معاون مبارک: حمله به مردم خودجوش بود!
آفتاب: «عمر سلیمان» معاون حسنی مبارک در مصاحبه‏ای كه به شكل زنده از شبكه‏های تلویزیونی ماهواره‏ای پخش شد تلاش كرد با سخنانی عوام‏فریبانه در صفوف متحد مردم انقلابی مصر شكاف ایجاد كند.

به گزارش خبرگزاری ابنا، وی كه در طول سال‏های طولانی مسؤولیتش در مصر دستش به خون هزاران نفر آلوده شده است، حمله‏ی دیروز اراذل و اوباش حكومت به مردم را "خودجوش" خواند و گفت: «كسانی كه دیروز به مردم حمله كردند علاقمندان به مبارک و امنیت كشور بودند كه به صورت خودجوش این كار را كردند! البته این كار مورد تأیید ما نبود و فتنه بزرگی ایجاد كرد».

وی افزود: «از آنجا كه دولت به تظاهرات و اعتصاب‏ها عادت كرده بود، تصور نمی كرد كه تظاهرات خودجوش دیروز برای حمایت از حسنی مبارک، به درگیری بین مردم تبدیل بشود! ما كسانی كه درگیری‏های دیروز را آغاز كردند پیدا خواهیم كرد و با آنها بشدت برخورد می‏كنیم».

او اما به این اشاره نكرد كه اگر این ادعا صحیح است پس چرا این حملات امروز و امشب هم ادامه داشته است.

سلیمان همچنین با تكرار وعده‏های چند شب پیش رییسش گفت: «من دوست دارم كه جوانان و معترضان بدانند كه دولت سخنان آنها را شنیده است و ادامه دادن این اعتصاب‏ها و تحصن‏ها نا امنی كشور را به دنبال خواهد داشت. من از آنها می‏خواهم به شایعاتی كه رسانه‏ها و شبكه‏های ماهواره‏ای بدان دامن می‏زنند اعتنا نكنند و به خانه‏هایشان باز گردند تا اوضاع كشور به روال عادی برگردد».

وی در عین حال تهدید كرد: «ما خواسته‏های معترضان را شنیده و به این مطالبات جامه‏ی عمل می‏پوشانیم. لذا ادامه تحصن در میدان التحریر، به معنی تبعیت از نقشه‏های كشورهای خارجی است»!!

سلیمان كه ده‏ها سال است حزب متبوعش بر ثروت‏های مردم مصر خیمه زده ادامه داد: «خسارت اقتصادی كه در این چند روز كشور دیده است قابل محاسبه و ارزیابی نیست. به عنوان نمونه، تاكنون صدها هزار توریست از كشور خارج شده‏اند واین امر خسارت زیادی به كشور وارد كرده است».

وی درباره تقاضای مردم مبنی بر كناره‏گیری سریع مبارك از قدرت هم گفت: « آقای مبارك به شكل طبیعی و پس از اتمام دوره‏ی ریاست جمهوری‏اش كنار خواهد رفت. من سال‏های زیادی با حسنی مبارك بوده‏ام. او انسان صادقی است(!) و به هر آنچه كه گفته عمل خواهد كرد. او در سخنرانی آخرش نیز گفت كه در این مدت كوتاه اصلاحات سیاسی زیادی را انجام خواهد داد. او در انتخابات بعدی كاندیدا نخواهد شد. همچنین برخلاف بعضی از شایعات، هیچ فردی از خانواده ی او نیز كاندیدا نخواهند شد».

معاون رییس‌جمهور مصر با ذكر اینكه دولت و ارتش مصر قدرتمند هستند تلاش كرد خود و دولت فعلی را قوی جلوه دهد و افزود: «تظاهرات‏كنندگانی كه دستگیر شده‏اند اگر جرمی مرتكب نشده باشند بزودی آزاد خواهند شد. ما قادریم از مردم كشورمان حمایت كنیم».

رییس سابق سازمان امنیت مصر درباره بیانیه‏های كشورهای جهان هم گفت: «مصر كشور بزرگ و مهمی در خاورمیانه است و در همه‏ی زمینه‏ها نقش محوری دارد. به همین دلیل است كه اوضاع مصر هم برای همه‏ی كشورها مهم است؛ اما برخی از اظهارات و بیانیه های كشورهای خارجی مداخله‏جویانه بوده و قابل قبول نیست. ما به این كشورها اجازه نمی‏دهیم كه در مسایل داخلی كشورمان دخالت كنند».

معاون حسنی مبارک بدون اشاره به چندین دهه فرصت حاكمان فعلی مصر برای اصلاحات گفت: «یک پیام برای مردم و جوانان مصری دارم و آن اینكه برای ایجاد اصلاحات و تغییر به حكومت و دولت فرصت بدهند(!!) من از جوانان و تمامی مردم مصر كه جرقه تغییر و اصلاحات را در مصر روشن كردند تشكر می كنم ولی برای ایجاد این تغییر و اصلاحات زمان نیاز است و باید به حكومت این فرصت را بدهند».

وی اما زمان مشخصی به عنوان ضرب‏الاجل این فرصت اعلام نكرد و گفت: «برای اصلاح قانون اساسی و انجام انتخابات، نمی‏توانم زمان دقیقی مشخص كنم. این كار شش الی هفت ماه زمان می‏خواهد و ما حداقل به 10 روز زمان احتیاج داریم كه مقدمات آن را فراهم كنیم».

عمر سلیمان كیست؟

عمر سلیمان كه تا قبل از معاونت ریاست‌جمهورى، رئیس سازمان امنیت مصر بود، متهم به دست داشتن در "بازجویى‌هاى وحشیانه" و همكارى سازمان امنیت ایالات متحده امریكا (سی.آی.اى) است.

لذا انتخاب وی به عنوان معاون رییس‌جمهورى مصر جداى از این كه مورد اعتراض جامعه مدنى مصر و تظاهركنندگان قرار گرفته، از سوى مجامع حقوق بشرى نیز بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است

او همچنین نقشى محورى در مذاكرات صلح میان اسرائیل و جریان‌هاى مختلف فلسطینى ایفا كرده و منفور شهروندان كشورهای عربی است.