صادرات بیش از واردات بوده امسال 40 میلیارد دلار صادرات داشتیم و تراز تجاری و مازاد سال جاری 25 میلیارد دلار بوده که در طی چندین سال حساب جاری مثبت است.

وی ادامه داد :در سال 90 40 ملیارد دلار صادرات داشته ایم و طی 8 ماه گذشته 55 میلیارد دلار نفت فروخته ایم.

و ی ادامه داد: در سال 90، 27.5 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم و 82.5 میلیارد دلار ارز از صادرات کسب کرده ایم.

فرزین افزود: ارز دو نرخی در کشور منشا فساد و اخلال در اقتصاد است و تلاش دولت بر این است که بازار را به سمت ارز تک نرخی هدایت کند. 

وی ادامه داد: ارز در کشور از امروز با قیمت 1226 تومان عرضه می شود و صرافان اگر در یک محدوده کوچک به دلیلی هزینه خودشان اضافه کنن،دلیلی بر دو نرخی بودن ارز نیست. 

وی ادامه داد: دولت سامانه ای را طراحی کرده که مسئول واردات کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را انجام دهد و هرگاه کالایی را وزارت بازرگانی ثبت سفارش کرد نظام بانکی باید ارز را در اختیار آنها قرار دهد.

فرزین درباره فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: بر اساس اعلامی که دو ماه پیش در خصوص حذف خانوارهای پر درآمد اعلام شد حدود 10 ملیلون نفر مشمول حذف دریافت یارانه نقدی شدند که از هفته آینده اطلاع‌رسانی در مورد آنها با همکاری استانداری‌های کشور از طریق مکاتبات کتبی به مرحله اجرا خواهد گذاشته شد.

وی همچنین درباره زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: در این خصوص هم بزودی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی لازم به مردم انجام خواهد شد ضمن آنکه هنوز زمان مشخصی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته نشده است.

فرزین با بیان اینکه نظام ارزی در کشور ساماندهی می شود گفت: ممکن است عده ای دست به سو استفاده هایی بزنن که به بهانه کمبود ارز بر افزایش قیمت ارز دامن بزند اما دولت ارز کافی دارد.

فرزین ادامه داد: در طی 20 سال گذشته نرخ رشد سالانه حدود 27 درصد بوده که با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری تا مهر ماه در کشور به 8.5 درصد رسیده است که نرخ رشد نقدینگی نسبت به رقم 20 ساله شدیداً کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: در کشور دو نرخ وجود دارد که یکی نرخ رشد پایه پولی و دیگری ضریب فضاینده است که پایه پولی 4 درصد کاهش یافته و ضریب فضاینده 13.5 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده انضباط مالی در کشور است.

وی گفت: در حال حاضر نقدینگی نرخ رشد کمتر از سال گذشته است و دولت توانسته به یک روند انضباط مالی حرکت کند.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد درباره روند افزایش قیمت سکه در ماه‌های اخیر گفت: افزایش قیمت سکه به دو عامل نرخ ارز و افزایش هر انس طلا و بازارهای جهان بستگی دارد بطوریکه در ماه های اخیر قیمت هر انس طلا در بازار های جهانی به 1900 دلار رسید که الان در حدود 1700 دلار است.

فرزین با بیان اینکه کاهش نرخ ارز تاثیر بسیار مهمی در کنترل نرخ سکه دارد درباره پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی گفت : اجرای طرح پیش فروش سکه می تواند نقش بسزایی در کنترل نرخ سکه داشته باشد.

وی ادامه داد : به هر حال اعمال سیاست های کنترلی در بازار ارز و سکه بویژه بازار ارز باعث کاهش نرخ سکه در کشور می شود.
کد خبر: ۱۴۴۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۱:۲۲
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x