آمانو: ایران و روسیه در مورد استاکس‌نت هشیار هستند

آفتاب: دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ویروس استاکس‌نت می‌تواند به امنیت نیروگاه‌ هسته‌ای بوشهر آسیب برساند، اما ایران و روسیه برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه احتمالی در این نیروگاه «توجه کافی» به خرج می‌دهند.

یوکیا آمانو، روز سه‌شنبه، ۱۲ بهمن‌ماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز با اشاره به این که استاکس‌نت و به طور کلی تمامی حملات سایبری می‌توانند به راستی برای «سلامت امکانات و فعالیت‌های هسته‌ای» خطرناک باشند، افزود: «من فکر می‌کنم آن‌ها (ایران و روسیه) برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه احتمالی ناشی از حملات سایبری دقت کافی دارند.»

آمانو در ادامه خاطرنشان کرد که در حال حاضر اطلاعات محدودی در مورد این کرم رایانه‌ای در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. 

وی افزود که دیده‌بان اتمی سازمان ملل در حال بررسی استاکس‌نت و جمع‌آوری اطلاعات در مورد این بدافزار است.
 
در اوایل مردادماه سال جاری، شرکت سیمنتک که بزرگ‌ترین تولیدکننده نرم‌افزارهای ایمنی کامپیوترهای شخصی است، اعلام کرد که این ویروس از حدود هفت ماه پیش در سیستم‌های رایانه‌ای فعال شده است.
 
سیمنتک همچنین می‌گوید که این کرم رایانه‌ای ممکن است برای ایجاد اختلال در موتور سانتریفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم ایران طراحی شده باشد. 

ایران پیشتر گفته بود که استاکس‌نت از یک سال‌ونیم پیش وارد نیروگاه هسته‌ای ایران شده، با این‌حال همواره تأکید کرده است که این ویروس نتوانسته است به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضربه‌ای وارد کند.
 
علی‌رغم اصرار ایران بر بی‌تأثیر بودن استاکس‌نت بر دستگاه‌های نیروگاه بوشهر، دیمیتری روگوزین، سفیر روسیه در ناتو، در اوایل بهمن‌ماه اعلام کرد که حمله ویروس استاکس‌نت به رآکتور بوشهر باعث شده بود که سانتریفیوژها با سرعتی خارج از کنترل به چرخش دربیایند. 

آقای روگوزین با تأکید بر این‌ که چنین اقدامی می‌توانست به فاجعه اتمی مانند چرنوبیل منجر شود، از ناتو خواست تا درباره حمله این ویروس به نیروگاه بوشهر تحقیق کند.