از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفت؛
ابلاغ سیاست‌های كلی اشتغال

آفتاب: مقام معظم رهبری سیاست‌های كلی اشتغال را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین كردند. 

متن سیاست‌های كلی اشتغال كه به رؤسای قوای سه گانه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای نگهبان ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
سیاست‌های كلی اشتغال 

1. ترویج و تقویت فرهنگ كار، تولید، كارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی به عنوان ارزش اسلامی و ملی با بهره‌گیری از نظام آموزشی و تبلیغی كشور. 

2. آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و كارآمد متناسب با نیازهای بازار كار (فعلی و آتی) و ارتقاء توان كارآفرینی با مسؤولیت نظام آموزشی كشور (آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه ای و آموزش عالی) و توأم كردن آموزش و مهارت و جلب همكاری بنگاه‌های اقتصادی جهت استفاده از ظرفیت آنها. 

3. ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار با تأكید بر استفاده از توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و آینده‌نگری نسبت به تحولات آنها در سطح ملی و جهانی. 

4. ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار كار. 

5. بهبود محیط كسب و كار و ارتقاء شاخص‌های آن (محیط سیاسی، فرهنگی و قضایی و محیط اقتصاد كلان، بازار كار، مالیات‌ها و زیر ساخت‌ها) و حمایت از بخش‌های خصوصی و تعاونی و رقابت از راه اصلاح قوانین، مقررات و رویه‌های ذیربط در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. 

6. جذب فناوری، سرمایه و منابع مالی، مبادله نیروی كار و دسترسی به بازارهای خارجی كالا و خدمات از طریق تعامل مؤثر و سازنده با كشورها، سازمان‌ها و ترتیبات منطقه‌ای و جهانی. 

7. هماهنگ‌سازی و پایداری سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری و تنظیم بازارهای اقتصادی در جهت كاهش نرخ بیكاری توأم با ارتقاء بهره‌وری عوامل تولید و افزایش تولید. 

8. توجه بیشتر در پرداخت یارانه‌ها به حمایت از سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال مولد در بخش‌های خصوصی و تعاونی. 

9. گسترش و استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی دارای مزیت مانند: گردشگری و حق گذر (ترانزیت). 

10. حمایت از تأسیس و توسعه صندوق‌های شراكت در سرمایه برای تجاری سازی ایده‌ها و پشتیبانی از شركت‌های نوپا، كوچك و نوآور. 

11. برقراری حمایت‌های مؤثر از بیكاران برای افزایش توانمندی‌های آنان در جهت دسترسی آن‌ها به اشتغال پایدار. 

12. توجه ویژه به كاهش نرخ بیكاری استان‌های بالاتر از متوسط كشور.
13. رعایت تناسب بین افزایش دستمزدها و بهره‌وری نیروی كار.