بزرگ‌ترین نمایشگاه حج در موزه بریتانیا برگزار می‌شود
آفتاب: بزرگ‌ترین نمایشگاه درباره مراسم حج و سفر به مکه، اوایل سال ۲۰۱۲ در موزه بریتانیا در شهر لندن برگزار خواهد شد. 

در این نمایشگاه تعدادی دست‌نوشته، یادداشت روزانه، عکس تاریخی، پارچه و آثار هنری معاصر مرتبط با مناسک سالانه‌ای که مسلمانان در عربستان سعودی برگزار می‌کنند، به نمایش در می‌آید.

نیل مک گرگور، مدیر موزه بریتانیا گفت که حج پدیده‌ای فرهنگی است که "لازم است بهتر شناخته شود." 

نمایشگاه "حج: سفر به قلب اسلام" از ۲۵ ژانویه تا ۱۵ آوریل در موزه برتیانیا برگزار می‌شود. 

در وب‌سایت موزه بریتانیا آمده است: "این نمایشگاه اهمیت معنوی عمیق این مناسک مقدس را به تصویر می‌کشد که از روزگار محمد پیامبر در قرن هفتم میلادی بدون تغییر مانده است." 

در بخشی از این وب‌سایت از کاربران خواسته شده است که خاطرات خود را از سفر حج تمتع یا عمره بازگو کنند "تا موزه بتواند تصویری از حال و هوای حج ارائه کند."
آقای مک گرگور در وب‌سایت موزه بریتانیا درباره "نمایشگاه حج: سفر به قلب اسلام" نوشته است: "این نمایشگاه به مخاطبان جهانی این امکان را می‌دهد که درک خود را از اهمیت و تاریخچه حج عمیق‌تر کنند."

تاریخچه حج 

بر اساس اصول دین اسلام، هر فرد مسلمان در صورت داشتن توانایی مالی و جسمی باید دست‌کم یک بار به عربستان سعودی سفر کند و مناسک حج را به جا آورد. 

این نمایشگاه به بررسی این سفر، مناسک حج و تاریخ شهر مکه می‌پردازد.
 
در نمایشگاه حج در موزه بریتانیا همچنین آثار هنرمندانی از عربستان سعودی از جمله احمد ماطر و شهدیه عالم به نمایش در می‌آید. 

مک گرگور حج را "لحظات روحی متعالی برای مسلمانان" توصیف کرد که "مفهوم جامعه جهانی اسلامی را شکل می‌دهد." 

به گفته او، نمایشگاه "حج: سفر به قلب اسلام"، "مشخصا به افراد غیرمسلمان اجازه خواهد داد که به کاوش در یکی از اعمال اسلامی که خود نمی‌توانند از نزدیک مشاهده کنند بپردازند." 

بر اساس قوانین اسلام، کسانی که مسلمان نیستند اجازه وارد شدن به شهر مکه و شرکت در مراسم حج را ندارند.