سردار روزبهانی: عدم رعایت حجاب و استفاده از ماهواره نقض حقوق شهروندی است
آفتاب: سردار احمد روزبهانی امروز دوشنبه در حاشیه نشست مردمی در مرکز نظارت همگانی نیروی انتظامی و در جمع خبرنگاران گفت: طرح امنیت اخلاقی هیچگاه تعطیل نشده و پلیس به وظایف خود در این زمینه عمل می‌کند اما با توجه به آغاز فصل گرما حضور پلیس و گشت‌های امنیت اخلاقی از این پس پررنگ‌تر خواهد شد. 

وی اظهار داشت: بحث بدپوششی‌ها و مواردی از امنیت اخلاقی باعث شده تا مطالبات مردم، رسانه‌ها و مسئولان افزایش پیدا کند. 

سردار روزبهانی گفت:برخی فکر می‌کنند که پلیس هیچ اقدامی در زمینه امنیت اخلاقی و مقابله با بدحجابی انجام نمی‌دهد در حالی که این طور نیست و پلیس به وظایف خود در این زمینه با جدیت عمل می‌کند. 

این مقام نیروی انتظامی تصریح کرد: نام گشت ارشاد را از روی ماشین‌های پلیس حذف کردیم و این گشت‌ها تحت عنوان پلیس امنیت اخلاقی فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند. 

سردار روزبهانی گفت: با توجه به آغاز فصل گرما و حجم انبوهی از مسافرت‌ها مطالبات مردمی در زمینه پوشش و امنیت اخلاقی افزایش یافته و به همین منظور حضور پلیس در پارک‌ها، جنگل‌ها، حاشیه رودخانه‌ها، خیابان‌ها و دیگر اماکن افزایش می‌یابد و طرح امنیت اخلاقی را کمافی‌السابق اجرا خواهیم کرد. 

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: از این پس شاهد حضور پررنگ و پرتعداد گشت‌های امنیت اخلاقی در خیابان‌ها و مراکز عمومی و تفریحی خواهیم بود تا به مطالبات مردمی پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهیم. 

وی اظهار داشت: پلیس با دیش‌های ماهواره‌ای که روی بالکن و پشت‌بام‌ها به صورت آشکار نصب شده و قابل رویت هستند برخورد می‌کند و اگر این موضوع دوباره تکرار شود فرد خاطی به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد. 

تذکرات و برخوردهای پلیس برای بدپوشش‌ها شدت می‌گیرد 

این مقام نیروی انتظامی تصریح کرد: در بحث پوشش نیز برخوردها، تذکرات پلیس شدت می‌گیرد و افرادی که به صورت مانکن‌گونه و از روی غرض در خیابان‌ها ظاهر شوند با برخورد قانونی و مقتدرانه پلیس مواجه خواهند شد. 

خودروی رانندگانی که کشف حجاب کنند توقیف می‌شود 

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: در بعضی از خودروها رانندگان زن اقدام به کشف حجاب می‌کنند که این اقدام توجیه درستی نداشته و پلیس ضمن توقیف خودرو با فرد خاطی برابر قانون اقدام می‌کند و فرد خاطی را به دستگاه قضایی معرفی می‌کند. 

عدم رعایت حجاب و استفاده از ماهواره نقض حقوق شهروندی است 

سردار روزبهانی در توضیح این موضوع که برخی می‌گویند لباس افراد و نحوه آرایششان به خودشان مربوط است و حقوق شهروندی محسوب می‌شود، گفت: قانون‌شکنان از اقدام غیر قانونی‌شان اطلاع دارند و این موضوع هیچ ارتباطی به حقوق شهروندی ندارد، عدم رعایت حجاب زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی است و در بحث استفاده از ماهواره نیز که معضلات و مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده خود عدم رعایت حقوق شهروندی محسوب می‌شود. 

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: پلیس با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی غرب و فساد با قدرت تمام وارد عمل شده و مبارزه خواهد کرد. 

وی اظهار داشت: برای اجرای قانون و افزایش امنیت اخلاقی از مردم می‌خواهیم پلیس را یاری کند تا ضمن احیای حقوق شهروندی و امنیت قابل پسند و نسبی برسیم. 

سردار روزبهانی گفت: پلیس فقط با مزاحمان نوامیس و بدحجابان برخورد نمی‌کند بلکه با مزاحمان نوجوانان پسر نیز به شدت برخورد خواهد کرد. 

این مقام نیروی انتظامی گفت: طرح امنیت اخلاقی کما فی السابق در حال اجرا است اما در موضوع آموزش تأکید فراوان داریم و سعی می‌کنیم ایرادها و نواقص را برطرف کرده و مأموران پلیس را نیز توجیه و آموزش دهیم. 

سردار روزبهانی تأکید کرد: برای اجرای بهتر طرح امنیت اخلاقی با همت بیشتر و تعداد بیشتری از نیروها و همچنین با هماهنگی مقامات قضایی وارد عمل می‌شویم. 

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: پلیس برای جمع‌آوری دیش‌های ماهواره و ورود به ساختمان‌ها هماهنگی قضایی انجام داده است. 

این مقام نیروی انتظامی درباره سگ‌گردانی نیز اظهار داشت: قانونی در مجلس شورای اسلامی آماده تصویب است که مشکلات قانونی برای برخورد با سگ‌گردانی را مرتفع می‌کند. 

وی اظهار داشت: سگ‌ها باعث ایجاد ناامنی برای شهروندان می‌شود و گاهی با پارس کردن موجب ناراحتی برخی شهروندان می‌شوند. 

وی اظهار داشت: مشاهده شده که برخی افراد لباس سیاه بر تن سگ کرده و پشت هیئت‌های عزاداری حرکت می‌کنند که این با باورهای مذهبی مغایرت دارد و نوعی توهین محسوب می‌شود. در ایران شرایط پلیس باید با این افراد برخورد کند. 

سردار روزبهانی با تأکید بر اینکه خودرو حریم شخصی نیست، گفت: کسی که چنین بحثی را مطرح می‌کند از قانون اطلاعی ندارد. هرگونه بدپوششی یا کشف حجاب در خودرو جرم مشهود به شمار می‌رود و پلیس وظیفه دارد اقدام قانونی در این زمینه انجام دهد. 

سردار روزبهانی افزود: در طرح امنیت اخلاقی امسال مأموریت‌های پلیس چند برابر می‌شود و بیش از 70 هزار نفر نیرو در این طرح شرکت خواهند کرد. 

هر خودروی شخصی می‌تواند گشت نامحسوس پلیس باشد 

وی اظهار داشت: نیروهای پلیس امنیت اخلاقی به صورت محسوس و نامحسوس فعالیت خواهند کرد و افراد قانون شکن بدانند هر خودروی شخصی می‌تواند گشت نامحسوس باشد. 

وی اظهار داشت: پلیس راهور طبق قانون می‌تواند با بدحجابی برخورد کند. 

رئیس پلیس امنیت اخلاقی گفت: افرادی که به دلیل بدپوششی دستگیر شوند به مقر پلیس هدایت شده و به خانواده آنها برای تهیه لباس مناسب اطلاع داده می‌شود و در پایان از فرد تعهد اخذ می‌شود تا در صورت تکرار وی به مرجع قضایی معرفی شود. 

سردار روزبهانی تأکید کرد: افرادی که مانکن‌وار و غرض‌ورزانه در خیابان‌ها ظاهر شوند توسط پلیس به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.