همکاری‌های جدید ایران و کره جنوبی پس از آزادسازی دارایی‌ها

همکاری‌های جدید ایران و کره جنوبی پس از آزادسازی دارایی‌ها

همکاری‌های اقتصادی ایران و کره جنوبی شامل صادرات نفتی و غیرنفتی به این کشور بوده است که رشد قابل توجهی را طی ۱۰-۱۵ سال اخیر داشته، اما در پی تحریم‌های آمریکا و با اعمال فشار به کره جنوبی که نتوانست استقلال خود را در این زمینه حفظ کند، بخش قابل توجهی از دارایی‌های ایران که مربوط به صادرات نفت بود، نزد بانک‌های این کشور مسدود شد.
دوستی اعراب و اسرائیل؛ ایران کجای معادله قرار دارد؟

دوستی اعراب و اسرائیل؛ ایران کجای معادله قرار دارد؟

اگر جمهوری اسلامی بخواهد از راه نظامی و تهدید‌های سخت‌افزاری مسیر عادی‌سازی رابطۀ عربستان با اسرائیل را سد کند، نه‌فقط روابط احیاءشده‌اش با سعودی‌ها به مخاطره خواهد افتاد بلکه با خشم دیگر کشور‌های اسلامی نیز روبه‌رو خواهد شد.
هم‌‏پیمان نامطمئن
روسیه چگونه به تحقق اهداف آذربایجان و ترکیه کمک می‌کند؟

هم‌‏پیمان نامطمئن

روس‌ها یک ابهام همیشگی در دیپلماسی‌شان دارند؛ یعنی مواضع‌شان را خیلی علنی نمی‌کنند؛ اما براساس شواهد و قرائن به نظر می‌رسد که موضع روسیه در این مورد به چند دلیل موافق ایجاد کریدور زنگزور است.
آملی لاریجانی: چرا آنقدر دروغ می‌گویید؟
حرف به این قوت، منطق و حکمت چرا آتش به جان شما انداخته است؟ /ما نه جلسه داشتیم نه نامه نوشتیم

آملی لاریجانی: چرا آنقدر دروغ می‌گویید؟

آملی لاریجانی با تکذیب نامه مجمع تشخیص به رهبری درباره اسناد غیر رسمی خطاب به فضاسازان گفت: چرا آنقدر دروغ می‌گویید؟ کسی که ردای پیغمبر پوشیده است، باید دروغ بگوید؟ ما طرح را معطل کرده‌ایم؟ پس این جلسات چه بوده است؟
روزنامه‌های یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

روزنامه‌های یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

مشکلات کمبود دارو، ادامه بررسی برنامه هفتم در مجلس، خواب خودرو‌ها در پارکینگ خودروسازان و... از موضوعات مطبوعات امروز است.
ناامید از خشکسالی و بیکاری
بررسی فضای سیاسی استان‌ها در سال انتخابات مجلس

ناامید از خشکسالی و بیکاری

قطعاً هر رجل سیاسی با توجه به سابقه و سرمایه اجتماعی که از آن برخوردار است، یک چتر حمایتی اجتماعی دارد و افرادی هستند که طرفدار آن‌ها خواهند بود. بدون شک حضور خانواده آقای رفسنجانی و فعالیت آقای مرعشی و سایر اعضای کارگزاران سازندگی حتی اگر نتواند بر آراء خاکستری اثر بگذارد، اما می‌تواند بخشی از نگاه اصلاح‌طلبانه را که منفعل شده و احساس می‌کند رای بی‌تاثیری دارد، فعال کند.
این همه مشکلات در کشور هست، مجلس می‌رود دنبال قانون حجاب!
معصومه ابتکار، مطرح کرد:

این همه مشکلات در کشور هست، مجلس می‌رود دنبال قانون حجاب!

جناح راست به خوبی می‌داند که پایگاه اجتماعی‌شان بسیار کاهش یافته است. به خصوص نسل جوان چنین قرائت‌های اجباری و واپس‌گرایانه را برنمی‌تابد. بنابراین رادیکال‌های جناح راست چاره ای ندارند جز اینکه از طریق ردصلاحیت رقیب فرصت حضور در ساختار مدیریتی کشور را پیدا کنند. بهانه این ردصلاحیت‌ها هم عناوینی چون غرب‌زدگی اصلاح‌طلبان و... است. اگر مساله حفظ قدرت است به هر قیمت، چه نیازی به برگزاری انتخابات است؟ اما اگر قرار است رای مردم و نظر مردم اخذ شود باید اجازه داده شود، گروه‌های مختلف گفتمان و عملکرد خود را ارایه کنند و مردم تصمیم بگیرند چه فرد یا جریانی باید قدرت را در دست بگیرد. در قدرت ماندن یک طیف به هر قیمتی باعث می‌شود مردم دل‌زده شده و حاضر به مشارکت در انتخابات نشوند. ناکارآمدی طیف‌های تندرو طی سال گذشته کاملا نمایان بوده است. در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... نشان می‌دهد این طیف از حداقل توانایی برای تحقق مطالبات مردم و پیشرفت کشور برخوردار نیستند.